Teplovzdušná krbová kamna

Od: Datum: 16.09.14 14:31 odpovědí: 18 změna: 24.09.14 15:51

Máte někdo prosím zkušenost - Teplovzdušná kamna FALCO ECO 8 kW. nebo poradte jaké. Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jendad
Datum: 16.09.14 17:57

Potřebujete kamna na garáž? Že jste si vybral tento typ .Velký okamžitý vykon .Vcelku malé topeniště a jsště k tomu ten dědek na kouřovodu . Určitě existuje mnoho hezčích krbovek za lepší cenu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 16.09.14 18:28

Dobrý den

S těmito kamny zkušenosti nemám, předpokládám ale, že vybíráte kamna "primárně" na dřevo. Ještě je třeba zvážit, zda dřeva bude dostatek, nebo volit i kamna která smí i uhelná paliva. Dobré by bylo podrobněji "specifikovat" k jakému účelu je chcete užít, vymrzlá chata, dílna, rod. domek, také alespoň orientačně vytápěný objem, anebo i osobní požadavky (perioda přikládání, stáložárný provoz) atd. Trošku se rozepsat, pak se třebas snáze najde "řešení".

doplněno 16.09.14 18:32:

P.S. Nebojte se rozepsat, jaké jsou ohledně kamen Vaše představy, čím více inform. z vaší strany tím lépe

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maci11
Datum: 17.09.14 14:33

Dobrý den ,jsou to kamna do kanceláře ve skladu, prostor 7 x 2,5m. Byly mi doporučeny kamny teplovzdušná,proto ten výběr. V kamnech se bude topit dřevěnými briketami. Vzhledově taky nejsem moc nadšená, ale od teplovzdušných kamen ,by měl teplý vzduch proudit a né stoupat vzhůru.Proto se ptám,jelikož tomu nerozumím a každý chválí co prodává. Nevím co je stáložárný provoz, poradte. Děkuji moc za rady.

Od: janm*
Datum: 17.09.14 17:16

V tomto případě tedy o vzhled nejde, prostor 7x2,5m není velký jak je vysoký strop? , abychom ho mohli přinásobit a zjistit vytápěný objem. Teď záleží také na tom, jestli je kancelář otevřená trvale do toho skladu, nebo má dveře a většinou je uzavřená, v tomto případě by výkon byl asi velký, to by bylo ještě dobré upřesnit.

Stáložárný provoz znamená, že kamna hřejí i po té, co palivo již nehoří plamenem ale jen žhne, zkrátka v kamnech jsou žhavé uhlíky (dřevěné nebo uhelné) a kamna dlouho sálají bez nutnosti přikládat. I když dnes jsou na trhu velice "sofistikovaná kamna na dřevo" jako například kamna "kanadská" s velice dlouhou dobou přikládání a mluví se také o stáložárné fázi přesto "dřevo" není pokládáno za stáložárné palivo, za to se tradičně pokládají paliva uhelná. S palivy uhelnými lze využít velice dlouhé stáložárné fáze čítající např. 10 i 15 hodin, bez toho že by se muselo přikládat, připočteme-li k tomu ještě dobu kdy kamna "odhořívají", můžeme se dostat při nastavení na minimální výkon i na celkovou dobu sálání 15- třebas i 20 hodin bez přikládání, tzn. kamna jsou stále na dotek "žhavá" a příjemně sálají. Na rozdíl od "dlouho hořících" kamen na dřevo jsou tato levná, patří k nejlevnějším na trhu, takže pokud nerozhoduje design ale hlavně "funkce", tzn. dlouhá výhřevnost, minimální obsluha a nekouřivost, pak i to může být velice dobrá cesta, nehledě k tomu, že uhelná paliva dávají v nezateplených prostorech nebo prostorech s úniky celkem slušný výkon a tepelnou pohodu. V takových kamnech se topí tak, že je naplníte hn. uhlím ořech (např. 1) až po okraj, kamna se nahoře na vsypaném uhlí zapálí nechají řádně rozhořet a po seřízení máte (dle typu kamen množství uhlí a nastavení) na 10- třebas 15 hodin od kamen pokoj, bez kouře a smradu z komína. Pokud se ale výhradně chcete orientovat na topení spíše dřevem, pak by byla vhodnější odhořívací kamna na dřevo například klasické severské litiňáky jak většinou doporučuje pan Dibes ( viz. předchozí přízpěvek), taková kamna se naplní dřevem a na rozdíl od kamen "uhelných" jež odhořívají s uhlím shora dolů tato odhořívají zepředu dozadu čímž se prodlouží interval mezi přikládáním. Ostatní ta "sofistikovanější" kamna na dřevo do skladu by asi byla zbytečně drahá. Osobně mám zkušenost s odhořívacími šachtovými kamny na uhlí a spokojenost, za tu cenu, kamna sice umí i dřevo dř. brikety=krátkodobý provoz přikládání ale nejlépe je užijete na odhořívání toho uhlí, pár typů je i se sklem.

