Podružný hlavní jistič

Od: Datum: 09.09.14 17:11 odpovědí: 8 změna: 10.09.14 07:06

Ahoj

máme RD (2 byt. jednotky) a jedny hodiny na fasádě s hlavním jističem 3x25A v naší byt. jednotce provádím kompletní rekonsrukci včetně elektorinstalace. Jaký hlavní jistič v mé byt. jednotce bych měl zvolit? Také 3x25A nebo stačí 3x20A? Nebo silnější? V domácnostech máme bežné spotřebiče (pračka, lednička, myčka, indukční deska,sušička, TV a pod., kotel plynový) pokud nám hlavní jistič nebude stači pro obě byt. jednotky plánuji výměnu u čezu za silnější. Možná jenom upravím otázku ne jaký jistič bych měl zvolit, ale jaký se bězně pro bytovou jednotku používá?

Díky za rady a názory.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.09.14 18:02
Všechno nad 25A sakra poznáš na měsíčních paušálech. Jestli nebudeš mít na přitápění přímotopy tak silnější nedávej.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 09.09.14 18:10

ano to je se jedná o ten hlavní jistič u hodin to bychom případně platili pouze půlku, druhou půlku druhá byt. jednotka, ale co ten hlavní jistič v bytě?

Datum: 09.09.14 18:59

Staré rozvody v panelových a jiných bytech mívají hlavní jistič 1x15A a obyvatele to nějak zvlášť neomezuje. Při vhodném rozmístění zatěžovaných zásuvek na fáze by jste taky velké potíže mít nemuseli. Snad jen u současného vaření v obou bytech třeba na nedělní oběd by se to mohlo projevit. Já radím nechat co je, vyzkoušet a navyšení řešit až po případných potížích. Do bytového rozvaděče nedávej hlavní jistič, zbytečně si budeš prodlužovat selektivitu, ale na vstup osaď jen hlavní vypinač.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 09.09.14 19:27

díky.. mám tedy osadit pouze hlavní vypínač i když u těch hodin pro obě domácnosti má nějaký ten pátek za sebou? a můžete mi nějaký hlavní vypínač doporučit?

Díky moc

Datum: 09.09.14 19:35

třeba APN-32-3; je stejné velikosti jako 3pól.jistič a kdykoli v budoucnu se dá za něj vyměnit

http://www.oez.cz/uploads/oez…iles/ks/4361-z01-11_cz_sk.pdf

Datum: 09.09.14 21:16

Trocha k terminologii. V otázce je hlavní jistič a teď jste skočil na hlavní vypínač. To jsou dva různé pojmy a spotřebitelé to dávají do jednoho pytle. Hlavní vypínač se pro bytové jednotky nedává, ale hlavní jistič. Takže se budeme bavit o hlavním jističi.

Pokud u hodin funguje a enegretika nemá výhrady, tak ho ponechat. Vyzkoušejte provoz na stávající a pokud bude padat, tak potom uvažujte o větší hodnotě. Pokud budete trvat na výměně za nový stejný hodnoty, tak vám projde od EATONU řada 10kV. Je to z důvodu barevné páčky. Na to jsou energetici prevíti.

Třeba starý hlavní jistič odejde a potom můžete vyměnit za nový. Vzhledem k dosti velkým platbám za větší jistič nespěchejte. Na konco tohoto roku by měla být ukončena analýza metodiky vyúčtování a mělo by být jasné jak se bude účtovat elektřina v budoucnu. Je to horizont jednoho roku a pak se bude lépe radit co a jak.

Datum: 09.09.14 22:07

pochopil jsem to tak, že stávající jistič u elektroměru (25B/3) zůstane a pouze pro rekonstruovanou jednotku momentálně použije vypínač; pokud by použil taky jistič 25B/3 (20B/3 ze zkušenosti pro současnou domácnost je málo), není dodržena selektivita a i tak je velmi pravděpodobné, že při poruše (zkratu) stejně vypadne starý jistič u elektroměru jako první; osobně bych to řešil samostatným přívodem od elektroměru, jističem 25B/3 pro rekonstruovaný byt a navýšením proudové hodnoty hlavního jističe - na 3x32A a taky přípravou na další samostatný elektroměr; vícekrát jsem už řešil rozdělení měření spotřeby na dva elektroměry z důvodu změny majitele, neschopnost dohody při placení za spotřebovanou energii, ...

Datum: 10.09.14 07:06

Dobé ráno

ano pochopil jste správně. Každá jednotka má ještě svoje jističe a svoje podružné hodiny. Tedy já je ještě nemám namontované protože elektriku terpve děláme. Navýšení hl. jističe zatím neplánuji až co ukáže čas, zda to bude stačit. Jde mi jen o to když dělám nové rozvody (vše od hodin nové) zda mám použít k proudovému chrániči také hlavní jistič, když už jeden je (společný u hodin), nebo stačí jak se tady píše pouze hlavní vypínač.

Děkuji

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.