Prádlo po uschnutí smrdí

Od: Datum: 07.09.14 16:01 odpovědí: 25 změna: 18.03.15 10:08

Už jsem zoufalá, protože opravdu už nevím, co dalšího zkusit. Vyzkoušela jsem toho mraky, ale bez výsledku. Prádlo po uschnutí prostě zvláštně zapáchá. Každý kousek jinak intenzivně, všechny ale stejným smradem - až chemicky. Pračku mám 2 roky starou, pravidelně udržovanou - čistím jí pravidelně všude, kde dosahnu, filtr, všechno, nechávám ji větrat (prádlo nesmrdí zatuchle nebo jako nedosušené, ale právě takovým silným odérem a vždy až po uschnutí). Nádržku na prášek pravidelně omývám, nikde žádná usazenina, dokonce kupuji i čistič praček a nechávám jí projet bez prádla. Peru (kvůli ekzému synka) na 90st. bílé, na 60st. většinu ostatního a na 40st. jen pár kousků, co se na víc prát nesmějí. V pračce nic uvízlého není. Aviváž používám - ekologickou, zn. Frosch, kvůli tomu ekzému, ale ať peru s ní nebo bez ní, problém je stejný. Zkusila jsem ocet - beze změny, jedlou sodu - taktéž nepomohla. Silnější a klasickou aviváž (Lenor, Silan..) používat bohužel nemůžu (naší babi ale voní prádlo i vyprané v prášku bez aviváže :( ). Peru v Persilu expert sensitive, předtím jsem vyzkoušela kvanta různých značek prášků, opět - prádlo smrdí. Věším ho ihned po vyprání. Bydlíme v panelovém domě, napadlo mi, že to může být špatnou vodou? (Voda je tu hodně tvrdá...) Díky za odpovědi! M.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: zztop*
Datum: 07.09.14 16:15

Bydlíte v paneláku. A co takhle hodný soused? Já jen, že mě to napadlo podle toho, že smrdí po uschnutí takže předpokládám, že když k němu čuchnete po vyprání tak nic nesmrdí

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zoufalapradlena
Datum: 07.09.14 16:42

Po vyprání voní krásně, vždy když ho sklízím (ať už ze společné sušárny nebo z venkovních šňůr) tak fakt smrdí jak blázen :(. Také mi to napadlo, manžel říká, že to je blbost, proč by to někdo dělal :(. Ten zápach smrdí asi jako chlapské montérky nebo šuplík v kůlně - hřebíky, technické věci, prach, oleje... Neumím to lépe přirovnat. :(

Od: zztop*
Datum: 07.09.14 16:48

Jen jestli se manžel neplete. Nevím jaké máte sousedské vztahy, ale motivace jsou různé

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.09.14 07:12
avatar

Mi moje dílna voní.!

Ovšem opravdu bych nechtěl, aby mi po dílně "vonělo" prádlo. *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 07.09.14 16:54

Nenaplnila bych pračku na maximum, vyprala bez aviváže a nakonec přidala ještě jednou máchání . Usušila bych prádlo venku na větříku a sluníčku. Zbytky nevymáchaného prášku v tvrdé vodě společně s aviváží nedá žádnou vůni. Za pokus to stojí.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: zoufalapradlena
Datum: 07.09.14 20:54

Já to tak už zkoušela - pračku nikdy neplním na max., ale tak do poloviny, maximálně do 3/4, zkoušela jsem i bez aviváže - ona ta Frosch se stejně hodně "vypere", dávám dvojité máchání vždy :(. Ale určitě zkusím ještě... Díky!

Datum: 07.09.14 16:58
avatar

A nemůže prádlo natáhnout ty smrady z venkovního vzduchu? když sušíte prádlo doma v koupelně, je výsledek stejný?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: irma*
Datum: 07.09.14 17:09

? peru pořád, ale tohle neznám, taky už to tu někdo řešil, záhada. Zkuste nedávat aviváž, já to vůbec nepoužívám,

ty ,, vůně ,, nemusím.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: zoufalapradlena
Datum: 07.09.14 20:57

Bydlíme sice na sídlišti, ale v menším městě, tak nevím :(. Máme 1+1 , do koupelny se to nevejde, tak dávám do společné sušárny v paneláku nebo ven a jinam v bytě to dát nemůžu, okamžitě máme plíseň v bytě :( . Z venkovního sušení bych ale řekla, že to je horší... :( Ve společné sušárně zase někdo chytrý zavírá často okna (i v horku, přestože tam je pojistka v oknu proti vykradení), tam jsou mj. i kola a kočárky, takže se mi to taky tam moc nelíbí, ale prádlo tam smrdí méně.. :(

Od: h75®
Datum: 07.09.14 20:57

Mám podobnou zkušenost. Může za to naše "ekologičnost". Do prášků už se nepřidávají fosfáty a díky tomu v pračkách bují humus. Zkuste nalít do pračky půl flašky Sava a dát nejvyšší možnou teplotu a spustit program. Na nějaký čas by to mělo pomoct.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zoufalapradlena
Datum: 07.09.14 21:02

Děkuju! Vyzkouším!