Chce to tedy upřesnit, zda-li jen tu kancelář a jaká je výška stropu, nebo i přitápět ten sklad a jaký má objem prostoru (tj.délka krát šířka krát výška prostoru) Ta kamna LS co zvažujete by spíše mluvila pro vytápění většího prostoru, také záleží jak to chcete, spíše krátce a intenzivně?, nebo aby to spíš temperovalo i nějakou dobu navíc.

doplněno 17.09.14 17:36:

V případě že by šlo jen o tu kancelář,pak při výšce stropu (pokud je) 2,5 metru to tedy činí cca 43 kubíků, na což jsou i 5kw kamna dost ta jsou schopna vytopit běžně 90 i 100 kubíků v závislosti na zateplení. Bereme-li v úvahu, že je kancelář nezateplená s úniky pak i tak by ji měla 5kw kamna vytopit s přehledem, leda, že by šlo jen o "plechovou boudu" bez jakékoliv izolace a jakékoliv síly zdí. Jinak ale na takový prostor z uhelných kamínek (odhořívání shora) úplně postačí např.

http://krbova-kamna.heureka.c…z/wamsler-wo-calor-s/galerie/ (až 15 hodin hřejí bez přikládání na jedno naložení) nebo i tato

http://krbova-kamna.heureka.cz/wamsler-wo-calor-a/ nemají roštové táhlo lze dodělat, u Vás by to možná nevadilo, nebo i tato http://krbova-kamna.heureka.cz/thorma-kerpen-2u4p/ (10-12 hodin na jedno naložení)

Zkrátka do "práce" klasika za "pár korun" (oproti jiným modelům), ovšem chce to uhlí. Jsou i 8kw modely pokud by byly nároky na vytápění větší (prostor, úniky) atd., též nejsou závratně drahé.

Jestli chcete výhradně na nějaké "efektivnější" spalování dřeva, poradí lépe pan Dibes.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maci11
Datum: 22.09.14 13:36

Dobrý den, Je to kancelář ve zděné budově, výška stropu cca 2,5 m. Bude se vytápět jen kancelář.Jelikož jsme výrobci dřevěných briket, tak o jiném topivu neuvažujeme.Dívala jsem se na ty kanadské kamna , nevím jak dlouho vydrží vydávat teplo při naplnění a úplném uzavření. Taky jak jsou náročné na údržbu? A myslíte ,že dvojí spalování je taková úspora? Děkuji za odpověď ,která se zdá být od vás všech opravdu dobrá.

Od: jendad
Datum: 22.09.14 16:17

Nejlepší na takový prostor by byla elektrická akumulační kamna.

Co se týče délky hoření , fyziku neošálíte a vždy je to o velikosti topeniště (množství paliva). I ty nejmenší kanadská kamna budou pro vás velká. Zhruba ty PE vista nebo regenci f 1100 by byla doba mezi přikládkou cca 6 hod.

Dvojí spalování mají i obyčejná severská kamna jotul f 602n


Primár jde dole do topeniště a když zavíráte vzduch , tak to špatně vyhořívá a spaliny jdou dopředu ke dvířkum díky dlouhému deflektoru a tam se nasává horní dírkou sekundár a vyhořívá to pod plotnou při teplotách nad 500°c. Rozdíl je při jakých vykonech to čistě hoří mezi těmito čistě litinovými kamny a těmi kanadskými. My testujeme na nominál , ale američani při ruzných rychlostech hoření . Litina má tepelnou ztrátu cca 60W , šamot cca 1w a vermikulit (izolační desky do topeniště) cca 0.05w . Toznamená , že když izolujete topeniště , tak to čistě hoří na menší vykony.Dále ty kanadská kamna nemužete uplně zavřít jako jotulky f 602n . Vždy jim jde do topeniště nějaký vzduch , aby to čistě vyhořívalo .

