Jak se zbavit vlhkosti ve stěnách a příčkách

Od: Datum: 19.08.14 22:07 odpovědí: 17 změna: 11.12.14 01:02

Odpověď na tuto otázku už jsem nabídl kdysi k řešení, zda tady nebo někde jinde už nevím, jisté však je, že jsem to svými silami prováděl doma či u rodiny několikrát a výsledkem jsou suché, bezmapové a bezvlhké zdi a stěny a navíc, stálo mne to pouze pár korun. Tak jak zde radí mnoho znalých a odborníků, kteří zpravidla doporučují akce jako podřezání atd. stěn je sice asi postup správný, ale pro mnoho lidí postup zcela nedostupný, kvůli finančním nárokům firem a "podnikavců".. V mém případě hrál roli jen a jen můj čas a má vlastní fyzická námaha, která zejména spočívala zejména v odkopání domu, vyvezení hlíny někam na místní skládku, navezení polních a lesních kamenů, položení trativodu na dno a pod. a poté později moje vlastní stavební metoda k úpravě zdí a příček, které trpí vlhkem.., kterou zde ale nebudu rozepisovat, protože ze zkušenosti vím, že podobné amatérské rady vzbudí posměch ze strany "takyodborníků". Ubezpečuji každého, že pokud nemá pod základy nějaký potok či vysoké vzlínání spodní vody, tak mu to k jeho překvapení pomůže a bude zcela určitě spokojen. Já jsem tímto způsobem odstranil zcela naráz a bez podřezání či lití nějakých olejů do zdiva a pod., desítky metrů vlhkých příznaků zdiva, Naposledy jsem to dělal koncem a začátkem tohoto roku u mne ve sklepě, který mám v RD ještě ze 40 let minulého století, sklep je zapuštěn do terénu a to místy až 3.20, tedy i stropy v mém sklepě mám v této výšce a to pod celým domem a např. ze severní strany jsem musel před několika lety odkopat až 330 cm zeminy... takže si dovedete někteří představit, že jsem si trošíčku máknul, včetně stavění pažení, aby mne to nezasypalo...Ten kdo však sklepy nemá, pro něj to bude výhra, kdo je má a občas mu do sklepa zateklo jako kdysi mně a chce je mít téměř suché, tak to bude mít trochu složitější... V některých případech jsem vnější terén ani neodkopával.. jen jsem stavebně upravil vnitřní zdi..

Jsem skutečně velmi mile překvapen co ta "moje" metoda se sklepem či jinými zdmi udělala a to tak, že jsem si tam asi po 40 letech udělal ve sklepě betonovou podlahu, a to prosím b e z i z o l a c e , vypadané omítky jsem "dohodil" , vyštukoval, vybílil, opatřil plastovými oknem i dveřmi..a teď je to prostě suchá paráda..NIkde ani náznak vlhka na zdi, předtím roky a roky mi omítka padala a sanitrovala, samé mapy a fuj...Předesílám, že kamenné zdi jsou poněkud namáhavější vlivem tvrdosti materiálu..

Pokud budete mít někdo zájem o pár informací, můžete se klidně na mne obrátit ve vnitřní poště, popř. přijet osobně. Důležité však je, mít chuť do práce... Na urážlivé dotazy nebudu reagovat. Sanyo

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: jirkajirku
Datum: 20.08.14 00:16

Dobrý den pane Sanyo, mám zájem o více informací ohledně vašeho způsobu odvlhčení. Uvažoval jsem o odkopání zeminy a vytvoření anglického dvorku u mého vlhkého domu. Můžete mi to poslat na email?

jirka.cernych@seznam.cz

Ohodnoceno: 0x

Datum: 20.08.14 05:23

To není otázka,ale reklama,což je mimo pravidla

Datum: 20.08.14 07:27

Sanyo, blahopřeji k úspěchu. Můžete mi sdělit, prosím, co se děj s dešťovou vodou, které proteče přes kameny do podloží a nateče do děrované drenážky?