Od: h75®
Datum: 07.09.14 21:05

Jo, a samozřejmě prát se Savem naprázdno! ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.09.14 21:51
avatar

Zkuste třeba nějaký kousek vyprat v ruce, pokud to bude po uschnutí stále zapáchat, tak problém nebude v pračce ale ve vzduchu, na kterém se prádlo suší, zkuste pak v pračce vyprat jednu várku oblečení a třeba jen jeden kousek nechcte vysušit v koupelně a zbytek na obvyklém místě, pak to porovnejte. Pak mě ještě napadá jedna věc. Já jsem z velkého průmyslového města a občas se stane, že nějaká továrna vypouští nějaký smrady a oblečení na balkoně z toho načichá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.09.14 22:00
Taky se nám to letos stalo, prádlo po vyprání a třeba i trojnásobném vymáchání divně smrdělo, projevilo se to hlavně při nošení, když se v něm člověk zpotil. Podle mě tam někde dole ve vaně může zůstávat po vyprání zbytek vody se zbytkem prášku a ta tam zahnívá. Pomohlo Savo - pustil jsem pračku naprázdno, nalil do ní půl litru Sava a nechal projet krátký program i s mácháním, aby se Savo z pračky vypláchlo. A pak už to bylo v pohodě. Od té doby vždycky po vyprání po vyndání prádla naleju do bubnu odměrku Sava, aby tam ten zbytek vody na dně vany nezahníval, když se nepere. Pak se to při praní vodou naředí, takže to nevadí. Ale bacha, aby v bubnu nezůstal zbytek Sava,protože barevné prádlo Savo odbarvuje- takto jsem si na modrém tričku udělal nepěkné fleky, lepší opláchnout před vložením prádla trochou vody, nebo pokud chcete mít jistotu, tak před vložením prádla nechat projet 1x máchání, aby se ten buben po tom Savu vypláchnul. Ale proti tomu zápachu je to 100% účinné.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.09.14 08:32

Jaké používáte kolíčky na prádlo? Zápach může být z dřevěných. Je divné, že cítíte technický zápach.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wwwee
Datum: 13.09.14 18:01

Mě prádlo po uschnutí smrdělo,když jsem to po vyprání hned nevyndal a nechal jsem to v pračce nějakou dobu i po skončení praní.Myslel jsem,že se to víc namočí a vypere.Ale chyba.jen to pak smrdělo.Nebo smrdí,když tam dáváte málo prášku.Chce to zkusit tam dát prášek a pak nechat párkrát protočit pračku a pak zkusit mezi prsty,jestli je tam dost prášku.Prostě když je tam dost prášku,tak voda mezi prsty hodně klouže.Čím méně prášku je ve vodě,tím je to méně kluzké.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: premek*
Datum: 15.09.14 10:20

To znám, když se prádlo v zimě sušilo venku na balkonu, bylo někdy ostře, nepříjemně cítit jakoby ozonem. Ale, co si pamatuju, po poležení bytě ten zápach zmizel.

Druhá věc je, že některé bavlněné prádlo, ač se má prát na 40, se na 40 pořádně nevypere. Musí se prát na 60, ale moc pak nevydrží.

