Sousedův výkop ohrožuje stromy na mém pozemku

Od: Datum: 21.08.14 21:13 odpovědí: 7 změna: 22.08.14 21:11

Dobrý den, soused provádí výkop na obecním pozemku ve vzdálenosti ca. 1,5 m podél plotu/hranice mého pozemku. Na mém pozemku jsou vzrostlé stromy, vzdálené také asi 1,5 m od plotu, tedy mezi patou stromu a okrajem výkopu jsou maximálně tři metry spíš méně. Za prvé se obávám poškození kořenů, za druhé nechápu, jaktože mě nikdo neinformoval. Jedná se o uložení kanalizace a vodovodní přípojky, je možné, že není poviností stavebního úřadu, mě o tomto informovat předem?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.08.14 21:21

Stromy jsou tři metry od výkopu? Pak je to nemůže nijak poškodit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.08.14 22:12

Pokud má být stavba vodovodní a kanalizační přípojky vzdálena minimálně 2 m od Vašeho pozemku, pak Vás nikdo informovat nemusí. Informační povinnost je pak pro stavebníka zakotvena v § 152 stavebního zákona (zák. č. 183/2006 Sb.), ale je předpoklad, že stavbou nebudete dotčen, informovat každého v okolí není povinností. Odvíjí se to od konkrétního posouzení dané věci.

Pokud jde o kořenový systém stromu, měli by jej ve vegetativním období respektovat a dávat si pozor (můžete se obrátit např. na příslušný odbor životního prostředí), mimo vegetativní období vám kořenový systém stromu mimo Váš pozemek zpravidla kdokoliv odstranit.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 22.08.14 05:09
avatar
Nový Občanský zákoník § 1016
(2) Neučiní-li to vlastník v přiměřené době poté, co ho o to soused požádal, smí soused šetrným způsobem a ve vhodné roční době odstranit kořeny nebo větve stromu přesahující na jeho pozemek, působí-li mu to škodu nebo jiné obtíže převyšující zájem na nedotčeném zachování stromu. Jemu také náleží, co z odstraněných kořenů a větví získá...
Obecní pozemek patří obci. Obec je soused
Soused může operovat s § 1017, že máte stromy blízko.
http://www.podnikatel.cz/zakony/novy-obcansky-zakonik/
U velkých stromů menší poškození kořenového systému neohrozí jeho zdravotní stav. Nepíšete o velikosti koruny stromů.
Může se stát, že spíše dojde k narušení sousedských vztahů. Kořeny se obnoví lehce. Se vztahy to není jisté.
Opravdu Vám soused poškodí Vaše vlastnictví?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: wenzl
Datum: 22.08.14 07:36
Moc děkuji za odpověď, jedná se o ca. 50 let staré topoly, paty stromů jsou ca. 1,2 m od plotu, takže koruny určitě přesahují hranici pozemku. Jestli se poškodí nevím, přesto si myslím, že mě mohl někdo z radnice, nebo soused informovat. Pokud by došlo k úhynu stromů v důsledku poškození kořenového systému, tak mohu počítat s obrovskými výdaji na pokácení, v řádu desítek tisíc.
Datum: 22.08.14 07:46
avatar

Proč já mám pocit, že se nic neděje, vše je OK, nikdo nikomu neubližuje, ale tazatel si vymýšlí problém?

Přeji všem hezký víkend.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: wenzl
Datum: 22.08.14 10:27
Dobrý den, možná proto, že se Vás to netýká. Vy jste neplatil pozemkovému fondu deset tisíc za kus, a nebude platit ani tisíce za výškové kácení, v případě poškození kořenového systému. Myslím si, že si problém nevymýšlím, jen se chci nějak ubezpečit, že všechno je a bude v pořádku.
Taky přeji hezký víkend.
Od: kamilk4
Datum: 22.08.14 21:11

Stromy zasazeny příliš blízko hranice pozemku,při svém stáří už mohou ohrožovat vše kolem...je taky možné nařídit skácení z důvodu bezpečnosti.Dnes to počítáte v desetitisících,až to za 5 let na někoho spadne,tak už to budou statisíce...

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.