Příspěvky na bydlení

Od: Datum: 22.09.14 10:08 odpovědí: 14 změna: 24.07.15 08:31
Dobrý den, pronajímám si byt od května, trvalé bydliště tu mám jen já a můj syn narozený v červenci. Šla jsem si žádat o přispěvek na bydlení(společně s rodičovským příspěvkem a porodným) a paní na sociálce mi začla tvrdit, že k žádosti musím doložit čtvrtletní příjem otce, že si jí tedy teď zkopírují od žádosti na porodné. Já jí tedy začla oponovat, že u příspěvků na bydlení se posuzují osoby s trvalém bydlištěm. Pak mi volala paní ošetrovatelka stím jestli to opravdu všechno platím ( nechápu, doklad o zaplacení se jí holt zdá falešný) a že mi nevěří, že s námi otec dítěte nežije. Trvalé bydliště má jinde. Příspěvek na bydlení mi tedy uznala, ale až půjdu dokládat v dalším čtvrtletí tak chtěj od sodu svěření dítěte do péče a stanovení výši alimentů. To já ale udělat nechci, otec dítěte je chvíli tady, chvíli doma(má barák kde platí hypotéku, energie a bydlí tam jeho rodiče :/ ) věřím že se to mezi námi urovná, peníze na ruku dostávam jak kdy, většinou platí věci pro málého (mléko, pleny, atd.). Ptám se tedy jestli situaci chápu správně, že mi nemohou kvůli tomu přestat dávat příspěvky na bydlení? Děkuji
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.09.14 11:16
avatar

Úřednice potřebuje doloži veškeré vaše příjmy, všechny členy domácnosti a vlastně všechno, co ovlivňuje vaši finanční situaci. K žádosti k příspěvku na bydlení musíte dokládat každého čtvrt roku všechno dle skutečnosti.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kristyna*
Datum: 22.09.14 11:31
Jistě, ale přítel zde nemá trvalé bydliště, na nájem nepřispívá a ani žádné peníze jako alimenty nedostávám, věci pro malého kupuje. Tak nemůžou po mě chtít abych ho dala k soudu a když ne tak mi přispěvky vzít. Mateřskou mám 6 000 , 5 500 příspěvek na bydlení a nájem 9 500... Nevím jak bych to zaplatila ani kam bych šla...
Datum: 22.09.14 11:42

no, tazatelce jde asi spíš o to, že úřednice domotala příspěvek na bydlení s jinými sociálními dávkami *nevi* u příspěvku na bydlení se neposuzují členové společné domácnosti, ale osoby s trvalým pobytem, ať už společnou domácnost tvoří nebo ne. tedy pokud přítel tazatelky nemá v bytě trvalý pobyt, tak není důvod k tomu, aby dokládala jeho příjem (není společně posuzovaný, i když v bytě fakticky bydlí), ale zároveň je nesmysl tlačit tazatelku k tomu, aby si nechala svěřit dítě do vlastní péče - proč by to jako měla dělat? to by mělo smysl tehdy, kdyby nechtěla, aby byl přítel posuzován jako člen společné domácnosti, ale to jí nevadí (pro účely rodičáku a porodného ho jako člena domácnosti zjevně přiznala, když dokládala i jeho příjem).

ale předpokládám, že tohle by úřednice z dávek vědět měla, takže nejspíš si jenom vzájemně nerozuměly. já bych si pro jistotu přepočítala, jestli mi porodné i příspěvek byly vyplaceny správně a pokud ano, neřešila bych. kdyby k problémům došlo i při dokládání příjmů a výdajů za další čtvrtletí, obrátila bych se na nadřízeného. pokud by byly spočítány špatně, ať už v můj prospěch nebo neprospěch, obrátila bych se na nadřízeného rovnou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kristyna*
Datum: 22.09.14 11:57
Porodné jsme nedostali :( ikdyž tomu moc nerozumím, přítel má cca 13 000 a já studovala takže příjem žádný.. No hodilo by jse to ale neměla jsem náladu ani čas se s nima hádat.. Zdá se mi že je to dávka akorát tak pro romy... No nic.. A příspěvek na bydlení, říkali že v téhle situaci dávají i víc... Ale lepší něco než nic ;)
Datum: 22.09.14 16:42

Ahoj. Do Porodného jdi. Ještě relativně dlouho není pozdě. Je to do jednoho roku dítěte. Budeš pro to potřebovat příjmy rodičů za 2. čtvrtletí, OP rodičů a rodný list dítěte. Zatím je to jen na to první živě narozené dítě. Ostatní dávky sociální podpory(SSP) jen 3 měsíce ode dne podání žádosti. To mi napsal synek, co dělá na té SSP.Tak se nenechej odradit a jdi do všeho, na co máš nárok.Ahoj.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kristyna*
Datum: 22.09.14 20:31
Už sem zkoušela a bylo zamítnuto :/ hodilo by jse to... No co nadělám
Datum: 22.09.14 17:28
avatar

Pro přiznání státní sociální podpory (příspěvek na bydlení) i dávek pomoci v hmotné nouzi je žadatel povinen doložit veškeré příjmy, do nichž se počítá i výživné, na něž má dítě nárok.

