Náhradní bydlení?

Od: Datum: 29.08.14 19:47 odpovědí: 3 změna: 29.08.14 21:09

Dobrý den přeji všem rádcům a mám prosbu.

Vím,že se to tady na poradně již řešilo několikrát,pročetl jsem si i nový občanský zákoník,ale nejsem si stále jistý jak je to s ukončením pronájmu pronajímatelem,když nájemce hrubým způsobem porušuje smluvní podmínky nájmu..v podstatě neplatí nájem.Je mi jasné,že nájemník musí být předem upozorněn,termíny atd. a pod. ale nikde jsem se nedozvěděl ,jestli je pronajímatel po uplynutí smluvní výpovědní doby povinen sehnat podnájemníkovi nové náhradní bydlení. Že se to dá řešit soudně (bohužel na náklady nájemce,které může potom vymáhat) je sice pěkné,ale zase jsem se nedozvěděl to podstatné. Opakuji se ale : Je tedy pronajímatel povinen sehnat bývalému nájemníkovi náhradní bydlení nebo ne?

Za všechny fundované rady moc a moc děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.08.14 20:24

Ne. V NOZ to nenajdete, poněvadž to tam není.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 29.08.14 20:52

NOZ skutečně s bytovou náhradou již nepočítá, jestli to byl záměr či úmysl v tuto chvíli nelze zhodnotit, neboť, jak nedávno pro MS uvedl NS JUDr.Drápal: "Ten zákon je kromě toho, že je řekněme často myšlenkově zastaralý, velice špatně legislativně technicky vyjádřený a člověk opravdu potřebuje někdy až fantazii a invenci, aby pochopil, kam právní úprava směřuje".

Nicméně, to, že NOZ s bytovou náhradou již nepočítá, je v podstatě logické a trefně to odůvodnil Krajský soud v Ostravě ve svém rozhodnutí 11 Co 388/2013 ze dne 20.8.2013: "Povinnost vázat vyklizení bytu či nemovitosti na zajištění náhradního bytu měla jistě svůj význam v době, kdy neexistoval trh s byty a takový náhradní byt zajistit bylo velmi obtížné. Je však obecně známo, že v současné době trh s byty existuje, a existuje i v ... kraji, konkrétně v okrese ... Je zcela v silách žalovaného, aby si sám zajistil náhradní byt o velikosti a kvalitě, která mu bude vyhovovat, neboť nabídka bytů převyšuje jejich poptávku. V důsledku deregulace nájemného je nabízeno např. na internetových stránkách realitních kanceláří značné množství bytů k nájmu.

Ohodnoceno: 3x

Od: virus*
Datum: 29.08.14 21:09

Děkuji za obě rady. Hezký večer.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.