S tím souvisí i délka mezi přikládkou .Jestliže sekundár pod deflektorem je neregulovatelný , vyhoří vám dříve žhavé než u těch jotulek f 602n.Tam jde pouze vzduch od dvířek a díky tomu že je hluboké topeniště ,tak se tam dlouho drží žhavé .Měl jsem i typ f 602cb a ráno se mě nikdy nestalo že bych mohl přiložit do žhavého . Proto jsem se zpět vrátil k starším kamnum bez cb spalování .tam nemám problém přiložit i po 8-10hod.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 22.09.14 16:40

Jinak mám kamna ted tyto

http://www.krbova-kamna-krby.…amna/upland-27-litinova-kamna

Co se týče rozdílu mezi sálavými a teplovzdušnými , větší rozdíly dělají spíše zda je topeno nárazově , nebo stáložárně. Když topíte nárazově , máte studené zdi a ty vám vydávají chlad a i když je vzduch horký nemáte pocit tepla.

Co se týče životnosti , tak v kanadských kamnech nemáte rošt který by jste zničily. Je to svařenec , takže tam je to bezproblému co se týče vzduchotěsnosti . Izolační desky jsou spotřební zboží a nerez pod deflektor taky. Záleží jak se k tomu budete chovat , ale 6 let bezproblému a ten nerez déle. Prasklé izolační desy mužete dát na dno a ze dna na stěnu.Další spotřební věc je sklo a taky šnura ve dvířkách . Tam kontrolujete vzduchotěsnost tak , že přivřete proužek papíru do dvířek a neměl by jít vytáhnout.

Menší kamínka s americkými testy jsou

jotuly f 602cb nebo i jotul f 100cb.

třeba i morsa 1412 .

http://www.mbterm-krby.cz/cz/…454-kamna-aspen-cb-cerny.html

http://www.topkrbyeshop.cz/ka…dska-krbova-kamna-osburn-900/

Ty osburny jsou menší než PE vista nebo f 1100 , Spíše mají topeniště jak jotuly f 100 nebo ty vermontky.

Jinak pokud pořídíte na sálavá kamínka ventilátorek ecofan , tak z nich uděláte prakticky teplovzdušná

Já chci spíše kamna nad dlouhá polena .Měl jsem petry a tam byl problém se řezáním krátkých čudlu . Vy máte ale brikety. Klidně si je pořidte a udělejte to jak doporučuje pan Jan Malík . Nasypte brikety až nahoru a udělejte ohen shora dolu . Ty by pro vás byli dobré . Velké množství paliva co bude pomalu hořet odshora dolu . Na ně dát ten ecofan a bude vymalováno za pár korun.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 22.09.14 19:09

Dodám ještě , že ano ty cb kamna jsou uspornější. V mém případě ,ale je mě jedno zda spálím za rok jeden nebo dva metry dřeva.Vytápím na chaloupce a jen o víkendech. Takže potřebuji velký vykon a pak stáložár .A k tomu se mě ještě nechce řezat malé polénka

CB kamna fungují tak , že nejde jen o izolaci , ale i předehřátý sekundární vzduch pod plotnou. Kamna rozběhnete na cca 200 - 300°c na plotně a pak je přivíráte na pul , a za pár minut na 1/4 a méně . Záleží na vykonu co potřebuete.Jak přivíráte primár , tak to nasává předehřátý vzduch pod deflektorem a kamna se žhaví. Tím že je přivřený vzduch , tak pomalu jde kouř do komína a rychle chladne . Proto jsou kamna usporná, kamna žhaví ,ale do komína jde málo tepla(spalin) . Nepředstavujte si tedy že když zavřete vzduch , že kamna budou méně topit.Hodí stále těch aspon cca 3 až 4kw a postupně chladnou .


