Kamna začala smrdět

Od: odpovědí: 4 změna:

Zdravím, potřebovali bychom poradit, máme krbová kamna Romotop Riano...kupovali jsme je loni již použité a jelikož byly již takové ošuntělé, tak jsme dvířka nastříkali barvou, která je vypalovací a je určená právě na toto použití...vše bez problémů, celou sezonu jsme topily a nic, ale teď jsme kamna znovu roztopily a po roztopení jde z kamen cítit smrad jak kdyby se ta barva začala vypalovat, což je nesmysl...bohužel jsme nezjistili, odkud zápach jde. nevíte někdo, čím by to mohlo být? Jsou kamna v háji či co? Moc díky za každou radu.

4 odpovědi na otázku

 

 


2x
avatar ben

Dobrý den, těžko říci, když ten zápach necítím, ale možná jde jen o to, že se komín delší dobu nepoužíval, nyní se "vypalují saze" a zápach jde z komína - ovšem, mělo by to být dočasné. Kamna budou asi v pořádku. Zdravím!

doplněno 13.09.14 14:28:

Ještě je asi i možnost, že se v čase nepoužívání kamen, na nich a v nich usazoval prach, který také umí po zahřátí slušně zapáchat.

 


0x

Některé barvy to zkrátka dělají, zvláště, pokud je topidlo déle v klidu a zejména při roztápění, jakmile se chvíli topí je to již bez problému. Mám kamna, kde na litinové části výrobce použil barvu, která bývá takto cítit,(ačkoli je již dávno vypálena) při tom stejná kamna od téhož výrobce která jsem koupil již dříve toto nedělají.Nátěr byl jiný. Dalším původcem pachu mohou být prachové částice (např. z oděvů, povlečení a běžné domácí činnosti) které ulpí v meziplášti kamen (konvekční) nebo i přímo na kouřovodu a vnějším plášti kamen, při zatopení se pak tento "spálí",opět je to většinou když kamna delší dobu "stála".

doplněno 13.09.14 14:44:

Na základě toho, jsem zkoušel opravit barvu podomácku namíchanou na bázi sazí, zatím dobré výsledky barva dobře drží, nepouští a po zaschnutí a vypálení nijak nezapáchá, dlouhodobé zkušenosti zatím nemám ale "tímto směrem" se asi zaměřím i příště, při opravách nátěrů, nehledě na to, že je to podstatně levnější a některé žáruvzd. barvy nemají ani tak dobré tepelně vzdorné vlastnosti, jak je deklarováno.

Zdravím, zajímala by mne po domácku namíchaná barva na bázi sazí ...

Tady máte pěkné video, kde pán co restauruje kamna uvádí jak namíchat směs za pomoci grafitu sazí atd.

loskutak.nova.cz/...

No a já osobně jsem zatím zkoušel jen docela jednoduchou věc, vyškrabal jsem z kouřovodu při čištění saze do kelímku a přidal stolní jedlý olej,toho oleje nedávejte moc a rozmíchal tak,že vznikla hustá černá "barva". Štětcem jsem natřel litinové části a nechal nějaký ten měsíc (dělal jsem to v létě) schnout. Nevýhodou je,že olej poměrně dlouho vysychá a do té doby se nesmí o kamna nic otřít, lepší by asi bylo co doporučil pán, ředit syntetickým ředidlem. Nicméně kupodivu saze na kamnech zaschly tak že na omak již nepouštěly, pak jsem zatopil dřevem, zbytkový olej se "vypálil", zápach nebyl velký více méně jako když smažíte něco na pánvi,no a drží to nepouští to nešpiní to, akorát dám asi příště méně toho "ředidla" aby měly saze lepší "kryvost", na některých více žáru exponovaných místech mi prosvítá předchozí podklad,na zbytku ploch je ale nátěr krásně matně černý jednolitý a vypadá jako profesionální barva za 400 stovky. Zkoušel jsem to proto, že original barva (velice drahá) na těch exponovaných místech vydržela snad méně než ten sazový nátěr, navíc ty saze po vypálení ředidla (oleje) už pak nesmrdí jako některé barvy. Takže myslím, že jsem na dobré cestě a budu zkoušet i další věci. Jednoduché levné.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]