Zateplení maringotky

Od: Datum: 25.08.14 14:52 odpovědí: 6 změna: 01.03.15 18:39

Řeším zateplení maringotky, jak už to tak bývá, akce je v běhu a nedomyšlená. Skladba konstrukce je nástedující - z vnějšku:

1. Palubky 14 mm

2. Lepenka (tj. térák -papír)

3. Nosná příhradová konstrukce - hranol 45x45mm

4. Vnitřní obklad (palubky, strop sololak) - zatím neexistuje, řeší se izolace a elektrika

Od zateplení z vnější strany jsem upustil, nárůst rozměru maringotky by mě donutil kompletně předělat střechu a to, kromě podvozku, bylo jediné, co nebylo nutno řešit stylem vyhodit a začít znovu. Zateplení z vnitřku, které by vystupovalo nad původní rozměr konstrukce taky nepřichází v úvahu. Světlá výška místnosti a výška mojí maličkosti jsou akorát v rovnováze. Maringotka není určena k celoročnímu obývání, jde tedy jen o to zlepšit tepelnou pohodu v případě přespání na jaře či na podzim, eventuelně zmírnit vedro v létě.

Izolace je vkládána do dutin konstrukce, zvolil jsem polystyren EPS 50Z, tl. 40mm. Mám obložené (vycpané) stěny, kromě místa za kamny a kromě stropu.

Některé části by ať už z důvodu menší pracnosti nebo z důvodu pořární bezpečnosti bylo vhodnější řešit minerální vatou, z čehož mám obavy. Pokud dám minerální izolaci, budu muset dát parotěsnou fólii, ale s ohledem na připevnění vnitřního obkladu bude samá díra, navíc z vnějšku je lepenka, evenuelně plech takže mám obavu, abych nezavřel v konstrukci mezi lepenkou (plechem v případě střechy) a parotěsnou fólií vhkost a nevytvořil si soukromou biologickou laboratoř.

Konkrétní místa, kde by dle mého bylo lépe dát minerální vatu

1.Za kamny

Tam přijdou místo dřevěného obkladu nehořlavé desky, prostup komína bych v případě použití polystyrenu izoloval šňůrou, ale je to bezpečné? Jaká by měla být vzdálenost mezi komínem a polystyrenem?

2. Zaoblený přechod mezi stropem a stěnou - polystyren neohnu, musel bych ho dělit na segmenty, což při délce maringotky 7 metrů bude asi 10 let práce navíc...

Prosím o vaše názory k řešení problematických míst.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.08.14 17:19

1) pokud si myslíte že parozábrana je nutná pouze v případě izolace "vatou", jste na omylu.

2) 4cm polystyrenu? tak to je celá tato akce prakticky zbytečná. Když už stím něco děláte, dejte minimálně 10cm.

3) venkovní zateplení je pro Vás nejlepší varianta. Střechu kvůli tomu samozřejmě předělávat nemusíte, stačí klidně jen oplechovat izolaci.

4) za kamna si klidně dejte kus vaty, ale polystyrenu by se také nic stát nemělo. Pokud nebudou kamna těsně na stěně tak to vydrží. Komín musíte izolovat tak jako tak, protože se nesmí dotýkat ani palubek.

5) strop můžete izolovat 2+2cm deskou a tu už ohnete do potřebného tvaru.

