Sběr suchého klestí v lese

Od: Datum: 13.09.14 22:42 odpovědí: 9 změna: 03.12.14 16:16

Dobrý den,

chci se zeptat, jestli nevíte někdo podrobnosti ohledně sběru suchého klestí v lese, dřív to bylo jednodušší, člověk zašel za hajným a ten mu řekl, jestli si může nějaký suchý strom pokácet, případně již ležící odvézt. Dneska jak jsou lesy soukromé, tak je problém najít hajného/správce lesa a tak se chci zeptat, jak je to se sběrem suchého klestí v lese. V lesním zákoně jsem se dočetl jen poněkud vágní větu že pokud lidé nepoškozují žádné porosty, tak si mohou v lese na vlastní nebezpečí nasbírat lesní plody a suchou na zemi ležící klest. Ale už jsem nenašel definici té suché klesti, jedná se jen o malé spadané větve, nebo si lze beztrestně vzít i suchý, na zem spadlý a zde již nějakou dobu ležící strom, v lese co máme kousek od chaty je takových ležících soušek několik, ale protože jsou ve svahu, tak tam leží již celé léto. Chtěl bych si je postupně na kárce natahat na zimu na topení, ale protože nevím, kdo je dneska v lese hajným ( pravděpodobně je les soukromý ), tak nevím, koho se zeptat...

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.09.14 22:53

Mám dojem, že se můžou sbírat větve do průměru 7 cm. Ale jestli to je špatně, tak mě určitě někdo poopraví. Zajděte do nejbližší hospody na pivo a tam se pozeptejte, jak to u vás chodí. Kdo má les na starosti.

Ohodnoceno: 3x

Od: paw®
Datum: 13.09.14 23:00
Mrknete do katastru komu ten les patri. Jestli jste mala obec, tak.zajdete na obecni urad a zeptejte se tam. Vetsinou tam vi vsechno
Ohodnoceno: 0x

Datum: 13.09.14 23:14
Revírník počítá za klest zbytky po těžbě/samospadlo suché na zemi ležící do 7cm průměr.
Pokud máte zálusk na nějaké soušky, zjistěte si nejdřív podle ČÚZK vlastníka plochy.Pokud je vlastníkem stát, najdete na str. Lesycr.cz do jaké správy Vámi žádaný úsek spadá,zavoláte na uvedené číslo a po několika úmorných přepojení se dopátráte člověka který se s Vámi sejde na místě a možnosti těžby Vám vysvětlí.
Pokud je les soukromý zkuste písemně obeslat majitele,možná nemá o údržbu lesa zájem a povolí Vám to.
Pokud jste ostrostřelec, tak to z lesa prostě vyvezete, v případě problému budete argumentovat ochranou okolních porostů proti šíření dřevokazného hmyzu(za předpokladu, že daný porost je evidentně delší dobu bez údržby)
Ohodnoceno: 4x

Datum: 14.09.14 10:07

.Díky, já jsem ten lesní zákon zkoušel studovat, ale na průměr "klestí" jsem tam nenarazil. Teď jsem četl "otázky a odpovědi" na portálu Lesů ČR a tam je:" Podle platného lesního zákona má každý občan právo v lese sbírat suchou, na zemi ležící klest. Za klest se považuje přirozený opad větví a zbytky po těžbě, které nemají na silnějším konci větší průměr než 7 cm bez kůry." Tak už je mi to trošku jasnější. Ještě pro upřesnění-nedávno jsem potkal našeho starého bývalého hajného (již je pár let v penzi) a ptal jsem se ho na to a říkal, že les patří jakémusi Rakušákovi a že neprodává dřevo ani soušky , že jen kácí zdravé stromy a vyváží dřevo za hranice, což bohužel mohu potvrdit, v lese se střídají paseky s mladým zabordeleným lesem). Takže dřevo se od něj koupit nedá, ty větve a klest po těžbě prý toleruje. Mě zajímaly konkrétně ty soušky, které v té rokli leží už celé léto - samovolně dole uhnily, spadly a protože jde o špatně přístupné místo - je to skoro víc dřiny než užitku, navíc už určitě tím jak leží tak už asi budou lehce shnilé a po zimě jak budou ležet pod sněhem, tak na jaře už budou vůbec k ničemu... Tak si to ještě rozmyslím, jestli mi to za tu dřinu a riziko stojí.

