Padající omítka ze stropu

Od: odpovědí: 8 změna:

Dobrý den,

potřeboval bych poradit s padající omítkou ze stropu. Budeme rekonstruovat dům po prarodičích, kde asi třikrát za dobu co dům stojí (asi 35let) spadla omítka ze stropu. Dům má rovnou střechu, je tvořena z traverz, hurdisků a škvárobetonu. Tudíž není žádná izolace a podle většiny názor střecha promrzá, omítka se odfoukne a spadla vždy jako pás mezi traverzami. Určitě nemůžu riskovat aby nám někdy spadla omítka na hlavu a tak to budeme řešit SDK stropy. Ale nevím zda je nutné původní strop strhnout a nebo může zůstat, když tam přjde křížový rošt a na něj SDK, kdy vlastně rošt případnou odfouklou omítku zafixu a odpadnutí nehrozí. V současné době se strop vizuálně i na "poklep" jeví v dobré kondici.

Děkuji za názory.

8 odpovědí na otázku

 

 


0x

pkd padá omítka stropu,tak to nemá souvislost s tepelnou izolací ,je něco špatně uděláno-buďto špatná vodorovná izolace proti vlhkosti-zatéká a to způsobuje problém,nebo v materiálu použitém na omítku či špatně připravený podklad!

doplněno 15.09.14 18:13:

Toť otázka těžká pro žáka Peška!

Nejlepší by bylo vidět,toto se prostě běžně nestává aby omítka z hurdisek jen tak bez jakékoliv příčina sama i své vůli spadla.Nejlepší by bylo nějakého opravdu zkušeného "stavaře" aby to zkoukl na místě!


Dům nemá s vlhkostí žádný problém, a se zatekáním také ne, stalo se to pouze 3x za dobu 35let. Mohla by tedy původní omítka zústat, dát křížový rošt který a SDK a nebo se musí strhnout? Rošt by spadnutí omítky měl zamezit, takovou mám spoň představu.

 


0x

Prosím o upřesnění: Obnažené hurdisky: odloupávají se, nebo jsou původní, pevné, tvrdé? Je na nich tvrdý cementový špritz? Odpadlá malta: Odpadla v tvrdých celých blocích (byla cementová), nebo postupně zvětrávala, sypala se, byla měkká?


Hurdisky byly vždy suché, tvrdé. I nějaký špritz tam myslím vždy zůstal. Omítka odpadla v kuse (asi 1,5x1m), po dopadu na zem se rozbila na menší kusy, úplně v celku nezůstala, ale ty taky byly tvrdé. Strop nikdy na spadnutí nevypadal ani nevypadá, když se na omítku podívám tak nikde žádné praskliny, vlhkost a už vůbec ne že by do střechy zatékalo, spadl vždy pás mezi travarzami. Nidky tomu nic nenasvědčovalo že by měl spadnout. Dům se nikdy nepřestal vytápět, je neustále obydlený. Řeším hlavně strhnout/nestrhnout kvůli instalaci SDK jak jsem již psal v prvním příspěvku.

 


0x

Promrznutím to nebude. Jsou desetitisíce garáží s hurdiskovými stropy, netopí se v nich a každou zimu několikrát promrznou zugrund. Po 40 letech se omítka ani nehne, je-li na kvalitním cementovém špritzu 1 : 3 (vápna ani na špičku nože) a rovněž cementové omítky. Kdyby ten dům byl můj, já bych vše obouchal, řádně našpritzoval a omítll cementovkou s minimálním množstvím vápna: 1 poloviční lopata na kolečko, a to jen kvůli plasticitě malty. Pak fajnová-a na strop bych nalepil polystyren, sádrokartonu bych se vyhnul. Pokud tam stále topíte, strop bude teplý a nebude docházet ke kondenzaci.


Kdybych strop okopal a nalepil polystyren přímo, nemusel bych předtím omítat ale až potom na ten polystyren udělat omítku? Podobně jako se dělá venkovní fasáda, ale toto řešení jsem nikde neviděl? Ale nejsem se jistý jestli by SDK s vatou nevyšel cenově lépe.

 


0x
avatar milancukrar

Není třeba strhávat strop, ani omítku na stropě.

Udělejte rošt buď zavěšený, nebo obvodový.

Určitě je třeba zateplit strop na studené straně..

doplněno 17.09.14 20:06:

Myslíte že kdyby zase kus omítky spadl, neutrhne to rošt nebo jeho část?

Rošt přeci nedrží na omítce, ale v kontrukci stropu. Když upadne omítka, tak to bude několik kilo na metr čtverečný. Určitě to nespadne z velké výšky, aby to zrychlilo pád.

Rošt nemůže zpevnit omítku. páč se jí nedotýká.


Myslíte že kdyby zase kus omítky spadl, neutrhne to rošt nebo jeho část? Popřípadě když by dopadla na SDK, tak to nic neudělá? Nevím jestli omítku na stropě instalace roštu natolik zpevní aby nemohla odpadnout. Strop je celkem nízký a křížový rošt by na něm byl přidělaný přímo, ne snížený jako třeba běžný podhled na vysokých stropech.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]