Schodišťák v reálu

Od: Datum: 01.09.14 12:02 odpovědí: 13 změna: 03.09.14 09:34

Dobrý den rádcové, dokázal by mi někdo navrhnout zapojení "schodišťáku" v reálu? Tzn. ne klasické schéma, ale pokud možno co nejefektivnější skutečné vedení kabelů dle obrázku. Já si s tím už delší dobu lámu hlavu a stále si to prostě reálně nedokážu představit. Situace je taková, že zhruba uprostřed zdi je připravena klasická malá krabička s přívodem a na krajích by měl být vypínač a zhruba nad ním světlo. Vzdálenost mězi světly je cca 8m.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.09.14 12:51

Já bych to jako konvencí a vzděláním nezatížený amatér zapojil asi takhle:

Ohodnoceno: 0x

Datum: 01.09.14 13:04
Já osobně bych zasekal trubky od krabice s přívodem ke krabicím u svítidel a od nich ku přepínačům.
Potom tahal do trubek:
Drát 1 od krabice přívodu třeba doleva trubkou až ku přepínači vlevo, jako ostrou fázi.
Od něj dráty 2 a 3 na druhou stranu až do druhého přepínače, jako přepínanou fázi.
Drát 4 zpět na obě světla, jako přívod fáze. A od střední krabice po jednom drátu ke každému světlu jako přívod nulák, a po jednom drátu jako ochranný.
Všechny dráty tahané v jednom kuse bez přerušení, jen pod jedním světlem jedna jediná svorka na odbočce na druhé světlo.
Pokud bych kabloval, bylo by spojů mnohem více buď v krabicích pod světly, nebo pod přepínači... Zdroje poruch.
Ohodnoceno: 1x

Od: hop®
Datum: 01.09.14 13:21

Moje zapojení bych použil pouze za splnění některých podmínek:
- objekt je zapojen v soustavě TN-C, tedy postaru, dvoudrátově
- pod světly není problém kabely nasvorkovat třeba pomocí WAGOsvorek

Mezi vypínačem a světlem jde CYKY 3x1,5-O
Mezi světly a krabičkou jde CYKY 5x1,5-J, a modrá žíla je přeznačena (na obou koncích) barvou fáze.

Není to elektrikářsky ideální řešení, ale je funkční, bezpečné a asi nejlevnější...

doplněno 02.09.14 08:38:

I když do krabice jde modrá, bude to pravděpodobně vodič PEN. Jen elektrikářovi došly správné barvy...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 01.09.14 14:51

Takhle nás to učili ve škole

Ovšem Františku, nepleťe si a nezaměňujte nulu a ochranný vodič, dnes už se to musí velmi důrazně rozlišovat!

Ohodnoceno: 4x

Datum: 01.09.14 16:40

Světelný okruh je řešen "dvoudrátově", tzn. fáze a nula, ochranný vodič v krabici není. Tudíž šel by použít kabel CYKY-J 2x1,5?. Nebo ten ochranný mezi krabicí a světlem být musí (jak jej potom v krabici připojit)?
A pro upřesnění - ve vašem návrhu v krabici je to zapojeno takto?
vlevo nahoře - fáze přívod
fáze do levého vypinače
vpravo dole - fáze do druhého vypinače
fáze do obou světel
vpravo nahoře - nula přívod
nula do obou světel
hnědý a šedý vodič v krabici zapojen není
Je to tak?

Datum: 01.09.14 17:22

Předpokládám, že jde o starou, možná ještě hliníkovou instalaci, kde se ochraný i pracovní (nulový) vodič slučoval v jeden vodič PEN (takové instalace se od roku 1994 nedělají), ale to jen pro informaci.

Osobně bych tedy zachoval původní dvojvodičovou izolaci, kabel CYKY-J 2x1,5 se ovšem nevyrábí, použijte normálně CYKY-J 3x1,5, přičemž jako nulu zapojíte zelenožlutý a modrý necháte v krabici i u světla jako rezervu, možná se někdy v budoucnu rozhodnete pro celkovou rekonstrukci elektro a bude se hodit.

Záleží také hodně na tom, zda připojované svítidlo má kostru nebo je v tř. ochrany II. , kde se ochraný vodič nepřipojuje (zpravidla je takové svítidlo bez kovových částí a na štítku má takovouto značku

Pokud je třeba připojit kostru svítidla, vodič PEN připojíte nejdříve na kostru a poté NEPŘERUŠENĚ na přívodní svorku.

Jinak se dá samozřejmě v krabici přívodní nula (PEN) rozhodit na PE a N a pro PE si vytvořit novou svorkovnici, například wago a dodržet tak můj náčrt.

A se zapojením krabice je to přesně tak, jak píšete - ty dva fousy krabicí pouze procházejí, nejsou nikde na věnečku připojené.

Pro šťouraly bych chtěl říct, že samozřejmě toto zapojení neodpovídá dnešním normám (PEN 1,5), ale pro zapojení dvou světel v jinak staré instalaci bych to neřešil.

Datum: 01.09.14 17:55

Je to sice elektroinstalace už v mědi, ale opravdu nějaká starší.
Našel jsem na netu tento kabel ale pravděpodobně se v tom případě jedná o špatné označení. Použiji tedy 3x1,5.
Děkuji.

Datum: 01.09.14 20:12

No takhle, když to nebudete nikomu ukazovat, tak ten kabel z odkazu (správně by se měl značit CYKY-O 2x1,5) tam dát samozřejmě můžete, ale opravdu nic nezkazíte tím, když tam budete mít jeden fous v rezervě.

Do krabice Vám jde nula modrá nebo zelenožlutá?

Datum: 01.09.14 23:24

Do krabice jde modrá.

Datum: 02.09.14 08:50

Tak to je úlet.

Datum: 02.09.14 22:36

Modrá, černá. Na tom je něco špatně? Našel jsem, že se jedná o kabel CYKY 2Dx1,5 http://www.elektrobox.cz/cs/a…silovych-kabelu-a-snur-1.html

Datum: 03.09.14 09:34

Špatně to je, protože, pokud by se jednalo o starou instalaci, běl by být místo modrého drátu zelenožlutý a pokud se jedná o instalaci z posledních let, tak měl expert, který to dělal, přitáhnout do krabice třivodičový kabel, kde by byla černá, modrá i zelenožlutá, ačkoliv by se třeba ten zelenožlutý vodič nepoužil.

Ve Vašem případě už je jedno, co tam dáte za kabel, barevně je to už od začátku špatně, funkčně to bude v pořádku.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.