Špatná vodorovná izolace domu

Od: odpovědí: 11 změna:

Dobrý den, máme problémy s izolací 13 let starého domu. Dům stavěla firma na klíč, bohužel šetřili, kde se dalo a udělali příliš nízko základovou desku. Byli jsme jeden z prvních domů v naší lokalitě a všichni sousedé si postavili domy nad naši úroveň vzhledem k neprospustné jílovité půdě, takže jsme v podstatě nejnižší bod v širokém okolí a na pozemek se nám stahuje voda, která tam stojí. Prvních deset let bylo na 1. pohled vše v pořádku, poslední 3 roky se nám začala na zdech objevovat vlhkost - paradox je, že prvním místem, kde se objevila je vnitřní nosná příčka. Firmy, které se nám snažily s odizolováním pomoct, radily obkopat dům a udělat znovu svislou izolaci a pořádně jí napojit na vodorovnou. O to jsme se pokusili, ale nezabralo to. Nyní se chystáme mokré zdi nechat nainjektovat, ale z některých diskusí zde vyplívá, že je to jen krátkodobé řešení. Prosím poraďte, jaké je nejvhodnější řešení.

11 odpovědí na otázku

 

 


2x
avatar milancukrar

Iveto, z minimálního popisu usuzuji, že jde o to zajistit, aby se voda k Vám nestahovala. Pokud je jílové podloží, tak je nepropustné, a jedná se tedy o povrchovou dešťovou vodu? Pokud máte dobře udělanou vodorovnou hydroizolaci, je zbytečná svislá izolace. Viděl již nějaký odborník Vaší situaci?

Pokud je špatně udělaná vodorovná, nepomůže dodatečně injektáže ani svislá izolace. Je třeba zjistit podrobným průzkumem, odkud a kterým směrem jde voda...

... jaké je nejvhodnější řešení... nejvhodnější je kvalitní vodorovná hydroizolace.

doplněno 15.09.14 17:03:

Iveto, vždy se najde řešení. Pozvěte hydrologa, odborníka na sanaci pozemků, stavebního technika a věřte, oni již budou vědět jak na to. Páč je hodně málo informací o terénu..

doplněno 15.09.14 19:39:

Iveto, hledáte dobře?

na první zadání

a pak kontakty.

doplněno 16.09.14 12:15:

Iveto, to chce delší debatu. Zapněte síly a poocí vyhledávačů najděte na mne spojení, třeby ICQ, skype, telefon..

to určitě zvládnete..


Děkuji za rychlou reakci. Už se nám na domu vystřídalo několik firem, které se spacializuji na izolace. Radili také odvést vodu od baráku, ale bohužel není kam. Údajně je u nás i vysiká hladina spodní vody - to neumím posoudit. Pozemek máme na úplné rovině a všichni sousedi si udělali domy výš než my a navezli si zeminu, která se svažuje směrem k našemu pozemku. Když je deštivé počasi, všude na pozemku nám stojí voda. Základovou desku (takže i vodorovnou izolaci) máme nízko a pravděpodobně za těch 13let došlo někde k narušení izolace - myslíme si, že to souvisí s vodou, ve které dům stojí. Jak se dá dodatečně udělat nová vodorovná izolace? Bude to asi hodně nákladné, že? Máme malý domeček 9 x 6,6m.


Pane Milane, děkuji. Jen nevím, kde mám hydrologa hledat - na internetu se mi nepodařilo žádného najít. Jsme z Prahy - východ, nemáte nějaké doporučení?


Děkuji za radu, strašně se omlouvám, že Vás obtěžuji, ale jsem úplný laik a z popisu na těchto stránkách bych vůbec nepochopila, že by tato firma mohla vyřešit náš problém. Jestli tomu rozumím hydrolog by měl udělat nějaký průzkum podloží našeho pozemku a pak by měla nastoupit firma, která dělá sanaci pozemků, je to tak? Ani firmu, která by se přímo specializovala na odvodnění pozemků jsem bohužel nenašla - poradí si s tím firma, která řeší sanaci vlhkého zdiva? Kterým směrem se máme ubírat, zaměřit se na firmu, která spíše razí zbavit dům vlhkosti podříznutím? Jak se vlastně takové podříznutí provádí? Není potřeba kromě podříznutí obvodového zdiva také sundat podlahy, vymlátit beton a udělat celou hydroizlaci IPOU znovu? Jestli tomu rozumím, je třeba prvně odstranit příčinu a tou je voda stojící okolo domu a pak řešit kvalitu provedení hydroizolace domu, je to tak? Pokud by se nám nepodařilo vodu od baráku dostat, udělání nové vodorovné izolace by nebylo dostačující? Omlouvám se za možná hloupé otázky, ale jsme už úplně zoufalí. Máme malé děti a představa, že do sebe dýchají všechny ty plísně je hrozná.