Přemek

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trs
Datum: 15.09.14 15:27

Možná také smrdí,když je špatně vymáchané.Chce to opět zkusit jaká vytéká voda po máchání.Když ještě je voda kluzká,klouže mezi prsty tak ještě není dobře vymáchané.Dnešní automatické pračky jsou jen šmejdy,které ani nedokážou poznat,jestli je prádlo dobře vymáchané.Poznají to jen některé drahé pračky.Já si z toho důvody peru v obyčejné pračce bez programů.Mohu si zkusit kolik mám ve vodě prášku i jak mi máchá prádlo.Programy mi mohou být ukradené.Je to jen oblbovačka pro lidi

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.09.14 17:25

To máte bohužel pravdu, já naučil přítelkyni, aby po skončení pracího cyklu zařadila ještě jednou,při plné pračce i dvakrát celý máchací cyklus. Bohužel výrobci praček se chlubí, jak je pračka úsporná a jakou má malou spotřebu vody, ale že se tím malým množstvím vody prádlo pořádně nevymáchá je jim jedno...:( Takže moje rada je před praním propláchnout pračku Savem - 2 víčka do šuplíku na prášek, nechat napustit vodu, párkrát protočit a vypustit, možno použít krátký program na škrobení/aviváž. A pokud to nepomůže, tak při napouštění opatrně přidat víčko Sava Perex, ale vlévat do násypky pomalu během toho co se napouští voda, aby se Savo stačilo dostatečně naředit, protože koncentrované prádlo odbarvuje, tak by jste měla na barevném prádle odbarvené fleky. A po skončení celého pracího cyklu ještě jednou-dvakrát zařadit cyklus máchání. Sice Vám stoupne spotřeba vody, ale prádlo bude vonět čistotou, takže ve výsledku ho nebudete muset prát tak často. Mluvím z vlastní zkušenosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alena*
Datum: 17.09.14 01:45

Zkuste použít jiný prací prostředek. Mně pomohly tekuté prací gely

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jaami
Datum: 25.09.14 11:41

Dobrý den

asi máte spálenou - poškozenou ohřívací spirálu- voda se neohřeje, praní proběhne ve studené vodě - to je vše - vložte prádlo, zalejte horkou vodou, přidejte do bubnu prášek, aviváž normálně - vyperte a uvidíte , přeji příjemný den

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: romanius
Datum: 30.09.14 21:12

Dobrý den,

vše je způsobeno tím ,že se pere v gelu.Voda respektive sračky co do vody přidávají vodárny reaguje s gelem a tím pádem pak smrdí prádlo divně(zatucjlé ,prípadně poblité). Vsoučasné době na to existuje prášek .Odkaz dám cobydup jen co ho najdu :)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kikai
Datum: 03.10.14 13:38

Dobrý den, pozorovala jsem taktéž chemický zápach prádla, poté co jsem ho čerstvě vyprala. Odpověď jsem našla rychle. Zápach pocházel od trika, koupeného v levné konfekci (Pantaloon). Musí to barvit nějakým svinstvem. Možná je to i Váš případ. Neperete od doby vzniku zápachu nějaké nové oblečení? Zápach čase slábne, ale aviváž ho doposud nepřebila, a to mám to triko asi 2 roky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zuzkak*
Datum: 06.10.14 11:01

Mám úplně stejný problém, smrdí. Peru v tekutém Perwoolu. Nepoužívám aviváž. Smrdí hlavně ručníky. A pomohlo Vám tedy něco? některá rada?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: keporkak6*
Datum: 18.03.15 10:08

Jednoduchá otázka: perete na úsporný program?

Jednoznačně souhlasím s názory opravářů - praní na úsporný režim je možná úspora peněz, ale bohužel i jistý problém. Bílé prádlo peru na 60 C při standardním programu, po uschnutí je v pořádku a bez zápachu.Tmavé prádlo prané na 40 C s úsporným programem mi vždy po uschnutí zapáchlo, ať už jsem měnila prací prostředky nebo dala aviváž. Při použití prášku byl samozřejmě také problém v tom, že se v pračce za tak krátkou dobu nerozpustil a s úsporným malým množstvím vody se ani kloudně nevymáchal a zůstával na prádle. Začala jsem tedy používat na tmavé prádlo gely, ty se ve vodě krásně rozpustily, ale bohužel prádlo po usušení páchlo ještě víc než s práškem. Podotýkám, že i v zimě suším prádlo jen venku na otevřeném balkoně. Opravdu si myslím, že problém není ani tak v teplotě a druhu prášku, ale v úsporném programu pračky a malém množství vody ve kterém pereme a mácháme. Současně peru už jen na standardní program bez úsporného jak s práškem, tak s gelem a problém je pryč, prádlo je čisté a voní i bez aviváže. Doporučuji všem - pokud chcete mít vyprané prádlo bez zápachu, zapomeňte na úsporné programy u praček. A pokud chcete své pračce prodloužit životnost- 1x za měsíc do ní nalijte 3l octa a pusťte program na 90 C na prázdno. Jestliže máte tvrdou vodu, do každého praní přidávejte sodu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.