Kovářská barva, jak správně natírat

Od: Datum: 13.09.14 20:32 odpovědí: 12 změna: 21.09.14 09:24

Zdravím, při natírání kovářskou barvou jsem se s hrůzou díval na výsledek ketrý vznikl na ploše dveří (ocelových). Malé a členité plochy jsou v pohodě, ale na větších jsou vidět jednotlivé tahy štětcem. Asi by bylo nejlepší to stříkat, ale nemám pistoli a navíc barva obsahuje částečky kovu což prý pistole namají zrovna rády. Nemáte s tímto někdo zkušenost, pokud ano, prosím o radu, děkuju.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 13.09.14 20:38
avatar

Dobrý den, neznám tuto barvu (pokud to není tzv. kladívková), ale když jsou vidět tahy štětcem, tak byla barva zřejmě moc hustá (nebo silná vrstva). Zdravím!

doplněno 13.09.14 21:25:

Někdy na tu kvalitu nátěru má vliv i počasí, resp. teplota a rychlost schnutí barvy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: drkan
Datum: 13.09.14 21:17

Barvu jsem po otevření dořeďoval a roztírat jsem se snažil poctivě, tak aby nikde nebylo víc či míň.

Datum: 13.09.14 21:25
avatar

Zdravím,
tzv. kovářská barva je tak trochu speciál - kromě jiného i cenou.
Tahy štětcem (všeobecně) jsou vidět při natírání když
1) barva je přiliš řídká
2) nános barvy je příliš slabý - barvu tahem štětin proříznete až na podklad a protože je tam málo barvy, tak se barva neslije

Pokud by byla barva příliš hustá a hlavně byste ji nanášel příliš moc (silnou vrstvu), měla by vám snahu stékat a dělat tzv. "záclony"
Větší plochy se natírají tzv. křížem, tj. uděláte jeden nátěr třeba podélně po dveřích dolů a vzápětí uděláte bez dalšího namáčení štětce další tahy do kříže štětcem kolmo postaveným k natírané ploše. Tím barvu tzv. proříznete a vytvoříte stejnoměrnou vrstvu nátěru a stopy po tazích štětce by měly zmizet (bava se vám slije do plochy). Natírá se vždy tzv. do kříže. Nic na tom není, je to jen o zkušenosti - určitě na to přijdete při troše trpělivosti a snahy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: drkan
Datum: 13.09.14 21:45

Děkuju za odpověď. Už jsem lecos natíral, takže se vším co píšete souhlasím a snažil jsem se dodržet - přetírání do kříže, barva té správné konzistence, nanášení ani slabé ani silné vrstvy (dveře mám navíc položené a zatím jsem natíral jen jednu stranu), kvalitní štetec, přesto výsledek nestojí za nic. Jestli není zádrhel samotná barva, když se z určitého úhlu dívám na tahy štětcem v jednom směru, tak se tato plocha zdá být jednolitá, zato tahy vedené jiným směrem jsou hrůza a naopak. Napadlo mě druhou stranu natírat jen jedním směrem, jenže na ploše jsou hlavy nýtů kolem kterých budou myslím vždy vidět přerušení.

Od: macek7411*
Datum: 13.09.14 22:02

Možná je moje rada blbost, co takhle zkombinovat nátěry se stříkáním, sprej 400ml stojí 180Kč a slibují 2- 3m2.

doplněno 13.09.14 22:27:

Dívám se na Aukro a prodávají nové elektrické pistole za 389,-Kč i s dopravou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.09.14 22:34
avatar

Barva může být teoreticky zádrhel - třeba je moc naředěná. Ale jsou horší věci. V každém případě bych zkusil minimálně druhý nátěr.
Jen tak mimochodem - někdy se člověku může zdát, jak to má blbě natřený a ono to tak strašný třeba ani není - stačí se na nátěr podívat pod špatným úhlem a nebo když na nátěr svítí světlo z nějaké strany - optické klamy. Matné barvy mají většinou taky jednu necnost - při snaze o uhlazení se místy ta matná barva místo matu změní v pololesk. I to pak z určitého úhlu vypadá jako blbě natřený.
A ještě jednu poznámku. U některých barev (většinou teda hlavně u hodně lesklých, ale může to být i u matu) se povrch nátěru zdá vlnitý díky nátěru napříč světlu - tahy dělají stíny. Takže platí, že se natírá po světle. Příklad - pokud bude světlo přímo nade dveřmi, poslední tahy musí jít zhora dolů - ne od spoda nahoru a ne příčně. Takže se podívejte taky, odkud si při natírání na nátěr svítíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: drkan
Datum: 13.09.14 22:47

Zkusím ty dveře dát na denní světlo a podívat se jak to vypadá, natírám to téměř přímo pod zářivkou, třeba to na přirozeném světle nebude tak hrozné. Budou to venkovní dveře, takže by bylo dobré aby nátěr byl stejné ať jde světlo z jakékoliv strany.

doplněno 20.09.14 20:24:

Takže problém vyřešen - při konzultaci s lakýrníkem, který s touto barvou má zkušenosti, jsem se dozvěděl, že se jinak než stříkáním nedá dosáhnout uspokojivého výsledku. Takže jsem si půjčil kompresor s pistolí a vypadá to myslím skvěle Jo a je to barva od firmy Hempel.

Datum: 20.09.14 20:44
avatar

No vida A díky za info, jak jste problém vyřešil.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.09.14 07:12
avatar

Kovářskou barvu bych použila hlavně na kované výrobky, mříže, nářadí ke krbu, svícny apod. Nevíme, co máte přesně za typ, ale je vhodná na natírání velkých ploch? Neobsahuje grafit? My jsme do černých barev přidávali grafit a po zaschnutí se výrobek vyleštil, podle druhu buď hadrem, nebo kartáčkem. Ta Vaše plocha tedy nebude mít lepší efekt, když by se potom vyleštila? Tahy štětce se změkčí a bude to takové natura.

doplněno 14.09.14 07:15:

Tak nevím, jestli jste zvolil vhodnou barvu, když to jsou venkovní dveře, velká plocha a chcete mít hladkou plochu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.09.14 22:20

natirej radeji ridsi barvou,zadne tahy tam nebudou.az ti dojde kup si matny bezbarvy lak a trochu grafitu.vysledek stejny a cena uplne jinde.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: drkan
Datum: 20.09.14 23:46

I dost naředěnou barvou jsem to zkoušel, výsledek snad ještě horší. Díky za radu, ale asi jsi tuhle barvu neviděl, s bezbarvým lakem a trochou grafitu se nedá srovnat ani vzhledem ani mechanickými vlastnostmi, pravda ani - cenou :-I

Datum: 21.09.14 09:24

posli nejaky odkaz at se mrknu.nedavno jsem natiral hostagrungdem z telurie a tam nebyl vubec zadny problem.docela slusny matros.je pravda ze natiram mensi veci.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.