Náklady na bydlení ve 3 1 Ústí n. L

Od: Datum: 23.08.14 16:25 odpovědí: 7 změna: 23.08.14 20:13

Dobrý den,

chci koupit byt 3 1 74m2 v osobním vlastnictví v Ústí nad Labem. Protože za můj krátký, naivní život, jsem se zatím o toto nikdy nemusela starat :-D tak jsem z toho trochu jelen. Absolutně nevím, kolik se měsíčně platí a za co přesně. Vím, že to nebude asi všude stejné (od každého dostávám úplně jinou odpověď, ze které stejně nic nepochopím), ale aspoň přibližně.. Takže jestli by byl někdo tak hodný a napsal, co vše se platí a kolik to cca je (případně kolik platíte konkrétně vy), potřebuji to vysvětlit konkrétně a polopatě :D Bavíme se o případě, kdy se neplatí žádná hypotéka apod, čistě jen měsíční poplatky za byt...V bytě budou bydlet dva lidé, nespořivé typy.
Děkuji za každou odpověď!

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.08.14 16:50

Dobrý den, také bydlím v UL, sice nemáme byt v osobním vlastnictví, ale kromě nájemného to bude asi stejné. Záleží jakou měsíční částku si určí společenství vlastníků bytových jednotek (může to být různá částka), tu platíte měsíčně (něco jako nájemné, ale částka by měla jít do fondu oprav a neměla by být tak vysoká). K tomu zálohy na elektřinu, popř. plyn, zálohy na vodu a topení. U výše záloh byste se měla inspirovat např. u svých příbuzných. Je těžké poradit někomu cizímu výši záloh. Dále pak poplatky za TV a internet.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 23.08.14 16:53

Stálé poplatky za byt jsou zpravidla - platba do fondu oprav, - platba za el.energie společných prostor a výtahů, - poplatek za správu správci, - záloha na vytápění, někde různé drobné poplatky za úklid atd. Každoměsíčně je třeba platit ještě zálohové platby za vodu(u/y), plyn, elektřinu, - závisí na spotřebě. Hodnoty kolik platím nebudu uvádět, chce se to poptat, je to velice různé - podle cen za jednotku energií, poplatků do fondu oprav atd. Jiné to bude také v nové vs. staré výstavbě.

Od: ccc
Datum: 23.08.14 17:16

Taj já odpovím. Plyn záloha 1700 Kč. Elektřina záloha 1100 Kč. Voda pro 2 záloha 500 Kč. Elektřina společné prostory 300 Kč za rok. Dále platím nájem 6000 Kč, Fond oprav neplatím.

Od: caroline*
Datum: 23.08.14 18:18

Děkuji za odpovědi.
Ptám se hlavně proto, že u některých inzerátů bytů na prodej v UL píšou, kolik v daném bytě činí náklady na bydlení (většinou je uvedeno pro čtyřčlennou rodinu, přibližně 3500-5000). No a potom si v diskuzi přečtu, jak někdo měsíčně platí 8000kč... A samozřejmě prodejce mi nemusí sdělit pravdivé info (aspoň si to myslím) a já bych potom mohla být nemile překvapena.
A teď se tu se mnou sestřenice, která bydlí momentálně v pronájmu 1+1 a platí měsíčně 6000tis bez internetu a tel dohaduje, že 3+1 v osobním vlastnictví vyjde určitě o dost dráž než její pronájem.

Datum: 23.08.14 19:14

Pardon, ale pletete jabka s hruškama...Je propastný rozdíl v platbách bytu v OV a pronájmu.Majitel pronajímaného bytu si samozřejmě napálí platby podle toho, kolik mu kdo zaplatí. Požádejte majitele bytu, který chcete koupit ať Vám ukáže předpis plateb + kolik platí inkaso. Pokud v bytě bydlí taky 2 osoby, máte cca přehled kolik jsou na byt náklady. Ale ty se múžou lišit podle toho, jestli jste celý den v práci, nebo pracujete z domu, jestli si rádi přitopíte...

doplněno 23.08.14 19:38:

A ještě požádejte o roční vyúčtování, na vše platíte jen zálohy a výsledek Vám taky hodně napoví.

Ohodnoceno: 0x

Od: caroline*
Datum: 23.08.14 19:21

Máte pravdu, nerozumím tomu tak se omlouvám...
A děkuji za radu, určitě o to požádám.

Datum: 23.08.14 20:13

Majitel pravděpodobně na přelomu června a července obdržel vyúčtování za předchozí kalendářní rok a nový rozpis plateb. V obojím najdete počet hlášených osob a skutečné náklady na bydlení.

Přeplatek/Nedoplatek si vydělte 12, výsledek přičtěte/odečtěte k předepsaným zálohám a budete mít poměrně přesnou představu o jeho nákladech. Vaše náklady se pak budou lišit v závislosti na tom, jak budete šetřit/plýtvat vodou, teplem apod.

Zálohy na elektřinu a plyn se budou odvíjet od spotřebičů, od počtu osob a opět podle (ne)šetření.

Např. záloha na plyn 1.700 Kč měsíčně je příliš vysoká v případě, že na plynu budete jenom vařit. Já platím (byt 1 + 1, 45 m2) ročně za plyn kolem 10.000, ale mám karmu a jedny WAWky. Za elektřinu platím necelých 10.000 Kč ročně (el. vařič + trouba, 1 x přímotop a celé dny PC).

Bydlím v družstevním bytě v Praze, nájem kolem (nemám po ruce rozpis) 33 Kč za m2, stejnou částku platí sousedi, kteří mají byty ve vlastnictví, do fondu oprav.

------- Mně lépe vyhovuje platit trochu vyšší zálohy na energie, abych při vyúčtování (u nás se provádí najednou za elektřinu i plyn) nemusela naráz platit vysoké nedoplatky. Někdo má radši peníze někde uložené a po vyúčtování doplatí.

Ohledně záloh na energie se můžete poradit se známými nebo příbuznými, kteří používají ± stejné vybavení jako Vy. Napoprvé zálohy nějak odhadněte, po prvním vyúčtování je upřesníte podle skutečné spotřeby.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.