Spor o pokácení stromu, na který mám alergii

Od: Datum: 16.09.14 22:13 odpovědí: 19 změna: 19.09.14 19:54

Jakým způsobem mohu donutit souseda, aby pokácel vzrostlou břízu na jeho dvorku? Jsem alergik, a přestože užívám léky, tak mi tato bříza způsobuje zdravotní potíže.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.09.14 22:17
avatar

Nijak, on nemůže za to, že máš alergii, a nevím, proč by si kvůli tomu měl okácet vlastní strom. Odstěhuj se...

Ohodnoceno: 4x
 
Od: pandyp
Datum: 16.09.14 22:26

Těžko se budu v 61 letech stěhovat z rodného domu :(

Datum: 16.09.14 22:33
avatar

zřejmě ho asi nedonutíte... a tak je to dobře. dost dobře si nedokážu představit, že jste alergická zrovna na pyl ze sousedova stromu.

mimochodem, já jsem alergický, mj., na prach. asi s tím také nic nenadělám...

váš věk je irelevantní...

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 16.09.14 22:45

Já mám alergii na souseda a on na mě a také s tím nic nenaděláme Ale vážně jestli ji shodit nechce tak ho nedonutíte jedině ji nějak pomoc

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.09.14 22:48

Se stromem to po zlém nepůjde, po dobrém jste to, předpokládám, zkoušel(a). Když nemůže Mohamed k hoře...

Nepůjde něco udělat s tou alergií? Bříza kvete několik týdnů, zbytek roku se dá věnovat hyposenzibilizaci...

doplněno 17.09.14 10:20:

@ myse: Jen doplním, že pokud má tazatel(ka) problémy s tím, že alegologie je daleko a případná hyposenzibilizace (desenbilizace) by byla náročná na čas a peníze (nebo má třeba panický stach z jehel), není dnes již třeba podávat vakcínu injekčně. Dělá se i v kapkách, dává se pod jazyk, takže alergologa člověk v případě standardního průběhu celou zimu nemusí vidět.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 16.09.14 23:48
avatar
Je tu jistá možnost.. Nový Občanskýzákoník, § 1017 ) Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel sázení stromů v těsné blízkosti společné hranice pozemků, a vysadil-li je nebo nechal-li je vzrůst, aby je odstranil. Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m a pro ostatní stromy 1,5 m.
Případně i § 1013
Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat.
Pyl, listí možno považovat za odpad, prach
Nevíme velikost břízy, ani vzdálenost od Vašeho pozemku. § 1016
) Neučiní-li to vlastník v přiměřené době poté, co ho o to soused požádal, smí soused šetrným způsobem a ve vhodné roční době odstranit kořeny nebo větve stromu přesahující na jeho pozemek, působí-li mu to škodu nebo jiné obtíže převyšující zájem na nedotčeném zachování stromu. Jemu také náleží, co z odstraněných kořenů a větví získá.
Možná něco půjde aplikovat na Váš případ.
Ovšem jak píší kolegové, bylo by vhodné dojít se sousedem k dohodě.. Boj nikam nevede.
Není možné mu navrhnout nějakou kompenzaci? Pomoc při kácení a pořezání?
Jiná pomoc?
Byly i případy, kdy stromu někdo "pomohl" vyschnout a potom operoval sucharem, nebezpečím pádu a poškozením domů a pod.
Pokračovaly děláním naschválů z obou stran. Dokonce v další generaci.
Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 17.09.14 02:03
avatar

Příčinou problému není bříza, ale Váš špatný zdravotní stav. Byl jsem na tom podobně - měl jsem těžkou alergii na Černý Bez ( jinak řečeno na bezinky, aby mě někdo nenařknul z rasizmu :) a jako na potvoru ho kolem baráku rostou desítky keřů. Taky jsem je nemohl všechny pořezat. Mohl jsem se jedině odstěhovat. Takže jsem začal zjišťovat, co je příčinou alergií a úpravou jídelníčku se mi té alergie prakticky podařilo zbavit. Myslím, že je to i v nějakém náboženství, kde se říká - než začneš měnit svět, zkus změnit sebe. A v tom to je - můžete buď vykácet všechny břízy v okolí a doufat, že nezačnete být alergický i na něco dalšího, nebo se můžete alergie zbavit a břízu nechat žít. Druhá možnost je složitější, ale má jediná smysl.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: myse®
Datum: 17.09.14 09:53
avatar

Nemáte alergii na TUTO břízu, máte alergii na všechny břízy. Navíc je dokázáno, že byl ze stromů lítá několik kilometrů daleko (vítr, vzdušné proudy), takže byste musel zničit všechny břízy v okruhu 5 km, a to sám víte - nelze.

