Neprodlouzeni najemní smlouvy

Od: Datum: 18.09.14 14:04 odpovědí: 6 změna: 19.09.14 06:15

Dobrý den,chtěl bych se zeptat: jak správně postupovat při neprodloužení nájemní smlouvy.Pronajímám byt a nájemníkovy končí 31.října 2014 smlouva kterou jako pronajímatel nehodlám prodloužit.Je tedy nájemce povinen byt k tomuto datu opustit.Jsem povinen ho písemně v nějaké lhůtě informovat předem.Zbývá už jen pár dní do uplynutí smlouvy.

Děkuji M.K.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.09.14 14:09
avatar

Tak já nevím. Smlouva končí, tak končí, ne? Pokud nemáte něco jako smlouvu o smlouvě budoucí nebo jinou opci, tak musí nájemník smlouvu respektovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.09.14 14:23
avatar

Matesi, upozorněte ho prokazatelným způsobem, že jeho smlouva končí ke dni 31.10.2014

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.09.14 15:46

Ve Vašem případě, není-li v nájemní smlouvě ujednáno něco jiného, skončí nájem uplynutím času. Nejste povinen nájemce informovat ohledně data skončení nájmu. Nicméně, můžete nájemce vhodně na dobu skončení nájmu upozornit, například smskou typu: "Dobrý den, vzhledem k tomu, že Vám dne ...skončí nájem bytu a je potřeba byt předat, navrhuji jako časový termín předání bytu ... hodinu, prosím, sdělte mně, zda Vám tento termín vyhovuje. S pozdravem XY".

Pozor na ustanovení § 2285 NOZ, který zakotvuje možnost prodloužení nájmu tzv. mlčky:

§ 2285

[Konkludentní nájem]

Pokračuje-li nájemce v užívání bytu po dobu alespoň tří měsíců po dni, kdy měl nájem bytu skončit, a pronajímatel nevyzve v této době nájemce, aby byt opustil, platí, že je nájem znovu ujednán na tutéž dobu, na jakou byl ujednán dříve, nejvýše ale na dobu dvou let; to neplatí, ujednají-li si strany něco jiného. Výzva vyžaduje písemnou formu.

V budoucí nájemní smlouvě doporučuji sjednat následující: "Prodloužení nájmu mlčky dle ust. § 2285 občanského zákoníku se vylučuje".

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 18.09.14 16:09
avatar

aaela, opět vynikající odpověď

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.09.14 16:16

Vašeho poděkování si vážím

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mates31
Datum: 19.09.14 06:15
Moc děkuji za odpověď, snad bude ukončení smlouvy respektovat a byt mi předá v pořádku.
Ještě jednou děkuji

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.