Tesařský úhelnik - stupnice?

Od: Datum: 24.08.14 13:20 odpovědí: 2 změna: 24.08.14 21:34

prosím vás, můžete mi vysvětlit k čemu jsou ty stupnice na tomto úhelníku?

děkuji moc



Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.08.14 13:29

Snad to trošku pomůže

http://www.probau.cz/naradi/uhelnik

Ohodnoceno: 1x
 
Od: lmgify
Datum: 24.08.14 21:34

Na YouTube je spousta videí.

Jinak ta spodní stupnice je DEGREES, tedy úhel a funguje jako úhelník pro měření a značení úhlů (např. označení čáry, která svírá úhel třeba 35°).

COMMON CUTS je pro značení úhlů řezů pro trámy (krovy) střechy v anglickém systému ( něco na dvanáct). Tedy střecha má třeba sklon 4/12 (na každých 12 palců vodorovně se zvedne o 4 palce nahoru), takže na stupnici se najde 4 a pak se udělá čára.

HIP VALLEY je pro značení úhlů řezů pro "údolí" (nevím, jak se tomu říká česky - doplněno: prý se tomu říká "úžlabí"). Je to část střechy, kde se setkávají 2 části střechy (tedy 2 roviny) a voda tudy pak teče dolů.

Jinak tento úhelník je typická ukázka, že Američan sice udělal "metrický" úhelník, ale je to v podstatě jen přepočítaný úhelník z anglické míry, takže pro použití v metrickém systému má jen omezené možnosti. Stupnice je značena po 2 milimetrech, místo běžného značení po 1mm a větší čárce každých 5mm a stupnice pro úhlové řezy je - jak už jsem psal - značená pro systém založený na 12 a ne na 10, jak je to v metrické soustavě.


Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.