PEN a chránič

Od: ® odpovědí: 6 změna:

Zdravím rádcové,

představte si následující situaci. Panelákový byt, nová elektroinstalace, za hlavním jističem chránič, podružné jističe až za chráničem.

Pokud je přívod do bytu 3 žilový (L, N, PE), tak je zapojení jasné (1. obrázek).

Jak to ale bude u dvoužilového přívodu (L a PEN)? PEN se rozdělí na N a PE v bytovém rozvaděči. L a N se připojí do chrániče. L z chrániče se připojí na jističe a z nich na zásuvky, světla... N z chrániče se připojí na svorkovnici a všechny N ze zásuvek, světel... se připojí na tuto svorkovnici (takže společné N pro celý byt je až ZA chráničem). Všechny PE z celého bytu se připojí na PEN (rozdělené na PE a N) před chráničem (obrázek 2).

Je má úvaha správná nebo mi někde nějaká souvislost uniká? Ponechme stranou otázku, zda chráničem chránit celý byt nebo jen koupelnu.

Děkuju za komentáře.

Obrázek 1: imagehosting.cz/...

Obrázek 2: imagehosting.cz/...

6 odpovědí na otázku

 

 


2x

Vaše úvaha je naprosto v pořádku.

11.09.14 09:31

Děkuji . To moc rád slyším.

 


2x
avatar magdon

Jen doplním: přívodní PEN se připojí v rozvaděči napřed na svorkovnici PEN a teprve z ní na chránič (už jako N).


Děkuji za doplnění

 


2x
avatar mapel

Zapojení je správné.

Ve druhém případě se PEN připojí na PEN můstek, který se v části před připojení na N jmenuje PEN a za připojením už je PE a ten je pak určen pro byt. Je to sice stále jeden kus mosazi, ale měl by být takto označen.

 


0x

Jen doplnění – každý bod rozdělení by měl být přizemněný. Takže na můstek v domovním rozvaděči se správně má přivést ještě jeden z/ž drát nejlíp ze zemnící svorky hlavního rozvaděče.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]