Oplechování komínu v minulosti

Od: Datum: 19.08.14 22:56 odpovědí: 17 změna: 14.09.15 21:42

Dobrý den, chci se zeptat, jak se řešilo oplechování komínu v minulosti když ještě nebyly bitumenové tmely apod.?

Slyšel jsem, že se oplechování vkládalo do spáry mezi cihlami v komínu.

Je někde na netu k vidění dřívější způsob provedení?

Díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.08.14 06:06

Ano, dělalo se to do spáry v omítce, případně mezi cihly nebo do jiného zářezu. Bylo to mimochodem mnohem pracnější, náročnější na čas, ale též podstatně trvanlivější a spolehlivější. Dnes se s tím už nikdo nemaže, prostě to zatmelí a že se to za tři roky musí přemazat, kolikrát v místě, kde si to majitel domu nemá šanci udělat sám, protože se na šikmou střechu nemá pořádně jak dostat je fuk.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 20.08.14 07:22

Jiří, dříve se plech ke komínu jen přiložil, občas se i zajistil "pozinkovým" držákem. Dneska se dělá dvojité oplechování, jedno je pevně na latích, druhé pevně na komíně a dilatují mezi sebou..

Obrázek mám v jiném poči..

doplněno 20.08.14 20:37:

zajímavý, nebo správný dle čsn..

doplněno 21.08.14 08:30:

Jelikož se komínové těleso pohybuje oproti krovu, musí dilatovat právě mezi plechy. Je samozřejmostí, že oplechování na komínu musí být připevněno vodototěsně.

Od: jirkajirku
Datum: 20.08.14 12:10

Tohle je taky zajímavý způsob

Datum: 20.08.14 23:55

dobrá práce, i v tomto případě se k utěsnění spáry mezi plechem a cihlami komínu dává nějaký tmel?

Datum: 21.08.14 06:38

Ano v prvním případě má dilatační lišta ohyb směrem do komínového tělesa kde je zapuštěn do vyříznuté drážky a zasilikonován, u druhého obrázku nejde o cihlový komín, ale o prefabrikát imitující cihly, který je nazazen nosné jádro z komínových tvárnic a to je oplechované.

Datum: 21.08.14 21:20

"Ano v prvním případě má dilatační lišta ohyb směrem do komínového tělesa kde je zapuštěn do vyříznuté drážky a zasilikonován"

Ten ohyb oplechování je zapuštěn do vyříznuté drážky v cihlách v KOMÍNĚ?

Děkuji

Datum: 22.08.14 06:28

Ano. flexou se vyřízne drážka do cihel

Datum: 22.08.14 16:31

Díky za odpověď, tedy pro jistotu jsem označil na obrázku co je co. Napsal jsem to správně na obrázku?

Datum: 22.08.14 20:48

Červené oplechování je ke komínovému tělesu pouze přiložené, ukotvené pouze k latím ne ke komínu, horní modré oplechování ( dilatační lišta ) má v horní části cca 1cm ohyb, který je zapuštěný do drážky. Dilatuje oplechování i komín + pohyby komínového tělesa vlivem větru a to vše se pohybuje v dilatační liště, tudíš do tmeleného spoje v liště se prakticky žádné pohyby nepřenáší, spoj není mechanicky namáhán a zůstane dlouhodobě funkční. Dříve se dilatační lišty nedávaly, ohyb byl na červeném oplechování a ke komínu okotveno skobičkami, spoj zatmelen, nebo zamáznut maltou, pochopitelně z důvodu jž zmíněných pohybů tyto spoje nezůstaly dlouhodobě těsné, vždy se odtrhly.

Datum: 22.08.14 23:49

Děkuji za vysvětlení.

Takže tedy toto provedení je špatně když není dilatační lišta zapuštěna do drážky v komíně(tedy alespoň to tak vypadá že není)

Datum: 23.08.14 07:04

kryci lista nad oplechovanim je udelana dobre,lista nemusi byt zapustena do cihel, staci kdyz je obtmelena.

doplněno 23.08.14 13:13:

dragoncz, jsem klempir a delame to tak porad,samozrejme da se vlozit i do udelane drazky, ale ukazte mi nekoho kdo to dnes tak dela,kdyz se bezne daji koupit tmely a podle normy je to spravne

doplněno 23.08.14 18:48:

delame velke haly,kde neni mozne delat drazku do zdi,tento postup uz se dneska takrka nepouziva, alespon ne tam kde delam ja, ja uz ji ale parkrat delal a upustil jsem od toho,to abych mel po ruce jeste zednika,ktery to pak zamazne,dneska na vas nikdo cekat nebude a nehlede na to ze kolikrat uz je natazena perlinka s lepidlem finalni barvou a kdybych mu tam zacal delat rozbruskou drazku ,tak se pohadam se zednikem.