Srovnejte si to s otcem dítěte (buď spolu uzavřete písemnou dohodu o výživném) nebo nechte výživné vyměřit soudně.

Kvůli tomu, že se "nedokážete brát" za právo svého dítěte, Vám příspěvek na bydlení může být snížen nebo odebrán. (Každý je povinen se napřed postarat sám, potom teprve žádat stát.)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kristyna*
Datum: 22.09.14 20:40
A proč soudně? Ano malý na to nárok má a taky mu nic neschází. Tatínek mu koupí co potřebuje.. Peníze nedostávám tak nechápu co bych měla dokládat.. Kdyby to šlo tak spolu žijeme ale bohužel.. Trvalé bydliště má jinde tak nevím proč by nám měli příspěvek měli snížit nebo vzít
Datum: 22.09.14 22:01
avatar

Kristyno, tak s otcem uzavřete nějakou písemnou dohodu. Je jedno, jestli Vámotec pro syna bude dávat peníze, nebo jestli bude potřebné nakupovat. Výživné se započítává do příjmů. Pokud je nepřiznáte, nemusí Vám být dávka pro další období přiznána.

Trvalý pobyt otce dítěte s tím nesouvisí.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kristyna*
Datum: 22.09.14 22:06
Jenže oni to chtějí všechno od soudu.. Žádný dohody ani s ověřenými podpisy neberou...
Datum: 22.09.14 22:33

Není pravda, že musí být výživné určené soudem...stačí čestné prohlášení, kde uvedete, že Vám otec přispívá xxxx Kč. Ćím vyšší výživné přiznáte, o to menší dostanete příspěvek na bydlení. Kamarádka je vdaná, otec dítěte je dlohodobě v zahraničí a tímto způsobem má nárok na všechny dávky, opravdu nekecám.

doplněno 22.09.14 22:37:

Pokud by čestné prohlášení nechtěli uznat, vyžadujte paragraf na základě kterého je Vaší povinností stanovit výživné soudem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: choro
Datum: 24.07.15 08:31

No a mě ted pán na socce řekl, že nepotřebuju k tomu ani jedno. Ani soudní rozhodnutí,ani žádné čestné prohlášení...jen tam vypíšu kolik mi otec dítěte přispívá a nazdar...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.09.14 01:42

tak hlavně trvalý pobyt s příspěvkem na bydlení naopak souvisí. není trvalý pobyt = nepatří do okruhu posuzovaných osob. neexistuje důvod, proč by měl mít otec dítěte stanovené výživné, když se jinak o dítě stará. svěření do péče + stanovení výživného se používá u ostatních sociálních dávek, kde jsou posuzované osoby vždy oba rodiče + nezletilé dítě - pak se vyžaduje buď doložení příjmu otce, nebo matka prohlásí, že s otcem dítěte nevede společnou domácnost, otec se tedy ze společně posuzovaných osob vyloučí, nicméně potom je potřeba, aby matka měla svěřené dítě do péče (a s tím souvisí i ty alimenty). jinak zákon předpokládá, že oba rodiče společně hospodaří. ovšem u příspěvku na bydlení tohle neplatí, tam nezáleží na tom, jestli spolu osoby společně hospodaří nebo ne, tam je důležitý trvalý pobyt. tedy i když matka s otcem společně hospodaří - což tady ano, když si nedávají výživné, ale potřeby dítěte zajišťují oba, nicméně každý má trvalý pobyt jinde, tak se posuzuje pouze příjem toho rodiče, který má v bytě trvalý pobyt. úředník nemá právo se zajímat o příjem osoby, která není společně posuzovaná = nemá v bytě trvalé bydliště a zároveň úředník nemůže rodičům nařídit, aby přestali společně hospodařit, ale aby si vyřídili svěření do péče jednoho z rodičů a alimenty od druhého *nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kristyna*
Datum: 23.09.14 05:52
No takhle jsem to pochopila i já... Ale jak vidíte sama, každý říká něco jiného a já pak nevím jestli na to právo mají... Nejhorší je, že jednu uřednici otec nezajímá, druhá vyžaduje jeho příjmy a třetí tvrdí co to zkouším, že když nebudu mít papír od soudu tak mi nic nedají.. A já nevím jestli na to mají právo a jestli to tak opravdu je...
Třeba moje kamarádka, si pronajímá vilu. Bydlí tam se svým mužem a dvouma dětma.. Je to asi ta nejšťastnější rodinka co znám ne že chlap by byla flákač nic nevidělával, naopak... No a kamarádka jsi chodí pro příspěvky na bydlení.. Nikdo po ní nechce alimenty, nikdo nechce jestli tam bydlí, přispívá na domácnost,atd. Teď přemýšlím, oni vlastně nejsou spolu, jen si nechala změnit příjmení.. Kdyby byli manželé, tak jí to neuznaji ;)
No tak já nechápu, PROČ TO CHTĚJÍ PO MĚ!?

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.