Ohodnoceno: 2x

Od: marinakjenda
Datum: 25.08.14 18:39

Dobrý den,tak já zateplil marinu z venku a právě 4cm polystyrénem na původní palubky a na to nový palubky (na původní 3cm polyš co byl mezi palubkama),víc jsem nemohl,páč bych musel předělávat žlaby a plechování ,strop z venku,podlahovej polyš,abych mohl popřípadě po střeše chodit,nato perlinku se stavebním lepidlem a na to jsem navařil ipu,vše zatím v pohodě(cca 5let)oblouky jsem nařezal cca po 6cm,žádnou parotěsku jsem nedával,kolem komína(průchod stěnou) jsem měl polyš,ten jsem cca 30cm okolo voddělal a dal kamnářskou izolaci,taková bílá na velký teploty,vše v pohodě,kolem kamen jsem vobezdil ze šamotových cihel rohovou zeď,ta krásně akumuluje,protože zbytek mariny mám celej dřevěnej.Jinak ty 4cm na zdech a stropě udělaly hodně,úplný pohodlný bydlení o proti předtím,jak v zimě,tak i v létě,páč před tím to bylo v létě hotový palermo.Ještě jsem vodizoloval z venku podlahu,nejdříve 5cm polyš,ale to bylo málo,i když zase neteplalo u země pivo,ale byla mi kosa vod nohou,tak jsem udělal z latí rošt a šoupnul jsem tam ještě 10cm vaty,a to i přes železnou konstrukci,páč ta asi v zimě před tím dost vodila zimu.Takže takhle asi.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 29.08.14 14:27

ampere,

1) na polyš zapoměňte, dejte vatu všude. Vysvětlení je na dlouhé povídání.

2) zapomeňte na parozábranu, tu neřešte ve Vašem případě

3) zateplení 4cm je jen náznak zateplení, nepomůže to v přehřátí v létě. To by pomohlo zastínění plochy.

4) jakou barvu (tmavou?) má povrch maringotky, na kolik se ohřeje povrch v létě na slunci, když je 30°C?

doplněno 01.09.14 07:04:

Použil bych Isover UNI.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 29.08.14 18:27

S tím, že je to jen náznak zateplení naprosto souhlasím. Barvy jsem volil co nejstvětlejší. Střecha je tedy světle šedá (zhruba jako bývají základovky) Dostupná světlejší barva už by byla jen bílá, což není z praktických důvodů možné. Stěny mají odstín pinie, tedy opět nejsvětlejší použitelný odstín. Co se týká teploty povrchu, tu jsem neměřil, problém je samozřejmě se střechou. Řeknu to asi tak - vylézt na střechu se dá i za plného slunce, ale dlouhodobý kontakt možný není. Tzn. pokud bych chěl kleknout na všechny 4 a třeba brousit, je potřeba to buď chladit nebo na chvíli přikrýt (nebo nějaká mezivrstva - deka, rukavice).

Od: honzaus
Datum: 01.03.15 18:39

Zdravím, mám stejný problém. Koupil jsem maringotku a chtěl bych ji zateplit. Stěny i strop budu řešit zevnitř a podlahy zvenčí. Na doporučení jsem zvolil ISOVER DOMO o síle 8cm. Dále mi byla doporučena parofolie s odrazovou hliníkovou vrstvou. Tady jsem četl, že parofolie je zbytečná, může mi někdo poradit jestli ji použít či nikoliv. Dále mám problém, že mám plechovou střechu a bojím se srážení vodních par ze spodní strany a následné vlhkosti stešních palubek. Dále jsem chtěl použít folii z vnější strany konstrukce maringotky a namontovat záklop z podlahových prken, které budu montovat vodorovně. Díky za podnětné komentáře.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 02.09.14 10:14

Děkuji pánové za Vaše podnětné připomínky, zejména pak panu Milanovi. Ale každá rada i praktická zkušenost mi přišla vhod.

To @requied: Zkoušel jsem včera ohýbat do potřebného tvaru polystyren tl. 10 mm a to je tak maximální tloušťka, s kterou bych uspěl. S dvacítkou není šance, poloměr ohybu je příliš malý. No nic, stejně jdu do vaty...

To @milancukrar: Zkoušel jsem měřit teplotu střechy na přímém slunci za bezvětří. Teplota vzduchu 25°C (jo, měli jsme v sobotu krásně, ale s letními maximy to nemá srovnání) .Teplota střechy: Bimetal šel "za roh", minimálně 60°C. Z čehož vyplývá, že kdykoli jsem byl na střeše bez rukavic, určitě to nebylo v plusovém extrému, jinak bych si upálil pracky...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.