Datum: 23.08.14 08:28

No s tím rozhodně nesouhlasím, i u dilatační lišty může dojít k odtržení tmelu od komína a právě u tohoto provedení dost často, potom veškerá voda nahnaná větrem na komínové těleso zateče za oplechování. Pokud je ohyb zapuštěn, tak voda poteče přez plech.

doplněno 23.08.14 17:42:

Nic ve zlém mili, ale já osobně tento způsob považuji za čuňárnu, protože ne vždy tmel musí řádně přilnout k podkladu, speciálně bílé cihly jsou problematické o omítkách ani nemluvě, potom sebemenší netěsnost začne propouštět. Zatím jsem nenarazil na jedinuo projektovou dokumentaci, která by zobrazovala tento způsob, vždy ohybem do komína, ani u většiny stavebních dozorů by mi to takto neprošlo. Za těch 24 let co dělám střechařinu jako OSVČko jsem viděl dost závad právě u takto řešeném oplechování. Provedení drážky je možná trocha práce navíc, ale je to také jistota a určitě je dobré mít na paměti, že nejlepší reklamou je spokojený zákazník.

Datum: 23.08.14 18:38

nerikam ze je to spatny postup,pokud oplechovavam komin,ale uz vas chci videt jak takto oplechovavate, dejme tomu 200 metru ,oplechovani ke zdi, nebot tato krytka se nedava jenom ke kominu, ale kryje i jina oplechovani.

doplněno 23.08.14 18:54:

Je zajimave ,nam taky prebiraji praci, mame stavebni dozor a vse co k stavbam patri a nikdy jsem nemusel resit problem s krytkou nad oplechovanim a to mame v rodine ctyri klempire a o podobnem problemu jsem neslysel ani od nich

doplněno 25.08.14 14:52:

Uz jsem se k tomu vracet nechtel,ja bych to uzavrel tim , ze pokud si na tom majitel bude trvat, nebo to bude v projektove dokumentaci,tak to bez reci udelam,jinak to delam jak jsem zvykly, podle normy to mam spravne,ja tam tu listu davam ,ale sam vite ze hodne remeslniku ji tam vubec nedava a jen tak to zatmeli,to se asi oba zhodnem ze to je vetsi prasarna.Mejte se a nic ve zlem, kdybych se zeptal deseti klempiru, kazdy na to bude mit jiny nazor.

Datum: 24.08.14 12:55

Netvrdím, že se i tak to lišty také nemontují, ale z praxe vím, že na nich mohou problémy vzniknout a proto je považuji vyloženě za nevhodné, voda by měla téci po spojích, nikoliv obráceně. Dilatační lišty nevládám jen na komínové oplechování, ale samozřejmě také na veškeré boční oplechování vč. říms a je mi úplně jedno zda se jedná o 2, 20 nebo 200m, vždy je to práce, která je úměrně množství zaplacená a mám jistotu.

Datum: 27.08.14 08:51

Chlapci, jsem přesvědčen, že pokud je oplechování jen z jednoho dílu, a je-li pevně připevněno na latích, dilatací komínového tělesa všemi směry dojde časem k degradaci tmelu a bude zatékat kolem komínu. Střecha se nehýbe, komín ano, tak to musí dilatovat.

Každý ať si zvolí způsob..

Od: tomaslinek
Datum: 14.09.15 21:42

Já bych řekl, že je to lepší takto,protože když je komín natažen do fasády a dilatační lišta se zařízne do komínu, tak se za prvé přeruší perlinka a za druhé mezi fasádou a plechem není dilatační přechod, tudíš fasáda dotažená na plech praská.Takže v tomto případě se dil. lišta otáči ve45 od stěny a tmelí se akrylátem a k němu se dotáhne fasáda. Tímto způsobem se vytvoří pružný těsný spoj!

Datum: 20.08.14 23:56

nebo tento způsob

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.