 


1x

Předpokládám, že dům je nepodsklepený? Každopádně to chce nejdříve odvodnit pozemek, aby se riziko minimalizovalo. Víc bych doporučil konzultaci s milancukrar ;)

 


0x

Souhlas s panem cukrarem. Není venkovní kanalizace níže než rovina Vašeho pozemku? Nebo jste pod silnicí a kanalizaci přečerpáváte nahoru? Jste utopeni v dolíku? Vemte také v úvahu, že nynější deště svou intenzitou byly vysoce abnormální.


Omlouvám se, neuvedla jsem potřebné údaje. Nemáme splaškovou kanalizaci (máme jímku), natož pak dešťovou. Všichni mají řešit dešťovou vodu vsakováním na svém pozemku. Jenže přes jíl se voda do země těžko vsákne - takže steče do nejnižšího místa a tím jsme asi právě my.

V první řadě je nutno zařídit odvodnění pozemku. Vanu taky nevysušíte, pokud do ní stále napouštíte vodu ;) . Asi se domluvit se souusedy a udělat nějaké rygoly nebo tak něco, které by odváděly vodu mimo vaše pozemky někam do potoka nebo nevim kam ...

doplněno 15.09.14 16:16:

voda teče z ostatních pozemků k Vám, vy jí potřebujete dostat přes jiné pozemky pryč


Rádi bychom pozemek odvodnili, ale skutečně není kam - jsme na absolutní rovině, všude okolo jsou rodinné domy - z jedné strany je lokalita odříznuta silnicí II. tř. a na druhé straně je les, který je bohužel už daleko na to, abysme se dostali s odvodněním do spádu.

 


0x

vodu berete státní? Nám pomohlo vysadit ořech a pak vrby. Ořech jde za vodou až 80 metrů(pokud máte studnu, tak vám může všechnu vodu vysát), vrba taktéž ale nevím jak daleko.

Problém je, že to neřeší problém hned. Myslím ale, že jak radil pan Milan výše, hydrogeolog, použít vsakovací vrt a drenážkama vodu stáhnout k němu. Vytvořit otevřený příkop pro přeliv...hezky si jej vyspravit aby nějak vypadal a s vodou by mělo být zatočeno. Nebo vytvořte obrovskou studnu a můžete zalévat. Popřípadě použít vodu na splachování, a nebo pokud je pitná, tak k pití. A státní vodu si nechat jen jako rezervu.

Jsou to postřehy, podle reality bych volil nějaké řešení...nemějte strach, kdysi se zakládala města na močálech a dodnes stojí a problémy se spodní vodou nejsou. Jen se musí dobře udělat odkanalizování... ;)

práci zdar!

 


0x

Co jste to měli za stavebního dozora? Utopenosti pozemku by si všiml každý zkušený zedník bez titulů. Vše se dalo předem předpovědět a předejít tomu. Nyní možnosti: Silnice nemá dešťovou kanalizaci? Má-li ji, je v takové hloubce, že by se do ní dala voda odvést? Zjistěte si na obci, jak silná je vrstva jílů, někdy jsou pod ní vrstvy písků nebo štěrků. Pak je možno se pokusně provrtat do těchto vrstev a zkusit, zda se voda do nich ztrácí. Pozvěte si proutkaře, aby zjistil množsví vody. V rohu zahrady bych vybagroval kolmou díru 2x2 m d hloubky 4 až 5 m. Vyšalovat, vybetonovat, do stěn průtočné otvory, zakrytí. Pak bych sousedním dvěma nebo třem domkům nabídl užitkovou vodu zadarmo, dají si jen svoje čerpadlo a elektriku a polyetylénovou trubku. Dnes má skoro každý bazén a vydatně zalévá trávníky. Dejte lidem něco zadarmo-a to je výcuc! Současné deště byly abnormální, nedělejte měsíc nic a počkejte, až se vše vrátí do normálu, jestli vlhkosti ubyde. Podle mě byla lajdácky položena vodorovná IPA, nebo byla neopatrností protržena.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]