Napadlo mě že jestli máte dlouhé kulaté brikety , tak než petry by pro vás byly vhodnější tyto kamna

http://krbova-kamna.heureka.cz/thorma-filex-h/

Tam dáte dlouhé brikety a pak uděláte ohen shora dolu . Mají taky šachtičku cca 30až 40cm vysokou . Akorát mají špatný oplach skla

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 22.09.14 21:15

Jen bych doplnil pane Jendo, je sice pravda, že kamínka se šachtou odvozená primárně od "uhelných kamínek" umí také odhořívat shora naplníme-li je či spíše vyskládáme i dřevem, takže je velice pravděpodobné, že s dřevěnými briketami by to šlo také ALE, přece jen tento způsob u dřevěných briket nemám odzkoušen, takže NEMOHU RUČIT tazatelce za to, že jí takto budou kamínka pracovat, EFEKTIVNĚ, pokud by ale takto někdo zkusil topit, pak doporučuji 2 způsoby, jsou-li to válcové brikety pak lze "vyskládat na těsno",(šachtu až po vrch) nebo "nadrobit" na menší kousky a jimi šachtu vysypat, podobně jako u uhlí. ALE PODOTÝKÁM, že jsem to s dřevěnými briketami nezkoušel takže nemohu ručit za výsledek. Na ty brikety bych na místě paní raději volil třebas ty severské litiňáky co máte vy. Tam předpokládám by to mělo být bez problémů, nebo nějaká jiná kamna spíše na dřevo.

ANEBO, POKUD SE PANÍ zdají ta kamna na dřevo "PŘÍLIŠ DRAHÁ" PAK BYCH JI DOPORUČIL, NA TY DŘEVĚNÉ BRIKETY BY MOHLY dobře fungovat kamna od WAMSLERU,třebas tato:

http://krbova-kamna.heureka.c…604-kamino-nostalgie/galerie/

a topit klasicky přikládáním. Tato kamna i jiná od Wamsleru jsou koncipována již "úsporněji" vzhledem ke spalování už ne jen "uhelných paliv", tudíž mají delší dobu mezi přikládáními, mají širší šachtu takže to může ložit pohodlně na ležato, jinak může i hn. uhelné brikety, mají dnes "tolik žádané sklo". TO BYCH viděl jako jakýsi KOMPROMIS. Co jsem četl recenze tak většinou spokojenost lidé potvrzují úspornost delší periodu přikládání dlouhou dobu sálání , navíc. ta čelní stěna je litina. Také by mohly být dobré Kamino 8 nostalgia (klasik keramik) ale výkon je vyšší tak aby si nepřetápěli, ledaže by s přebytky tepla počítali a dotemperovali ten sklad. (např. otevřené dveře atd.)

http://krbova-kamna.heureka.cz/wamsler-kamino-8/

Anebo pak z levných kamínek, též dobré uživatelské recenze, relativně dobrá výdrž i se dřevem a pohodlné nakládání briket a výkon jen 5kw:

http://krbova-kamna.heureka.cz/thorma-filex-h/

pak může i tato např.

http://krbova-kamna.heureka.cz/thorma-merano/

ta mají boční plechy, konvekce. Záleží jak to chce tazatelka užívat, je-li to na překlenutí jen pracovní doby a pro tepelnou pohodu a nevadí-li sem tam přikládat, nevyžaduje-li nějaké velice dlouhé stáložáry, pak možná netřeba vyhazovat peníze za na tyto účely zbytečně "sofistikovaná" drahá kamna, naopak chce-li aby kamna hřála i dlouho po pracovní době a "temperovala", tam pak snad možná zainvestovat, osobně si ale myslím, že i úplně levná kamínka mohou postačit v pohodě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 22.09.14 21:42

P.S.

U těch bezroštových systémů viz. např. upland 27 pan Dibes, tam si čistotu v interiéru zachováte tím, že se popel ze dřeva vybírá za velice dlouhou dobu, u roštových systémů jako má např. thorma (filex, merano atd.) se sice popel vybírá při 24 hodinovém využití kamen cca 1 denně (u dřeva klidně i jednou za 2-3dny) ale thorma to má velice dobře vyřešeno, kamínka se uzavřou včetně klapek, pořádně táhlem roštu vyroštují, necháte odstát cca např. 5 minut a pak teprv kamínka otevřete a popelník vynesete, čili nenaprášíte si s "jemným" popílkem dovnitř. nezdá se to ale je to velká výhoda oproti roštovým systémům které mají pevný rošt.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 17.09.14 19:35

Jak píše pan janm , stáložárný provoz je když mužete přiložit do žhavého i po cca 8 hod (kamna nevychladnou ). To dokáží i jotuly f 602n (s tvrdým dřevem) . Vždy jde o velikost topeniště (co největší topeniště v kamnech) . To nabízí klasická kamna jako jotuly f 602 , nebo jotuzly f 3td. Ještě lépe to mají vymakané kanadské kamna

http://www.kominictvi.com/cz/…kanadska-kamna/kanadska-kamna

Ty mají kouřovod pouze seshora a tudíž mužou dat deflektor více do roviny a topeniště tak muže zabrat více prostoru v kamnech

