1x



Může mi zamezit přístup?

Od: Datum: 05.09.14 11:27 odpovědí: 7 změna: 05.09.14 13:55

Zdravím. Bydlíme s manželem v družstevním bytě, pokud bych se od něj "dočasně" odstěhovala s tím, že v bytě budu např. o víkendu nebo v týdnu odpoledne. Může mi zamezit přístup s tím, že bydlím jinde? Trvalé bydliště bych neměnila. Jen s manželem nechci nějaký čas být.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.09.14 11:41
avatar

Podle mě nemůže a teď podle Nového občanského zákoníku taky ne,došlo tam k plno změnám,hlavně v otázkách společného majetku a soužití atd.tak si na to najedte a prostudujte,aby jste věděla,že jste v právu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.09.14 12:22

Podle mého rovněž nemá šanci (tedy nemá oporu v zákoně, pokud vymění vložky, ještě bude veselo). Zeptám se: Kdo je členem družstva a na koho zní nájemní smlouva? Pokud máte společné členství, je to úplně v pohodě. I pokud by byl členem pouze manžel, máte právo nájmu odvozené od jeho... Takže rovněž nemá šanci.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: klara55
Datum: 05.09.14 12:35

Díky. V zápisu o převzetí bytu je to divně napsané. Člen družstva byl on, byt jsme přebírali jako manželé a je tam napsáno "vzniklo právo společného užívání bytu manžely, společným uživatelem je manželka-manžel (podtržené je manželka) paní xxx. Společné členství manželů vzniklo-nevzniklo (podtržené je vzniklo). Poslední řádek je "právo společného užívání bytu manžely nevzniklo".

Datum: 05.09.14 12:53

Skutečně je to zmatečné, Vám ale v tuto chvíli stačí, že máte záznam o tom, že jste dle evidence společným uživatelem bytu. K onomu dokumentu: Pokud je to možné (chápu, že v malých družstvech může být problém - od šuškandy k aféře mezinárodního významu), doporučuji zajít "na družstvo". Družstvo má zákonnou povinnost vést seznam členů. Doporučuji nahlédnout, případně si vyžádat výpis k vlastnímu bytu, potom budete o něco moudřejší. Rovněž by měli mít jasnou nájemní smlouvu (předávací protokol není nájemní smlouva). Pravdou je, že já jsem původní nájemní smlouvu k našemu družstevnímu bytu z doby, kdy byl bytem služebním, taky nikdy nedohledal, jen onen předávací protokol.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss®
Datum: 05.09.14 13:06

Vy nepíšete podstatné, na koho je smlouva k bytu, máte to v OP? Trvalé bydliště není. Máte společnou domácnost, vizte OZ. Ale pokud své bydliště opustíte ... o jaký úmysl půjde.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: klara55
Datum: 05.09.14 13:31

Smlouvu k bytu jsem nenašla, mám jen předávací protokol o užívání bytu.

Společnou domácnost sice máme, ale pokud drahá polovička seká dluhy, nemá čas na rodinu, nemá finance pro rodinu...Má čas do zítra začít řešit dluhy, jinak se balím a odcházím. Chci odejít jen dočasně, nemůžu si odstěhovat všechny věci, není kam. Takže bych do bytu občas přišla, náklady na byt bych hradila dál. Jak jinak si na čas odpočinout?

Datum: 05.09.14 13:55

Jedná se o družstevní byt, který jste "přebírali", tedy uzavírali na něj nájemní smlouvu, "jako manželé", tudíž Vám vzniklo právo jak společného nájmu bytu tak společného členství. Předpokládám, že jste nájemní smlouvu k družstevnímu bytu uzavírali za "staré" právní úpravy, kdy platil z.č.40/1964 Sb.:

§ 703

[Vznik společného nájmu]

(1) Jestliže se za trvání manželství manželé nebo jeden z nich stanou nájemci bytu, vznikne společný nájem bytu manžely.

(2) Vznikne-li jen jednomu z manželů za trvání manželství právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu, vznikne se společným nájmem bytu manžely i společné členství manželů v družstvu; z tohoto členství jsou oba manželé oprávněni a povinni společně a nerozdílně.

(3) Ustanovení odstavců 1 a 2 neplatí, jestliže manželé spolu trvale nežijí.

Dočasné vystěhování (v případě družstevního bytu ani trvalé) z bytu nemá za následek žádný zánik užívacího práva k bytu ani členství v bytovém družstvu. Samozřejmě jste ale povinna se i nadále podílet na placení nákladů s bytem spojených, ledaže by bylo zřejmé, že byt neužíváte například z důvodu fyzického násilí ze strany manžela, apod., ale to je složitější. Manžel Vám nemůže bránit v právu byt užívat, nesmí vyměnit zámky, mohl by se dopustit trestného činu Neoprávněného zásahu do práva k bytu (§ 208 trestního zákoníku):

§ 208

Neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru

(1) Kdo protiprávně obsadí nebo užívá dům, byt nebo nebytový prostor jiného, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem.

(2) Stejně bude potrestán, kdo oprávněné osobě v užívání domu, bytu nebo nebytového prostoru neoprávněně brání.

(3) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán,

a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 jako člen organizované skupiny, nebo

b) způsobí-li takovým činem škodu velkého rozsahu.

Ohodnoceno: 4x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.