Z čeho postavit pasivní dům

Od: Datum: 18.09.14 14:39 odpovědí: 12 změna: 25.09.14 20:08

Zajímaly by mě osobní zkušenosti s výstavbou pasivního domu, co jste zvolili za materiál a jak jste spokojeni? Zatím nás nejvíce oslovila firma Asting se systémem Maxplus http://www.asting.cz/max-plus.php ale asi taky díky tomu, že na výstavě upřednostnila své výhody. Jinak jsme teda uvažovali o Veloxu a teď váháme co by mohlo být lepší...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.09.14 14:53
avatar

Jeden z VPC 17,5cm a 30cm Neo, druhý beton tvárnice a 40 cm EPS.

V jiném poči mám odkaz na video o stavbě pasivního domu.

Jen upozorním, že není žádný materiál nejlepší..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.09.14 16:28

Mám čerstvou zkušenost právě s Astingem. Mohu jen doporučit, všechno korektní a nad míru příjemné jednání - a nejsem nějaký reklamní agent. U Veloxu mě udivuje ta dřevotříska ve skladbě stěny, imho zbytečně navyšuje cenu, ale další porovnávání jsem nedělal.

Ohledně materiálu - mám MedMax 25 ven, 15 beton, 10 dovnitř. Co se zaplatí navíc na hrubé stavbě, o to méně jsem dal za zdění a práci - obvodové stěny byly za 3 týdny hotové (bungalov). Zateplení stěn není potřeba, je v jednom kroku. Počítal jsem si před rokem porovnání stavby z Heluz STI 45 (broušené lícovky na lepidlo) a MedMaxu, kupodivu to vyšlo +- 10 tisíc stejně a MedMax byl rychleji a má lepší parametry.

Pokud chcete svépomoc, tak vám udělají první řadu a pak si už skládáte sám, je to lego, tím pádem přesné atd.

Ještě k té pasivitě a penězům - dosahuje se jí velmi těžko, já proto mám papírově velice úsporný NED. Stáhnout to do pasivu by stálo cca + 250 - 300 tisíc, ušetřilo by mi to jen cca 5 tisíc ročně proti současnému stavu, ekonomicky samozřejmě nesmysl.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.09.14 17:21
avatar

sunset, prosím, pochlubíte se nějakým obrázkem půdorysu, uspořádání a něco fotek z výstavby?

Děkuji

doplněno 22.09.14 11:53:

Sunset, jedinou malou poznámku,

že STI znamená lícovaná broušená cihla pro přesné zdění.

S tím určitě nemůže souhlasit ani výrobce cihel pan Heluz.

viz:

http://www.heluz.cz/katalog/k…rni-zdivo/cihly-heluz-sti-61/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sunset*
Datum: 18.09.14 20:45

Něco málo fotek mám k dispozici. První foto zakládání - první řada je do půlky zaplněná betonem, další řady se usazují. Na druhé fotce je vidět princip MedMaxu - ta armovaná mezera se vyleje betonem. Třetí foto stojny, aby se stěny nevyboulily při lití, čtvrtá fotka překlad a na páté příprava na litou betonovou střechu.

http://www.jpeg.cz/images/2014/09/18/Ok5pJ.jpg

http://www.jpeg.cz/images/2014/09/18/acfw.jpg

http://www.jpeg.cz/images/2014/09/18/hyx1U.jpg
http://www.jpeg.cz/images/2014/09/18/yHTW.jpg
http://www.jpeg.cz/images/2014/09/18/0mdpY.jpg

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kajda2
Datum: 21.09.14 19:01

Taky řešíme nízkoeneregetický bydlení, teď jsme byli na For Archu, bylo tam celkem dost firem. Na pasivní domy nás zaujal Bahal, ti mají ale pouze typové domy, což nemusí každýmu vyhovovat.

Plánujeme zajít i na For Paisv, kde bude specialistů na pasivní domy asi nejvíc, měl by být v lednu, tak možná stojí zato počkat

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.14 19:36
avatar

v dnešní době nemůžete postavit horší domek jak nízkoenergetický. Tak zní předpisy a normy.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.09.14 19:50
avatar

mě poměrně hodně udivuje, že někdo chce v dnešné době bez důvodu potřeby zvláštního statického zajištění stavět z železového betonu, kterýžto jako materiál je velmi tepelně vodivý, což je pro dům chápete špatné. z ŽB jedine ve specifickém řípadě jinak klasika porobeton resp tvárnice, které jsou k sobě velmi přesně zalícovány a obsahují maximum vzduchu. Spoje tvárnic heluz apod. nejsou zcela přesné a vznikají zde průchody tepla. Při nepstávném skládání nezískáte v žádném případě energeticky nenáročnou stavbu.

doplněno 21.09.14 20:03:

výhodu v tepelné izolaci uvnitř domu nevidím tedy žádnou, jde o můj neznalý přístup, ale do čeho budete sekat zásuvky, rozvody, vodu, plyn, naco s bude věšet těžká linka v kuchyni televize a podobně. Podle mě je to něco nového a to může být konstrukčně ne zcela dokonalé.

doplněno 21.09.14 20:06:

tl. 5cm izolce + 5cm ŽB + 5cm izolace že je pasivní dům. Pak je tedy každý zateplený panelák pasivní. Nějak tomu nerozumím.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.09.14 20:21
avatar

miramira, naprosto s Vámi souhlasím, ale spoustu lidí dělá neuvěřitelné kusky ve stavebnictví..