Pokud nechcete investovat závratné sumy skuste se podívat na romotop oslo

http://www.profiinstal.cz/romotop-oslo

Kamna mají rozumnou velikost topeniště , na dlouhá polena cca 45cm . Nemusíte řezat malé čudle. Nejsou náročné na tah a mají externí přívod vzduchu. Romotop dělá teplovzdušná kamna - druhý plášt okolo kamen mezi kterým proudí vzduch.Mají i vcelku slušnou hmotnost (setrvačnost) a asi i sílu plechu . Pokud budete chtít ,aby vydrželo dlouho žhavé , tak přivřete primár a oplach skla dáte na minimum co vyzkoušíte. Jednoznačně doporučuji klapku na kouřovod.

Pro určení vykonu je dobré používat spalinový teploměr , at víte jak regulovat kamna http://www.e-teplo.cz/teplome…spalin-pro-kamna-a-kotle.html Ten se dává cca 40cm nad kamna na kouřovod .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maci11
Datum: 23.09.14 08:59

Líbí se mi takové.

Kanadská krbová kamna Enerzone Solution 1.3 - černé nožičky s popelníkovým systémem, černý rám dvířek

Kanadská krbová kamna Osburn 1600

http://www.kominictvi.com/cz/…ka-kamna/kanadska-kamna/vista

Od: jendad
Datum: 23.09.14 16:47

Podle mého názoru všechna uvedená kamna jsou pro vás velká. Ty osburny 1600 jsou o trochu menší než PE super 27 a těmi jeden pán vytápí 200m2 dvouposchodový dum(zateplený) . Přikládá po 8-10 hod do žhavého třikrát denně

Vy ale máte cca 20m2 !

Osobně bych koupil petry a vytápěl zpusobem tímto . Před odchodem z kanceláře bych cca 1 hod naložil petry briketami a zapálil shora dolu . Kamna by jemně hořela a nejvíce by topily nahoře (malý vykon) , jak by postupně prohořívaly dolu , tak by postupně více topily - hřala by větší plocha kamen. V noci tam budete mít cca 30 °c a ráno by jste měly krásně nahřáte zdi a nábytek . V případě velkých mrazu spálíte dopoledne 2 až 3 brikety a necháte vyhasnout . Při odchodu z kanceláře zopakujete znova naložení kamen a zapálení . Přetápění by se tedy konalo když tam nejste a dopoledne by tam byla rozumná teplota.

Ještě mě napadla kamna s katalyzátorem

http://www.mbterm-krby.cz/cz/…atalizatorem-dutchwest-l.html

Ty mužete stáhnout na minimum že tam prakticky nic nehoří - doutná a druhý stupen spalování je v kat. Ten žhne a spaluje se v něm dřevoplyn , ale je vcelku malý jak plotýnka. Takže kamna hoří jak na velký vykon , ale i jemně temperují .Pak hoří těch 10 hod bezproblému. Kamna jsou teplovzdušná . Američani mají dvě technologie co splní jejich emisní testy a to jsou cb a katalyzátory. Kamna s katalyzátory se testují už od rychlosti 0,8kg dřeva za hod. Vždy se testuje s plným topeništěm , jak cb ,tak i kat.

A nevyrábíte náhodou pelety? Tam by byly v pohodě peletová kamna .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maci11
Datum: 24.09.14 08:41

Pelety nevyrábíme. Myslíte,že i těch11kw je moc? Co se stane ,když s nimi budu vytápět jen malý prostor? Láká mě doživotní záruka,tady ty s tím katalyzátorem vypadají taky dobře ,ale záruka jen 3 roky. Omlouvám se ,ale opravdu tomu výběru nerozumím a v obchodě každý chválí co prodává. děkuji za ochotu.

 

Od: janm*
Datum: 24.09.14 10:01

Dobrý den

Při rozměrech kanceláře 2,5x2,5x7, je objem cca 43-44 kubíků a tento objem vytopí i 5kw kamna "nadstandartně"(i tak hrozí přetápění) . Užijete-li kamna o výkonu 11kw, pak je buďto budete trvale "škrtit" na nízký výkon= neoptimální provoz, nebo budete trvale přetápět= tepelná nepohoda, neekonomičnost. Proto pan Dibes doporučil kamna s katalyzátorem, kde je možné provozovat i na nízký výkon. Chcete-li ale přesto kamna o podstatně vyšším výkonu než potřebujete, pak je dobré "mít to teplo kam pustit", tzn. přez průduch nebo otev. dveře kamny vytápět ještě nějaké přilehlé prostory, sklad,atd. i to je tedy "řešení".

