Oprava opěrné zdi

Od: Datum: 15.09.14 08:15 odpovědí: 4 změna: 15.09.14 10:09

Dobrý den,

měla bych jeden dotaz. Můj dům se nachází na kopci. Máme problém se sousedem, který bydlí pod námi, chce po nás opravit opěrnou zeď. Městský úřad, který si na to zavolal, nám řekl, že zeď se nachází na hranici obou pozemků, ale přiřkla ji nám bez jakéhokoliv geodetického zaměření. Domy jsou staré 60-70 let a my jsme se přistěhovali teprv před několika lety a nevíme kdo vlastně tu opěrnou zeď vystavil. Aby dům sousedů mohl být postaven, museli svah odkopat do roviny. Myslím si tedy, že opěrná zeď byla původně vystavna nejspíše kvůli jejich pozemku. Nyní po nás chtějí, abychom tuto zeď opravovali (přestavěli). Nevíme na koho se obrátit. Kdo by nám mohl ještě pomoci? Děkuji za každou radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 15.09.14 08:56
avatar

Dobrý den, já bych požadoval po stavebním odboru na radnici písemné doklady (i plánky), které je opravňují k tomu jasnému určení vlastníka opěrné zdi - také se může ukázat, že to budovala obec. Zdravím!

doplněno 15.09.14 10:16:

No, řekl bych, že stavební odbor musí vydat rozhodnutí písemně a tam ho také řádně zdůvodnit.

Tedy, na kom a co požaduje a na základě čeho takto rozhodl.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: macek7411*
Datum: 15.09.14 09:37

K opěrné zdi jako součásti pozemku
Opěrné zdi zásadně tvoří součást pozemku. Tak je tomu i v posuzovaném případě, kdy zeď slouží coby opora pozemku a nemá samostatný hospodářský význam, a tedy jako samostatná stavba nemá ani opodstatnění. Hlavním smyslem a důvodem existence zdi je zde totiž opora a ochrana pozemku, sousedícího s řečištěm odpadního kanálu.
Opěrná zeď, jež je součástí pozemku, k němuž přiléhá, je nemovitostí bez ohledu na vlastnosti jejího základu.
podle usnesení Nejvyššího soudu ČR sp. zn. 25 Cdo 300/2005, ze dne 29.8.2006

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.09.14 09:57

A to znamená?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.09.14 10:09

Je potřeba zjistit historii vzniku opěrné zdi. Zajděte si na katastrální úřad a pořiďte si katastrální mapu, zda je v ní opěrná zeď vyznačena, můžete si pořídit katastrální mapu i sousedního pozemku, zda je zeď vyznačena na ní, podívejte se do Sbírky listin v katastru nemovitostí, zda tam není jakýkoliv údaj ohledně zřízení této opěrné zdi (jak ohledně Vašeho, tak ohledně sousedova pozemku). Dle judikatury NS je opravdu otázka opěrné zdi v podstatě ustálená, jedná se o součást pozemku, tedy,kdo je vlastníkem pozemku, ten je i vlastníkem opěrné zdi. Rovněž doporučuji zajít do archivu stavebního úřadu podívat se na veškerou dokumentaci k Vašemu pozemku. K nahlédnutí potřebujete jenom občanský průkaz, vezměte si s sebou mobil či jinou techniku k případnému pořízení fotodokumentace.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.