Díra ve stropě

Od: Datum: 21.09.14 11:37 odpovědí: 7 změna: 21.09.14 18:55

Dobrý den. Rád bych se zeptal, jak opravit díru v klenutém stropě, viz foto.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.09.14 12:03
avatar

Zdravím,
normálně klasicky dozdít - doomítat, případně do malty můžete použít zbytky cihel, střešních tašek. Budete to muset dělat na několikrát (vždycky trochu doházet, nechat zatvrdnout a znova doházet), aby vám to vlastní vahou nevypadalo. Tak na 3x by se to dalo zvladnout. nakonec nahodit omítku - vzhledem k tomu, že pravděpodobně jedná o sklep, doporučil bych vápennou, buď zcela nebo jen s minimálním množstvím cementu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.14 12:09

No právě mě napadlo, že se to celkem v okolí drolí, tak vyndat ty zbytky co jdou jen rukou a jestli by tam nešla vložit celá cihla a potom to zaházet maltou. Ale asi bych jí musel nečím podepřít, aby to nespadlo. Sklep to není, je to dílna.

Datum: 21.09.14 12:34
avatar

Samozřejmě - vyčistit od volných částí je základ. Pokud se vám tam třeba celá cihla nebo její kus vejde, tak to můžete prohodit, zednickým kladívkem tam kus cihly naklepnout a třeba to dočasně podepřít. Ale asi bych to nejspíš dělal z kusu cihly, kladívkem osekaným do tvaru nějakého lichoběžníku, aby se do malty zamáčkla a ta ji po vytrdnutí kotvila i proti vypadnutí ven. Protože jinak malta na cihly dobře přilne jen když vytlačí rázem vzduch a to se vám v tomto případě nemůže povést. Takže prohodit, zaklepnout cihlu, podepřít a zahodit. pak nechat ztvrdnout. Po zatvrdnutí "odšprajcovat" (odšalovat) a doházet zbytek.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.14 14:24

Ahoj. Tady se řeší až vlastní zadělání toho otvoru. Spíš by se mělo zjistit, proč se to vlastně stalo. Obhlédnout to trochu víc, ze široka. Na horním snímku, bych odklepnul v pravém dolním rohu díry, kousky omítek k té prasklině. Jak moc hluboko je ta prasklina a kam vede. Jestli to vede i těmi zahozenými cihlami. Měl by to skouknout někdo trochu znalý věci. Ahoj.

doplněno 21.09.14 17:35:

Ronyxi, nepopisuji to něco černého, co je nejspíše kabel. Souhlasím, že ty vyšší klenby, mají větší schopnost, držet pohromadě. To pak záleží i na těch zdech pod nimi, co je drží pohromadě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.14 14:52
avatar

To černý není prasklina, ale nějaký kabel. Takovýhle malý průraz (díra) v klenbě nic není a nemůže ohrozit pevnost klenby. V případě klenby na obrázku je vidět, že ta klenba je dost vysoká (hodně zaklenutá) a to se jen tak nebortí. Větší problém jsou mělké klenby (s malým klenutým obloukem) - tam pak stačí málo a klenba se může provalit. U velkého zaklenutí to nehrozí díky velkým rozpěrným silám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.14 17:59

Ta díra tam byla, už když jsme se nastěhovali. Paní dávala novou střechu, tak jestli tam vznikla z důvodu zatékání, nevím, mohu se jen domnívat. Na poklep ta omítka okolo té díry zní dutě, takže přijde také oškrábat a nahodit nová.

Datum: 21.09.14 18:55
avatar

Ta díra je klasický průraz stropu - proč tam ten průraz někdo udělal se už asi těžko dozvíte. Dá se předpokládat, že to mohla být třeba díra na přívod prodlužovacího kabelu, na prostup komínové trubky,...cokoli co bylo potřeba dostat skrz strop. Podle toho, jak je to vyražené na spodní části, byl ten prostup dělám tou nejjednodušší metodou - vezmu majzlík, v místě kde chci mít v podlaze díru ho položím na zem a pořádným kladivem do něj budu tlouct tak dlouho, až ho prorazím skrz podlahu (strop spodní místnosti). Ze spodu cihly a omtku nic nedrží a proto to odpadne tak, jak máte na fotkách.
Když jsem kdysi dělal topení (kotel ve sklepě) a potřebal jsem běhe jednoho odpoledne udělat všechny prostupy skrz stropy sklepa do obytného patra, dělal jsem ty prostupy do klenby taky tak. Dnes bych si na to vzal sbíjecí ladivo, ale na rozdíl od klasického způsobu kladivem rozrušíte maltu v okolí díry podstatně víc než majzlíkem a kladivem, protože mnoho malých rychlých úderů, všechno se okolo klepe a uvolňuje (není problém při vrtání hmoždinky vrtacím kladivem vyrazit ze zdi ceou cihlu, což třeba příklepovkou neuděláte).
Rozhodně ta díra nevznila třeba zatékáním ze střechy - to by ta klenba vypadala jinak a hlavně by to nebyla jen díra.
Takže se ničeho nebojte, na hlavu vám to určitě nespadne. Otlučte volnou omítku okolo díry, díru zazděte a zaomítejte a hotovo.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.