K té záruce, i nejlevnější kamínka na trhu (smalt plech, šamot, litinové prvky) většinou vydrží minimálně 10 i víc let a to i při trvalém užití (tzn., topíte s nimi deset i víc zim.) U dražších kamen (jak máte na mysli) je důležité vědět "na co" se záruka vztahuje a také brát v úvahu, že ne vždy Vám bude záruka uznána (i to se stává,četl jsem o tom od jednoho uživatele,mohou totiž uvést nesprávný způsob topení, a je to) Takže zase záleží na osobním přístupu, chci kamna drahá s doživotní zárukou s tím, že se po x letech budou např. opravovat (vyměňovat díly) anebo za cenu drahých kamen mohu mít 5-15 kamen levných,která ale při minimální životnosti deseti let mi pokryjí 50-150 let trvalého každoročního topení?

Dále k otázce:

Omlouvám se ,ale opravdu tomu výběru nerozumím a v obchodě každý chválí co prodává.

Ve Vašem případě tak malý prostor jaký udáváte,vytopí prakticky "jakákoliv kamna". Můžete užít i např. kamna typu petry (ty novodobé, mimochodem levná a výborná kamna),ale asi hledáte nějaké více "designové", na trhu je i dalo by se říct "stř. třída", jak jsem uvedl výše např. od wamsleru.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maci11
Datum: 24.09.14 11:24

Mě nejde jen o vytopení,to vím ,že ten prostor se dá vytopit snadno,ale o udržení alespoň nějaké teploty nad nulou,jelikož ta kancelář je ve velké skladu,který není vytápěný.Takže i když je to neekonomické ,přebytečné teplo je kam pouštět. Pokud budu kamna škrtit, tak to škodí kamnům, nebo jen plně nevyužiji to spalování?

Ohledně toho katalyzátoru , taky bych je zavažovala, ale čím víc funkcí, není taky víc poruch?

Od: janm*
Datum: 24.09.14 13:08

To je tedy dobré si ujasnit "OBJEM" který chcete vytopit.

Shrňme si to:

KLASIKA : Šachtová kamna, výkonnostně-1.) 5kw, vytopíte kancelář +, plně naložená přebytek tepla vyvětráte dveřmi třeba do toho skladu, protože 5kw udělá v pohodě i těch 90-100 kubíků, nechcete-li přetápět pak čistě pro kancelář pár krát přiložíte po vyhoření na žhavé přívody vzduchu na min.pasivní sálání při sníženém výkonu cca 3-4 hodiny, od zapálení po úplné vyhasnutí včetně stáložárné fáze můžete počítat až těch 7 hodin vytápění u dř. briket to může být podstatně déle zatím jsem "netestoval" ale už se na to chystám (dřevo, dř. briketa)

2.) 7-8kw kamna tohoto typu, časy topení budou o málo delší ale vytopí od 82-cca 200 kubíků (v závislosti na zateplení)

Cenově se tato kamna pohybují od 3 do cca 10000 Kč,+,-, minimální životnost cca 10 let, po 5-7 letech se vymění akorát otočný rošt, cenově od 150kč +,- (v řádech sta korun) Kamna 1x ročně vyšamotovat (prasklinky šamotu nejsou na závadu) Jednoduchost spolehlivost nekomplikovanost. Nejlepší výkon a dlouhý stáložár je při odhoř.uhlí shora tzn. 12hodin až 20 hodin (od zapálení do vyhasnutí) (dle typu množ.uhlí nastavení atd.) Jinak jsou to kamna univerzální na všechna paliva. Nejlepší systém spalování je odhořívání shora, koks a dřevěné uhlí prohořívání ze spod=nonstop provoz.

SPECIÁLNĚ NA DŘEVO: Klasické severské litiňáky například upland 27(odhořívací kamna na dřevo,šachta je na ležato) nebo dražší kamna s katalyzátorem a kanadská. Ve prospěch těchto kamen mluví delší perioda mezi přikládáním, lepší design, jsou dražší. Četl jsem že životnost katalyzátoru je omezená, jak se to pak řeší a kolik stojí výměna netuším doplní p. Dibes.

