Nejste přihlášen/a.
Zdravím rádcové,
v panelákovém bytě(+- 40 let) chci zrekonstruovat (mimo jiné i) podlahy v pokojích. Podlahy jsou parketové, ale parkety jsou ve špatném stavu, takže půjdou pryč. A hlavně podlaha je křivá, směrem do středu místnosti propadlá, takže tvoří takovou "mísu".
Složení podlahy je následující:
- vrchní vrstva parkety (jsou seskládány do vzoru stromečku, po obvodu místnosti jsou přilepeny asfaltem a každá asi třetí je přitlučena hřebíkem do podkladu)
- pod parketami by měla být vrstvička (asi) asfaltového papíru (nebo něčeho podobného)
- dále jsou tam desky, ke kterým jsou parkety přibity hřebíky (desky nevím z čeho přesně jsou vyrobeny, trochu to připomíná slisované třísky zalité v něčem)
- pod deskami by mělo být něco sypkého (škvára, písek?) a pak už jen panel
Můj cíl je mít hezkou rovnou podlahu, připravenou na položení plovoučky, koberce, lina... Navíc chci v podlaze podél stěn táhnout novou elektroinstalaci.
Jak byste rekonstrukci řešili Vy? Za nápady a rady předem děkuji.
Děkuji za odpovědi.
Podlaha Rigidur mě zaujala, jsem ale docela omezený financemi, takže Rigidur nejspíš ne.
S použitím izolace určitě počítám, líbí se mi HOBRA deska. Koukal jsem, že se dělají i v různých tloušťkách, takže by mělo být snadné udělat podlahu správně vysokou, abych mezi místnostmi neměl schod.
Takže, jak bych si to asi představoval:
- strhnou všechny vrstvy až na panel (je také otázka, kolik cm to dá oproti původní výšce podlahy)
- vylít betonem (do nějaké vhodné výšky, asi několik cm) a srovnat (dotéhle vrstvy bych asi ponořil i husí krk pro novou elektroinstalaci)
- vrstva hobra desek (tou by se případně doladila i celkový výška podlahy)
- na hobra desky už rovnou třeba koberec nebo lino nebo tam musí být ještě nějká vrstva?
Je to takto možné nebo si to představuji moc jednoduše?
Pátral jsem po inernetu a našel jsem případ člověka ze stejného města se stejnou podlahou.
Složení je následující:
Parkety, thérová lepenka, 4cm dřevocementové desky, 3-4cm zásyp škváry a panel. Od úrovně parket na panel je 9-10 cm místa. Přesné složení své podlahy zjistím až po sondáži, ale nemyslím si, že se to bude lišit.
A tady je jeho řešení:
Po odkrytí směsi písku a zeminy ve staré podlaze (ani to nebyla škvára) se ukázala přesná práce tehdejších úderníků. Panely ubíhaly z kopce směrem k oknu (na délce 5m o 4cm), navíc příčně byly u spár rozdíly v položení panelu až 3 cm, jeden panel ležel rovně, druhý šikmo, hrůza. Liapor všechno krásně vyřešil. Jako vodítka pro stahování podsypu jsem také zvolil sádrokartonářské CD profily. V prostředku místnosti se mi překrývaly (cca 0,5m ležely vedle sebe). Dal jsem je do vodováhy pomocí špalíčků a destiček a po zasypání cca 1,5m Liaporem a stažení jsem položil na prostředek jednotlivé OSB desky volně jako roznášecí, aby se dalo po podsypu chodit. Po zasypání první půlky vodítek a stažení jsem vyndal tuto půlku vodítek a drážky po nich dosypal Liaporem (výšku zásypu jsem opatrně srovnal hladítkem s okolím – jde to krásně). Totéž jsem provedl i u druhé půlky vodítek, posledních půl metru jsem stahoval obráceně - směrem od sebe ke stěně klečíc na OSB desce na již hotovém podsypu. K většímu zatlačení desky do Liaporu nedošlo, váha se krásně rozložila – vše jsem předem kontroloval. Použil jsem Liapor frakce 4/8 (výška zásypu byla 4 až 8cm) a OSB desky 2x 15 mm.
Zdroj, kde jsem to našel (pro více informací): dumachalupa.cz/...
Rozhodl jsem se, že o udělám stejně. Liapor + OSB desky.
Mám jen dotaz k OSB deskám. Jsou nutné dvě vrstvy? Nestačila by jediná, třeba i silnější (22 mm)? Nebo když už dvě, tak 2x12mm? Pokud jsou nutné dvě vrstvy, tak bych je k sobě přilepil lepidlem. Je nutné mezi ně něco dávat (např. miralon)?
Děkuji za odpovědi a názory.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.