Nádoba pro vzduchotlaké brzdy jako vodárna?

Od: Datum: 30.08.14 22:20 odpovědí: 6 změna: 31.08.14 19:50

Plánuji rozšířit využití vody ze studny, a navázat na zalévání zahrady i splachováním záchodu. Ve stávající nádobě si nedovolím přesáhnout tlak 1,5baru, rád bych ji nahradil bezpečnější.

1) Nerezovou nádobu jsem vyloučil.

2) Tenkostěnou s vakem - 100l za 3800Kč, hmotnost 24kg - např. Aquasystem VAV 100 vertikální

2) Silnostěnou bez vaku - 100l za 2800Kč, hmotnost 55kg - např. nádoba pro kolejová vozidla od http://www.invekta.cz/tlakove-nadoby.html

Pro jakou variantu byste se rozhodli? Osobně bych se rozhodl pro třetí variantu - bezvaková nádoba se mě jeví praktičtěji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.08.14 23:08
avatar

Jsem len laik, ale nedovedu si vysvětlit jak chcete takovou bezvakovou nádobu používat. Dát ji někam hodně vysoko aby tlak z ní byl vytvořen spádem vody? Ten vak je tam na vyrovnávání tlaku, jinak by se stále měnil a pořád by spínalo čerpadlo ve studni.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.08.14 23:31

Ahoj. Jako zásobárnu vody, použij studnu. Na běžný provoz by ti mělo stačit i 50 litrů obsahu. Nezmínil jsi, co máš za čerpadlo? Možná, že za ty prachy, by se dala pořídit kompletní vodárna. Obhlídni si, co nabízí stavobazary.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.08.14 23:54

Samozřejmě by to fungovalo i bez vaku. Koneckonců staré Darlingy žádný vak nemají - je tam vzduchový polštář. Otázky mám dvě:

1.Proč dělat pokusy s nádobou určenou na vzduch - kvůli financím?

2. Nádoby jsou určené na vzduch, jak jsou na tom s povrchovou úpravou vnitřku? Ona taková rezavá voda nic moc. Například to zanáší napouštěcí ventil WC, o estetickém hledisku nemluvě. A že tlakové nádoby na vzduch reznou vidím v práci - co teče z kompresoru není kondenzát, ale "tekutá rez".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.08.14 09:41
avatar
Když pominu to, že ti to bude rezatět tak máš druhý problém .-eBez vaku se ti bude vzduch co by hnací plyn vstřebávat do vody a budeš to každý týden dopumpovávat. Voda je prakticky nestlačitelná a z nádoby ji vytlačuje vzduch. Bez vaku to nepůjde.
Za ty prachy co píšeš jen za expanzku se dá v Baumaxu koupit komplet vodárna. Dokonce teď měli nějakou sadu včetně filtru a saci hadice s košem, na kterou dávali prodlouženou záruku 5 let. Údajně proto že má mosaznou turbínu takže se na tom nemá praktiky co podělat.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: trtr
Datum: 31.08.14 11:03

Zdravím, nevím jak to budete montovat, ale pokud bude mít do vzdušníku přístup voda či větší vzhlkost, tak brzdy zrezne, v brzdách voda nesmí být či jen velice málo (starší konstrukce). Jo, tu membránu budete asi potřebovat, protože vzduch se bude rozptylovat do vody, viz kolega.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.08.14 19:50

megacruiser: Obě technologie fungují na stejném principu - stlačený vzduch. V případě bezvakových (vzduch) je akumulován v horní části nádoby, v případě vakové mezi stěnou nádoby a pláštěm vaku. Obě umožňují min. 4-5 barů (40-50m vodní sloupec) - takže spád se opravdu nevyuživá.
humbucker: Starší čerpadlo Sigma SVA, které je v provozu X let bez jediné poruchy - proto bych ho nerad odstranil a nahradil domácí vodárnou. Překvapilo mě, že pokud vynechám levný vodárny z hobby marketů, tak k nim lze přijít poměrně levně - např. Sigma 25l od 4000Kč.
amper: Pořizovací investice v tom nehraje velkou roli, spíše jsem měl pocit, že bezvakové nádoby jsou kvalitativněji na vyšší úrovni + žádné starosti s ucházejícím vzduchem (výměny vaků). Doma máme tlakovou nádobu z beztlakových koupelnových kamen, která z konstrukčního hlediska nevyhovuje, přesto slouží 25let. Voda je bez rzi.
S kompresorem mám podobnou zkušenost. Když ho neúměrně zatěžuji, po zahřání začne z hadice stříkat v kapkách smrdutý zbarvený kondenzát.
totak: Máš pravdu, vzduch se vstřebává do vody. Ovšem úniky nejsou výrazné, pokud soudím podle dosavadní nádoby. Podívám se po hobby, ovšem v podobné výrobky nemám moc důvěry. Raději bych zařízení s životností 30 let, nikoliv 5. Mimo to, máme doma domácí vodárnu (čerpadlo + nádoba s vakem) starou téměř 20 let, a kromě výměny sacího koše v tomto roce funguje bez potíží. Ovšem pořízovací cena v té době vysoko nad 10 tisíc. Cena se drží i dnes.
trtr: Voda je ve vzduchových brzdách nežádoucí z více důvodu (koroze ve ventilech, válcích, odstraňuje mazací film, způsobuje zamrzání, ad.)

Všem děkuji za rady. S největší pravděpodobností od této varianty opustím, a zvolím vakovou nádobu.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.