Evidence obyvatel

Od: Datum: 11.09.14 08:36 odpovědí: 14 změna: 13.09.14 10:09

Dobrý den,chtela bych se zeptat jsem v cizině a pronajímala jsem byt a ted ho chci prodat.Jak zjistím že v mém bytě ten člověk nemá trvalé bydliště?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: wamp®
Datum: 11.09.14 08:47
avatar
Pokud se pletu,tak at mne prosim kolegove nehubuji,dekuji Ted k dotazu,k tomu,aby mel dotycny u Vas trvale bydliste je potreba,aby Vy jste sla s nim na prisl.urad,kde byste to tam utvrdili oba svymi podpisy.Jinak ho mit nemuze.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 11.09.14 09:15
avatar

Dobrý den, jak je již uvedeno, tak jedna možnost je, že jste k tomu dala někdy v minulosti souhlas (jako majitelka bytu). Ovšem, na to se spoléhat nedá. Dříve na evidenci osob (radnice) se ani majitel nic nedozvěděl. Dnes je prý již situace lepší a jsou snad ochotnější a informaci poskytnou - jenže tam musíte prokázat, že jste majitelka (t.j. ukázat OP a LV z KN). Jak toto uděláte z ciziny, tak to tedy nevím - budete muset asi přijet a jít tam osobně. Zdravím!

P.S. Na prodej bytu by to nemělo mít vliv - trvalý pobyt může potom zrušit i nový majitel.

doplněno 11.09.14 16:19:

Nemáte zač.

doplněno 11.09.14 16:41:

ivzez - použila jste silné slovo, ale Vám to odpustím. Pokud, tedy, budeme trvat na detailech, tak ta nájemní smlouva musí mít úředně ověřené podpisy. Bez této podmínky by nemělo být možné se k trvalému pobytu přihlásit - ovšem, je to pouze ústní sdělení úřednice na evidenci osob a jistá benevolence, v jiném místě a na jiné evidenci osob, se nedá vyloučit. Tato situace byla před novelou OZ a vím, že NOZ je v tomto více přející nájemcům (ale, to už je jiná věc).

doplněno 11.09.14 23:26:

ivzez - dobře. Vyřídím to u nás na radnici.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.09.14 17:39

Jen upřesním: co se týče ověření podpisů na nájemní smlouvě, k trvalému pobytu se ověření podpisu u nájemní smlouvy nevyžaduje a úředník to ani nesmí vyžadovat, zákon tento požadavek zcela jasně stanoví pouze při souhlasu oprávněné osoby (vlastník, nájemce družstva, apod.). Nájemní smlouva spadá pod skutečnost "doložit oprávněnost užívání bytu" a není spojena s povinností úředně ověřených podpisů. Je to z toho důvodu, že k platnosti nájemní smlouvy není nutné úředně ověřovat podpisy a z přihlášení občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná práva k objektu ani k vlastníkovi nemovitosti (§ 10 odst.2 cit.zákona):

§ 10 odst. 6 písm.c) z.č.133/2000 Sb., o evidenci obyvatel:

(6) Při ohlášení změny místa trvalého pobytu podle odstavce 5 je občan povinen

c) doložit vlastnictví bytu nebo domu, nebo doložit oprávněnost užívání bytu, anebo předložit úředně ověřené písemné potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu. Takové potvrzení se nevyžaduje v případě, že oprávněná osoba potvrdí souhlas na přihlašovacím tiskopisu k trvalému pobytu před zaměstnancem ohlašovny. Za oprávněnou osobu se považuje osoba starší 18 let, svéprávná, která je oprávněna užívat objekt uvedený v odstavci 1 nebo jeho vymezenou část (např. byt nebo obytnou místnost), anebo je provozovatelem ubytovacího zařízení, kde se občan hlásí k trvalému pobytu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.09.14 23:23
avatar

Bene, nezlobte se, ale silné slovo jste na rozdíl ode mne použili Vy i Wamp. Oba tvrdíte, že trvalý pobyt bylo možné zřídit pouze se souhlasem majitele, což není pravda. K přihlášení trvalého pobytu nejsou potřeba ani úředně ověřené podpisy v nájemní smlouvě.

doplněno 12.09.14 15:25:

Bene, Aaella (výše) Vám to cituje přesně ...

doplněno 12.09.14 16:55:

–––––– Nerada bych, aby mé reakce na odpovědi Bena a Wamp vyzněly jinak, než je míním.

