Tepelná čerpadla

Od: Datum: 24.09.14 14:14 odpovědí: 6 změna: 24.09.14 22:07

Máte někdo zkušenost s vytápěním bytového domu tepelným čerpadlem?

Vím, že je to moc drahé a návratnost je až tak za 8 let, ale gj prý bude tak za 347kč,?

Jsme 8 podlážní dům stáří 40let, před sedmi lety zateplen a vyměněná okna.

Topení je z czt přes ps v domě. Cena za gj-600kč.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hujer123*
Datum: 24.09.14 14:24

Návratnost se vám ještě zvýší, protože budete muset překopat otopný systém na nízkoteplotní. Dále budete muset zajistit alternativní zdroj tepla pro dny, kdy TČ výkonově nebude dostačovat. Předpokládám, že v bytovém domě máte na mysli TČ vzduch-voda.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.09.14 18:08

Tomu nerozumím,jak nízkoteplotní? Potrubí rozvodů ÚT přece zůstává stejné.

Datum: 24.09.14 19:19
avatar
V podstatě jde o to, že z kotle, ať plynového či elektrického jde voda do systému teplá přes 60 stupňů. Z tepelnýho čerpadla jde voda teplá třeba jen 40 stupňů a proto by se měly dát větší radiátory, nebo nejlépe podlahové topení. Jinak by mohla být zima, i kdyby čerpadlo šlo naplno.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.09.14 19:34

Jsou i vysokoteplotní, která mohou použít původní radiátory. Ale jsou samosebou dražší.

Jen nechápu ten optimismus, že to po osmi letech skoro nonstop provozu ještě poběží a bez údržby.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: topic
Datum: 24.09.14 22:07

Nízkoteplotní - to už nejspíš proběhlo - systém tipuju že je původní, zateplením se potřeba tepla snížila a tím se systém stal nízkoteplotním ;)

TČ je dost loterie - drahé a pokud se rozsype těsně po záruce tak je průšvih, je třeba mít rezervu na nákup nového.

Spíš bych se zaměřil ke stávajícímu zdroji přidat solár a dostatečně velkou aku nádrž. Panely buď teplovodní (vyšší účinnost v létě), nebo el. (vyšší účinnost v zimě = pro topení lepší). El. zapojené tak, že přímo ohřívají vodu v aku nádrži mimo jiné odpadne nutnost tahat potrubí a problémy s přehříváním teplovodních panelů v létě. V dnešní době už jsou jak teplovodní tak el. panely za dobrou cenu a zaplatí se rychle. Stačí dostatečně velká aku nádrž, pár kolektorů, dvě trubky (nebo jen kabel) na střechu a pár blbinek okolo. Není problém aby to jaro - podzim pokrylo prakticky veškerou potřebu tepla i teplé vody, v zimě teplou vodu a částečně topení. Zbytek dotopí plyn. kotelna nebo na co jste připojeni teď...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.09.14 21:17

Pokud se odkloním od techniky, tak pouze financování bude něco stát. K tomu údržba, dál nezbytná rezerva na neplatiče a další vlivy. Oproti tomu započítejte to, že investované peníze (splátky) jste mohli investovat např. do stavebního spoření a/nebo vydělat jinak nebo třeba snížit platby do fondu oprav.

Pokud se váš dům nějak extrémně neliší spotřebou tepla od těch "co se stavělo před 40 lety" a beru poměr cena/výkon běžného TČ s COP 3 / 55 st., tak hrubý propočet mi říká, že návratnost bude ve skutečnosti kolem 25 (bez údržby, nic se nerozbije) po 45 let (bežně uvažované opotřebení).

Pokud by vás to zajímalo blíže, hledejte "Výpočet RoI" (return of investment).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.