Je třeba počítat s tím, že jakákoliv kamna dají nejvíce tepla v té kanceláři, při volbě kamen vyššího výkonu,ale i u těch 5kw (dle způsobu topení) to v praxi může mít za následek "neustále otevřené dveře" nebo průduchy, jež odvedou teplo z kanceláře. Další možnost uvedl pan Dibes, kamna naložit na noc a nechat temperovat aby přez den nebylo v kanceláři "přetopeno".

V závislosti na objemu (kam jste ochotná teplo pustit) pak můžete volit ze všech uvedených možností, rozhodnutí záleží na Vás. Jestli si ale nejste jista, "nemáte představu" jak obecně "kamna" vytápí pak je tu možnost koupit kamna "levnější" a až si "osaháte" (pokud s kamny nemáte žádné zkušenosti) JAK MOC, JAK DLOUHO , A KAM AŽ TEPLO DOSTANETE A budete vědět CO ASI TAK CHCETE pak kamna "střelíte" a KOUPÍTE SI DRAŽŠÍ MODEL.

Stává se totiž že lidé koupí např. drahá kanadská kamna ale pak zjistí, že "teoreticky určený výkon" je buďto VYSOKÝ nebo zase NÍZKÝ než by potřebovali. U kamen za 50-90 tisíc je pak svízel prodat a koupit jiná.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 24.09.14 15:51

Doživotní záruka je jen na plášt kamen . Když rozbijete sklo , tak asi nic . Izolační desky , nerez předehřev je spotřební zboží .

Ty dutchwestky se vyrábějí už pomale 40 let a vyrábějí je prakticky stále stejné . Vcelku jsou v americe rozšířené a mají dobré jméno (popelník , boční přikládací dvířka , prodávají je i s el. ventilátorem co se přidělá dozadu) . Katalyzátor vydrží cca 12000hod . Tedy asi 6-12 let podle toho jak kamna používáte. Spotřeba dřeva je cca poloviční než u těch klasických kamen co mám já, ale i nižší než u cb kamen. Je to tím že je provozujete ještě pomaleji než cb a do komína muže jít méně tepla.Četl jsem recenze že tyto kamna mají bezproblému 20 let jen mění katalyzátor , ale to se vám vrátí v nižší spotřebě dřeva a komfortu. Mě prostě jde čoud z komína a tyto kamna ho přemění v palivo a spálí při velice nízkých vykoněch.

Pokud tam máte okolo 0°c nebylo by spíše rozumější zateplit , vyměnit okna , dveře do místnustky? Protože i když budete pouštět přebytečné teplo ven , tak vám pujde zima ze skladu na nohy (špatné) .

Dále psala jste že máte tu kancelář zděnou - ta by měla mít rozhodně velkou tepelnou setrvačnost. Zdi když se nahřejí tak by měly držet teplo.

Taky by bylo možno vybourat kus zdi a udělat tam místo něj šamotový vyměník


To znamená , z kamen by šly spaliny do jakoby zděného šamotového vyměníku a pak teprve do komína . Šamoty by se hodiny nahřívaly a pak by dlouho vydávaly teplo . Tudíž by udržely teplo i přes noc a ráno znova zatopit . Tam stačí jakákoliv kamínka- třeba i ty thorma filex , ta mají zadní kouřovod . Na rychlé prohřátí dát na kamínka ecofan a je vymalováno

Jinak co se týče škrcení kamen , tak tím se nic neděje , ale ty kanadské ,právě nejde ani škrtit . Jak je jednou roztopíte , tak už drží teplotu . Američani testují kamna při cca 25°c (nízký tah) , dále nízký komín 15 stop - 4,5mertu od země a musejí takto hořet i když zavřete ovládání . Jde tam vždy tedy určité minimální množství primáru a sekundáru. Normální kamna na našem trhu prodávaná , by jste zavřely a měly by zhasnout.

Pokud nemáte zkušenosti , asi bych doporučil ty levná kamna se šachtičkou pro tuto zimu , a uvidíte jak vám to bude vyhovovat. Vždy je mužete prodat za pár korun . Nejlepší by bylo , aby jste šli někam ke známým co mají tyto cb kamna a poznaly jak tyto kamna topí (zkušenosti)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.