Považovala jsem za důležité tazatelce sdělit, že v jejím bytě může mít někdo přihlášen trvalý pobyt, přestože k tomu nedala souhlas. Chce-li mít tazatelka jasno, bude se muset obrátit na úřad.

––––––––– Poznámka: Nesouhlasím-li s obsahem něčí odpovědi, neznamená to, že bych si rádce/rádců a jejich odpovědí/rad zde nevážila.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ivik®
Datum: 11.09.14 09:21
avatar

Dnes platí, že si ve vašem bytě, domě apod. může zřídit trvalé bydliště bez vašeho souhlasu kdokoliv.Minulý týden mě šokovala reportáž v Črných ovcích na ČT 1.Paní v Praze 3 měla prázdný byt, bydlela jinde a najednou zjistila, že je v jejím bytě nahlášený úplně cizí neznámý chlap, na něhož byly uvaleny exekuce,Tři toky jí trvá domoci se toho, aby ho úřad odhlásil.Mluvčí ministerstva potvrdil, že je chyba v zákoně a že se chystá novela zákona, aby to bylo jako dřív,že bez souhlasu majitele se nesmí nikdo k vám přihlásit.Asi tak :(

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.09.14 09:37

Tak jsem mrknul do zákona o evidenci obyvatel, jenom stručně. Majitel podá písemnou žádost na ohlašovně / Městský či obecní úřad/ a obdrží odpověď do vlastních rukou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dagmar*
Datum: 11.09.14 16:17

Děkuji za odpověd

Datum: 11.09.14 16:26
avatar

Wamp i Ben se mýlí. Ke zřízení trvalého stačilo a stačí zajít na ohlašovnu s nájemní smlouvou na jméno toho, kdo se k trvalému pobytu přihlašuje. Viz zákon č. 133/2000 Sb. o evidenci obyvatel, §10, odst. 6, písm. c)

Oprávněnost užívání bytu stačí doložit platnou nájemní smlouvou. (Souhlas majitele je potřebný v případě podnájmu.)

K získání informace o trvalém pobytu se vztahuje § 8: Poskytnutí údajů z informačního systému

O informace můžete požádat písemně, písemnou žádost s úředně ověřeným podpisem lze zaslat poštou.

Máte-li zaručený elektronický podpis, můžete o informace požádat prostřednictvím elektronického formuláře (z ciziny asi nejschůdnější).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.09.14 17:29

Prakticky se to provádí tak, že zajdete na odbor evidence obyvatel, kde vyplníte formulář, pozor, někde ho mají, někde žádost sepisujete ručně, v takovém případě stačí požádat stručně odkazem na příslušné zákonné ustanovení: § 10 odst.8 z.č.133/2000 Sb., o evidenci obyvatel:

8) Ohlašovna sdělí vlastníkovi objektu na jeho písemnou žádost jméno, popřípadě jména, příjmení a datum narození občana, k němuž vede údaj o místě trvalého pobytu, odpovídající adrese objektu. Sdělení ohlašovny podle věty první musí být vlastníkovi objektu doručeno do vlastních rukou.