Při jednání se zákazníky musím často vysvětlovat, že fyzikální vlastnosti nepůsobí tak, jak si lidé přejí..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.14 21:40
avatar
Můj pololajcky pocit a názor na vnitr. Izolaci je asi takový jako na neprodysnou vrstvu na těle člověka, kde si na to ještě navlekne kabát. Podivují se, že rosný bod není někde na rovině betonu, ale asi jim to ve výpočtech vychází.
doplněno 22.09.14 18:51:

. . . moje odpvěď je zaková, že ať každý buduje z toho, co mu vyhovuje. V e skladbě jsem omylem uvedl 5cm BET namísto15cm, to se stane. Nemusíte se na mne hněvat, když je moje moto - beton patří do základů. Vaše moto je jiné. Je to věc názoru. Mj. mi příjde stěna 15cm betonu z hlediska zatížení sněhem, střechou a stropem jako podimenzovaná ve smyslu statiky resp. problematiky boulení štíhlých stěn a vzperu. Netvrdím, že toto není výrobcem v technologii pochyceno. Resp. asi to podchyceno je.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.09.14 09:35

Pane Miramira, nezlobte se, ale jste (stejně jako spousty stavebníků) 20 let v minulosti. Nic proti vám, ale tohle je vážně dost jiné řešení, než je tu obvyklé a vyžaduje specifická (nikoli dražší) řešení.

Kde jste prosím vzal skladbu 5cm izolace + 5cm ŽB + 5cm? ŽB 5 cm vám žádný statik nepodepíše. Že je beton vodivý mě nezajímá, pokud před ním mám 25 cm grafitového EPS s tepelným odporem 00nic.

Ad tvárnice - pokud reagujete na Heluz 45 STI, pak opět asi nevíte, že STI znamená lícovaná broušená cihla pro přesné zdění.

Výhoda izolace uvnitř je funkčně jediná - vytvoří ztracené bednění. Rychlost výstavby je ale neporovnatelně rychlejší a tím pádem odpadají náklady na zedníky. Zásuvky jsem nesekal, prostě se vyřízly děrovačkou. Rozvody elektriky/slaboproud se vytavily pájkou nebo tavným nožem a zapěnily, snadný jako facka. Stejně tak všechny ostatní nezbytné rozvody. Rozvody do příček byly samozřejmě podstatně pracnější. Na lehčí předměty do 5 kg existují hmoždinky do EPS, těžší se ukotví na konstrukční hranol, která se zapustí do EPS a přikotví k betonu.

Plyn v domě nemám, u PD je to zbytečné.

Nápad je to staršího data možná než my oba, původní EPS tvarovky pro ZB se datují tuším od roku 1963 a někdy od 1978 se z toho staví v Německu.

Ohledně kabátu - opět pověra, ani EPS nebo beton použitý v MedMaxu není 100procentně neprodyšný (zkoušeli jsme to blowerdoor testem s výsledkem těsně nad normou, při zaomítnutí oken by byl pravděpodobně v normě pro PD), celkovou neprodyšnost zajišťuje až kompaktní vnitřní omítka a vzduchotěsné řešení detailů.

doplněno 25.09.14 15:38:

Miramira: Nijak se nehněvám, možná jsem to špatně napsal, nebylo to tak míněno. Málo to rozhodne není - 15 cm ŽB a MedMax je certifikováno až do výstavby 7patrového domu. Ve skutečnosti jsem byl u debaty dvou statiků, kde se obrazně řečeno mlátili argumenty, zda pro běžný RD stačí 10 cm ŽB. Výsledkem bylo, že při dobrém provedení bezpečně stačí 10 cm na 2patrový RD o zhruba čtvercové ploše základny 10*10 m.

milancukrar: Pardon, nějak jsem myslel, že Heluz STI je vždy broušená, jinak to nějak ani nedává smysl. Ale pletu se a vy máte pravdu.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 25.09.14 19:38
avatar

Míromíro, od Vás omluvu samozřejmě přijímám, ale nemusela být.

Sti (dle tvrzení technického obchoďáka) značí množství pilin davané do směsi, která pak vyhoří..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.09.14 20:08
avatar

k vaší připomínce ohledně únosnosti betonu z hlediska zatížení:

"Došlo to tak daleko, že 1mb zdiva přímo unese 160 t, proto nemusíte dělat ani věnec."

zdroj:

http://www.arfo.cz/cs/paramet…novych-skorepinovych-tvarnic/

v tomto případě se jedná o DUTÉ betonové skořepinové tvárnice síly 20 cm. z tohoto materiálu je mj. postavená pražská O2 aréna...

já jsem rozhodnutý stavět z tohoto materiálu s vnitřní izolací. v okruhu mých známých takto bydlí 3 rodiny a jejich náklady na vytápění (započítaný je ale i ohřev vody a spotřeba el. energie celé domácnosti) přízemního domu (přímotopy) se ročně pohybují na hranici 25 000,-Kč. k tomu spotřebují na topení ročně cca 3 m3 dřeva v krbových kamnech - spíš pro atmosféru.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.