Super sousedi

Od: Datum: 11.09.14 22:43 odpovědí: 6 změna: 12.09.14 09:06

Dobrý den,

pronajímám jedné slečně byt v OV. Dnes mi volala sousedka, že si moje nájemnkyně "dovolila" vysávat na dvoře (společné vlastnictví SVJ) cizí auto (respektive jednalo se o auto její kamarádky, která ji každý den vozí do práce). Ptala jsem se tedy, jestli by byla situace stejná, pokud bych v bytě bydlela já (jako vlastník) a pozvala kamaráda na dvůr a vysávala mu auto a prý ano. Dále jí vadilo, cituji "dvůr jich byl plnej", respektivě jednalo se o nájemkyni, její kamarádku a jejího přítele. Přijde mi to jako šikana, jelikož nájemkyně je z poloviny Romka, i když slušná (uklízí, vaří, všechny slušně zdraví, pracuje). Je tedy nějaký zákon, vyhláška, nebo nařízení, které by zakazovalo takovéto chování, myslím tím, že nájemkyně si nesmí přivést návštěvu na společný dvůr a vysávat někomu cizímu auto? Sousedka je stará a ví, co se kde šustne, vše přehání a myslí si, že jí patří snad celý dům. Potřebuji mít nějaké argumenty v ruce. Dle mého názoru, když pronajímám byt, pronajímám i část společných prostor, na které mám vzhledem k vlastnitctví v SVJ nárok, respektive, že společné prostory patří SVJ, tedy i mě, jako vlastníkovi bytu. Sousedka se pokoušela ještě o jakousi argumentaci, že nájemkyně nemá na adrese trvalé bydliště, což mi přijde jaksi zcestné. Zajímalo by mě to i do budoucna, to si tedy nemůžu na dvoře SVJ vysát služební vůz, protože vlatsně není můj?

Děkuji :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 11.09.14 22:50
avatar

Dobrý den, pokud něco takového není zakázáno rozhodnutím (odhlasováním) členy SVJ, tak to neřešte - půjde o tzv. "pozorovací talent" a "domovský nárok" v domě déle žijící paní.

Mám s tím vlastní zkušenost - čím je nájemce (žena) mladší, tím více vadí starším (ženám).

Zdravím!

doplněno 11.09.14 23:14:

Já jsem to řešil slušně - vždy jsem informátorce poděkoval s tím, že to budu řešit - a tím to končilo.

doplněno 12.09.14 08:36:

Ne, členové SVJ (a Vy jste také člen) si nemohou odhlasovat, kdo tam může nebo nemůže bydlet. Mohou si stěžovat a "remcat", ale nemohou vstupovat do nájemního vztahu. Ono tam může být více faktorů - xenofóbie, závist (Vy z toho bytu máte příjem), tzv. "domovské právo" nebo jen touha dělat problémy. Jednejte slušně, slibte řešení, ale nic v tom nepodnikejte.

doplněno 12.09.14 09:11:

Nemáte zač.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: elisek1988*
Datum: 12.09.14 08:28

Dobrý den,

nerada bych jim šla na ruku ve věcech, na které nemají žádný nárok. To co zkouší teď na nájemkyni, pak může zkoušet i na mě, pokud bych se do bytu vrátila a tomu se chci vyvarovat. Podle mě jde hlavně o tu xenofobii a snaží se, abych na základě stížností nájemkyni vyhodila. Nemůžou si nějak odhlasovat, že nesouhlasí s tím, aby tam nájemkyně bydlela? Je to byt v OV, tak si myslím, že oproti družstvu mají práva minimální, ale raději se ptám.

Od: elisek1988*
Datum: 12.09.14 09:06

Děkuji, už v tom mám konečně trošku víc jasno.

Od: zztop*
Datum: 11.09.14 23:02

Přesně tak jak píše rádce. Sousedku poslat do oněch míst kam slunce nesvítí. Takové drbny se totiž nudí a myslí si, že všechno je jejich a můžou vše, ale ostatní můžou leda tak držet hubu a krok

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.09.14 23:05

Doporučuji ke studiu stanovy SVJ, domovní řád (existuje-li), eventuelně benem zmiňované rozhodnutí členských schůzí. Z hlediska obecného se nájemnice ničeho nedopustila, eventuelní další podmínky by byly ve výše uvedených dokumentech. Dle mých zkušeností totiž nezůstane u jednoho "přátelského" telefonátu (bonzovat sousedka nechce, ale hlásit to musí). Je dobré být připraven(a).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.09.14 08:50

Pozvěte si sousedku-stěžovatelku na návštěvu třeba domů, nebo vyražte s ní na procházku. V druhé fázi můžete zapojit i tu druhou sousedku.

Je evidentní, že ji chybí sociální kontakt. U TV ho nezíská. Staří lidé jsou milí, jakmile se jim někdo věnuje, a protivní jakmile nikoho nemají. Nějaká argumentace dalším sporům nezamezí, pouze dá prostor pro další růst.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.