Správní poplatek je 50,-Kč. Doporučuji žádost podat osobně, bez plné moci, jsou s tím, bohužel, komplikace, úředníci vidí v zákoně slovo "vlastník", tak tupě odmítají (specialita v Praze) žádosti na základě plné moci. Vyřízení žádosti obvykle trvá 1 týden, doručuje se do vlastních rukou. Někteří úředníci požadují při žádosti doložit vlastnictví k bytu, takový požadavek je nezákonný, zákon Vám nic takového nepřikazuje a úředník má navíc možnost dálkového přístupu do katastru nemovitostí. Když se bráníte, tak z tohoto požadavku ustoupí, chcete-li však mít, pragmaticky, vše bez problémů, přineste si s sebou výpis z listu vlastnictví k bytové jednotce.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.09.14 23:21
avatar

Aaello, nemáte zkušenost se žádostí podávanou z ciziny (tazatelka je v cizině)?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.09.14 15:33

S cizinou zkušenost nemám, myslím, že Vaše rada byla v tom naprosto vyčerpávající, problém je však s přístupem úředníků. Člověk si myslí, že žádost o výpis osob s trvalým bydlištěm k objektu už po těch letech musí být naprostou samozřejmostí, ale to, co mnohdy předvádí úředníci na obcích, je zoufalé. Zastoupení neznají, formuláře nemají, hrůza. Souhlasím s Vámi, že by neměl být žádný problém provést to přes datovou schránku či s elektronickým podpisem. Ale jak říkám, záleží, na koho tazatelka narazí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.09.14 16:42
avatar

Děkuju.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cunabe
Datum: 12.09.14 18:01

Pokud dobře rozumím, tak podle ustanovení: § 10 odst.8 z.č.133/2000 Sb., o evidenci obyvatel se vztahuje údaj o místě trvalého pobytu k odpovídající adrese objektu (tzn. číslu popisnému nebo evidenčnímu).

Takže pokud jde např. o panelák, kde má jeden vchod 72 bytů, tak na této adrese může mít místo trvalého pobytu třeba 300 lidí a majitel jednoho konkrétního bytu se nikdy nedoví, kdo má v jeho bytě uvedeno místo trvalého pobytu. Je to tak?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.09.14 10:09

Ne, tak jednoduché to není. Vy už zmiňujete výpis z evidence, ale do té evidence se uvedená osoba musí nejprve dostat. Aby se tam dostala, musí požádat o změnu trvalého pobytu, a tuto žádost doložit například výpisem z listu vlastnictví konkrétního bytu (beru teď případ bytů, ne domu), nebo nájemní či podnájemní smlouvou, či prostým souhlasem vlastníka bytu (v úvahu přicházejí i jiné možnosti). A co je důležité:

§ 10 z.č. 133/2000 Sb.:

(7) Při změně místa trvalého pobytu oddělí ohlašovna vyznačenou část občanského průkazu. Současně občanovi vydá potvrzení o změně místa trvalého pobytu. Ohlašovna je povinna bezodkladně nahlásit číslo potvrzení o změně místa trvalého pobytu spolu s údaji o jménu, popřípadě jménech, příjmení a datu narození občana, obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, který občanský průkaz vydal. Ohlašovna je povinna oznámit vlastníku objektu změnu v počtu přihlášených osob k trvalému pobytu u oprávněné osoby podle odstavce 6 písm. c) ve lhůtě 15 dnů od zaevidování změny; ohlašovna uvede jméno, popřípadě jména, příjmení a datum narození oprávněné osoby.

Pokud by tedy někdo zfalšoval nájemní smlouvu k bytu a přihlásil se k trvalému pobytu na určité adrese (ale v konkrétním bytě), musí obec po vyznačení změny v počtu osob nahlásit vlastníkovi bytu. V praxi pak případy, kdy náhle vlastník bytu zjistí, že k jeho bytu (po příchodu exekutora) jsou formálně evidovány další osoby, nastávají obvykle tam, kde někdo koupí byt, ale neověří si, před či po koupi bytu, kolik osob je na dané adrese (k tomuto bytu) hlášeno k trvalému pobytu. Vy, když si podáváte žádost o výpis z evidence obyvatel, podáváte tuto žádost nikoliv jako vlastník paneláku, ale jako vlastník bytu (= objektu).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.