Zateplení - hranice pozemku

Od: Datum: 27.08.14 12:40 odpovědí: 6 změna: 29.08.14 08:29

Dobrý den,

soused plánuje zateplit garáž, která je na hranici pozemku s mojí zahradou. Uvažuje o 10-15cm, ale tímto by částečně zabral moji zahradu, konkrétně místo kde mám terasu. Musím mu takovéto zateplení povolit nebo s tím nemusím souhlasit. Jedná se sice o kousek, ale máme u domu malé zahrádky. Navíc zatepluje nevytápěnou garáž, takže podle mého názoru zbytečná práce. Děkuji za rady a názory.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: roza*
Datum: 27.08.14 13:31

Ať si udělá zateplení zevnitř, na vnitřní straně garážové zdi. Tím si zabere on svoje místo a nebude obtěžovat sousedy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.08.14 13:35
Na druhou stranu, nevite, kdy budete potrebovat presahnout vy neco k jeho pozemku. Takze to je jen o komunikaci.
Jinak nevim jestli i v tomhle pripade, ale pokud dle katastru nemovitosti zateplenim zasahne na vas pozemek mel by mit pisemny souhlas, ze s tim souhlasite, kvuli pripadnym problemum do budoucna...
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.08.14 15:26

Jo, to je pravda. Schválně bych souseda požádal, jestli si na jeho stěnu můžu připevnit háčky, že bych rád natáhl šňůry na věšení prádla, nebo něco podobného. Docela by mě sousedova reakce zajímala.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.08.14 14:10

Právo je na Vaší straně, tuto otázku řešil i Nejvyšší soud ve svém rozhodnutí sp.zn. 22 Cdo 1000/2010 ze dne 19.12.2011, který vyložil, že vlastnické právo k pozemku zahrnuje i prostor nad jeho povrchem, přičemž zřizovat části stavby (např. zateplení zdi, balkony apod.) zasahující do prostoru nad sousedním pozemkem bez právního důvodu není přípustné:

"Zateplení zdi, která se nachází na samé hranici pozemků účastníků, by znamenalo trvalé omezení žalovaného (došlo by k zúžení jeho pozemku a prostoru atria). Takové omezení – rozšíření stěny do prostoru žalovaného – by bylo neúměrným zásahem do vlastnického práva žalovaného, neboť za součást pozemku je třeba považovat i vzdušný prostor nad tímto pozemkem a i tento prostor náleží vlastníku pozemku. Z těchto důvodů nelze za účelem zateplení zdi žalobcům přiznat právo na vstup na pozemek žalovaného podle § 127 odst. 3 obč. zák."

Stávající NOZ z této rozhodovací praxe vychází:

§ 506

[Součást pozemku]

(1) Součástí pozemku je prostor nad povrchem i pod povrchem, stavby zřízené na pozemku a jiná zařízení (dále jen "stavba") s výjimkou staveb dočasných, včetně toho, co je zapuštěno v pozemku nebo upevněno ve zdech.

Pokud tedy se zateplením garáže nad Vaším pozemkem nebudete souhlasit, dejte svůj nesouhlas sousedovi na vědomí písemně (doporučeně), pokud by i přesto započal se zateplováním, máte právo obrátit se na stavební úřad nebo na soud s vydáním předběžného opatření. V takovém případě ale už doporučuji kontaktovat advokáta.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.08.14 19:40
avatar

Mirku,

ano, bez Vašeho souhlasu Vám nemůže ubrat 10-15cm Vašeho pozemku. To že je to nevytápěná garáž, neřešmě, páč o tom nic nevíme o technických stavech této místnosti.

Na druhou stranu, je to soused, vadí Vám těch 15 cm? Opravdu je hranice tvořena zdí? Což navrhnout 8-10 cm izolantu s lepší lambdou?

doplněno 29.08.14 11:49:

lepší lambda je lepší kvalita izolantu. Pak stačí slabší tlouštka.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 29.08.14 08:29
S lepší lambdou znamená co? Jestli je hranice pozemku opravdu tvořena zdí, by zřejmě rozhodl geodet s kulatým razítkem odhadem za 5000,-, jisté ale je, že tam kde je jeho zeď, začíná moje zahrada. Jestli tu garáž ale před spousty let postavili o 10 cm vlevo nebo vpravo to se neví Nechci mu rouhodně dělat naschvály, ale s jeho druhým sousedem se dohaduje o 5cm pozemku, kde vede plot¨Takže spíš, aby se nad sebou zamyslel...

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.