Nezlobte se na souseda, nemůže za to. Zajděte na alergologii (imunologii) a nechte si udělat desenzibilizaci (vakcíny) a mělo by to polevit.

Navíc, jak je psáno výše, bříza kvete dva týdny v roce, takže je to hloupá výmluva.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: macek7411*
Datum: 18.09.14 00:02

Trochu jsem se začetl, ten pyl se může ze stromu dostat do vzdálenosti až 400km. Osobně bych zakoupil okenní siť proti pylu, je samolepící, tři kusy stojí asi 500,-Kč.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kamiljostrava
Datum: 19.09.14 13:55

Souhlasím. Jsem alergik od 15-let. V žádném případě pokácení nemůže pomoct. Trochu lépe se mi dýchá až u Jadranu a úplně nejlépe v poušti, přestože jsou tam gigatuny prachu. Pravdou je, že bříza plodí všudypřítomné polétavé nažky, ale co se dá dělat? Je jedním z nejkrásnějších stromů. Já bych se bál, že bych se mohl takovým bojem se sousedem zesměšnit před celou vsí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sarkaona*
Datum: 19.09.14 14:09

Já jsem taky byla alergická na břízu, zvlášť na ten bordel, který z ní padal přímo do bytu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.09.14 14:17
avatar

Vzal bych flašku slivovice, sousedovi u ní problém vysvětlil, nabídl mu, že v jiných sousedských sporech budu vstřícný zase já a to by bylo aby to neskácel. Je ale pravda, že takhle to jde vyřešit jen s normálním sousedem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: myse®
Datum: 19.09.14 15:01
avatar

máme na zahradě velikou břízu, koupili jsme pozemek už s ní a všichni okolo taky.

Mne by nikdo nedonutil vzrostlý strom pokácet jen proto, že se mu nelíbí...a za flašku už vůbec ne.

Nejsem příznivce názoru - pokácíme všechny stromy, zasadíme tůje... to fakt ne

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.09.14 15:33
avatar

Tak za 1. ta flaška nebyla jako úplatek, ale abyste to u ní vyřešili.

2. asi jste ten druhý typ souseda.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pandyp
Datum: 19.09.14 15:32

Vážení přátelé-rádci...moc děkuji za Vaše názory a řešení. Já jinak miluji břízu ! Jenže v mém případě mi opravdu způsobuje potíže. Mává mi svými větvemi téměř do oken...což je opravdu zlé. Nehledě na ten nepořádek a odpad, co produkuje celý rok. Neobtěžuje to jen mne, ale i další sousedy, kteří jen mlčí a tiše trpí...Ale soused je "soused". Doufala jsem, že existuje nějaká změna v Občanském zákoníku od r. 2014, která by tento spor jednoznačně vyřešila. Bohužel...

Ale i tak děkuji za rady a různý pohled na věc.

 

Datum: 19.09.14 16:24
avatar

Nevím, ale nejde tu taky o to, že strom přeahyje na váš pozemek, když vám mává větvemi do oken? Na to by se mohlo něco vztahovat, ale jen na okleštění těch větví (v dobe vegetačního klidu, asi).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pandyp
Datum: 19.09.14 17:22

Jasně...s přeshujícími větvemi si hravě poradím. Je mi jen líto ten strom ořezávat jak tužku, i když to je defakto "JEN" náletový plevel...

Datum: 19.09.14 17:47
avatar
Nový Obč. zákoník, § 1016 na to pamatuje. Už jsem to psal v prvním příspěvku!
I ve starém to bylo.
Znovu si přečtěte § § 1013 a 1017.
Pár listů, které zavane vítr na Váš pozemek , to je míra obvyklá. Množství listů padajících přímo brání obvyklému a nerušenému užívání Vašeho majetku!
Braňte se. Ti slušní doplácí na bezohledné.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pandyp
Datum: 19.09.14 19:54

Moc děkuji všem, ale především p. "hejkalovi"...myslím, že nejlépe vystihl a poradil rozřešení mého problému. Uzavírám tímto svůj problém a dotazy...všem moc děkuji.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.