Od: asd*
Datum: 03.12.14 16:16

Podle platného lesního zákona má každý občan právo v lese sbírat suchou, na zemi ležící klest. Za klest se považuje přirozený opad větví a zbytky po těžbě, které nemají na silnějším konci větší průměr než 7 cm bez kůry."

Klest můžete legálně i bez dovolení (domluva je ale slušnost). Co není klest (soušky) už je krádež, přestože to nikdo nevyužije a v lese by to shnilo. Zkusil bych se domluvit přímo s majitelem jestli můžu i soušky a co by za ně chtěl...

Od: buss®
Datum: 13.09.14 23:35

No on to přece řeší ten "lesní zákon", je tam něco o průměru, ne? Je faktem, že dnes co neodvezou ponechají na místě. Já se neptám ... Při prvním prořezu to nařezali na délku cca 1,5 m a ponechali tak (asi se to nevyplatilo prodat?) Perfektní to bylo mimo topení na plot... Dnes nechávají "konce". Kdysik to i pálili, dnes je zde v lese spoušť a diví se hynoucím smrkům. Jinak se pídit o "samovýrobě", vlastní pokácení označených soušek, lesník je označí sprejem. Jinak jsou takoví, co vjedou do lesa, šmik, šmik a rychle pryč. Je to na odvaze, i tak jsem to kdysik řešil.

Ohodnoceno: 2x

Od: jokerit
Datum: 02.12.14 09:25

no to je právě to, že lesní zákon neřeší průměr, jen uvádí že je povolen sběr suché klesti. A definice klesti není v zákoně. Obecně se za klesť ( nebo klestí - jak chcete) považuje odpad po těžbě a samoopadané větve, což je sice hezké, ale o nějakém průměru nikde ani slovo. To že je někde na fóru uvedeno nějaké číslo není bohužel směrodatné. Dnes se na mnoha místech v mladých porostech provádí tzv průklest, lidsky řečeno zřidnutí lesa, a ty kmínky tam nechají ležet. No a teď záleží na přístupu majitele/správce lesa zda toleruje, že si to lidé odvezou a les uklidí zadarmo, nebo to prodá za více méně symbolickou cenu na samovýrobu dřeva. A nebo to nechá ležet bez užitku a v lese zůstane binec.

Datum: 02.12.14 19:53

Tohle jsem nikdy neřešil,prostě pokud tam leží dřevo,které není nějak organizovaně srovnáno nebo nařezáno,tak to prostě seberu a odvezu.Jinak to tam stejně časem shnije.Samozřejmě že seberu jen to,co leží,pokud si chci něco pokácet,tak to už jen na povolení.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 03.12.14 14:36

To máte pravdu, v jednom kusu lesa asi tak před dvěma lety popadalo při vichřici pár stromů a leží a hnijí tam dodnes :( Takže je jasné, že o ně nikdo zájem nemá, to by je tam přece nenechali hnít. Tak jsem z nich zkusil pár vybrat, co ještě nebyly skrz naskrz prohnilé a porostlé houbama, většinou ty, co neležely celé na zemi, ale zachytily se o ostatní stromy, tak ještě celkem ušly, tak jsem je na kárce natahal na topení, protože po zimě by byly nasáklé vodu ze sněhu a tím pádem už k ničemu. Naštěstí mě nikdo nechytil To víte, člověk má dneska strach a krást bych si nikdy nedovolil, všechno je hrozně drahé a těch pár poloshnilých soušek v zimě v kamnech aspoň trochu zahřeje, přijde mi líto je tam nechat shnít, když o ně nikdo nemá zájem a nechat si přivézt drahé dřevo, když člověk musí počítat každou korunu... Tak díky všem za rady, budu doufat, že by se snad slitovali, když by mě nedejbože chytili a viděli, že to dřevo tam pár let leží, hnije a nikdo o něj nemá zájem.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.