Děkuji

Od: tomashavlik*
Datum: 21.08.14 12:17

Dobrý den, můžete mi prosím poslat Váš postup odvlhčení na můj mail? děkuji Havlík

Datum: 21.08.14 13:00

Omlouvám se, by jsem mimo, odpovědi zašlu všem ještě dnes a doplním současnými fotografiemi, panu MC jen dodávám, že odvodnění ve spodní části výkopu kolem domu mám svedeno pochopitelně do mých starých kanalizačních odvodnovacích potrub (vlastním bývalý něm. dům), ale také mám provedeno opatření do stávající nové kanalizace. Terén nad výkopy mám upraven tak, aby tam šlo zcela mimimum dešťové vody, tato musí z mého pozemku odtéci zcela mimo možnosti zatečení , bydlím na svahu. Ve výkopech mám jak sběrné meliorační pvc potrubí, tak postupně i další pro účely odvětrání, které mám vyvedeno nad pozemek... V jiné částí domu jsem nic neokopával, a vybudoval jen vnitřní odvětrání v kamenné zdi( tam, kde to bylo třeba) - zcela jsem tvoření vlhkosti směrem nahoru do stěn.. odboural, .. Vám pane MIlane C. . doporučuji, se přijet podívat osobně, ono se mi to těžko vysvětluje a znázorňuje, ale ubezpečuji vás, že to funguje a možná budete překvapen.. Ostatní až dnes později... sanyo

doplněno 21.08.14 16:28:

1. Před cca 6 lety jsem odizoloval vnitřní stěnu v koupelně v přízemí starého domu ( 1940) a to tím způsopem, že nad dlaždicovým soklem jsem pomocí malého pneu kladiva asi za 2000,-Kč z OBI ( myslím, že jsem minimálně jedno odepsal a vyměnil v rámci záruč. doby) a "rozbrušky" 115 mm vyříznul a vysekal drážky pro uložení meliorační žluté PVC(husí krk) dírkované roury o prům. 5 cm, kterou jsem si upravil tak, abych nemusel hluboko sekat, že jsem ji rozbruškou podélně zúžil o cca 1/3, tak jsem do kamenné zdi o tloušce cca 50-60 cm o šířce drážky cca 6 cm a hloubce cca 4 cm vydlabal drážku pro uložení toho zuženého husího krku. Je pravdou, že tímto zúžením se husí krk ještě více kroutí, ale nic nevadí tomu, že během prací si husí krk vždy zkrátím a nastavuji jej, jen to jde, protože principu odvětrání to vůbec nebude nevadit. Vždy drážku sekám v místě, kde je spára, abych mohl prozatimně husí krk připevnit hřebíkem či vrutem. Před pokládáním husího krku si však vždy si natypuji otvory pro odvětrábací mřížky o průměru rovněž 5 cm , připravím si lůžko a pak jen celý husí krk pomocí pistolové pěny upevňuji do zdi a to tak, abych nezakryl zadní část husího hrku, aby byl kontakt se zdí. Důležitím prvkem však bylo, že jsem husí krk vyvedl kolem dveří do vedlejší místnosti, kterou je veranda a zde u vchodových dveří do verandy jsem zakončil ve výšce cca 170 cm ( viz foto č. 3) tento výtvor, a dle mého amatérského úsudku je to cesta pravdy k tomu, že princip funguje, protože asi se jedná o rozdílné teploty a tlaky v místnostech... Vše jsem nahodil a stavebně zakončil plastovými krytkami. Každý rok si jen hovím, jak mám pokoj a klid a uznávám svůj počin... Stačí jen si v klidu s tím vším pohrát, lehnout si hlavně na nějakou teplou podložku a sekat a sekat. Přikládám pár fotek části této mé práce, pokud jí nebudete věřit, tak je to jen a jen vaše právo. Letos brzy z jara jsem dokončil můj sklep, kde jsem použil mnohokrát více metrů husího krku, výhodou bylo, že z vnitřní strany zdi mám všude cihlu - tudíž i sekání bylo mnohem lehčí. Vývody jsem vyvedl ven z domu - rovněž přes verandičku sklepa. Zde jsem se však již poučil, a milý husí krk jsem flexou rozříznul na 2 poloviny a používal jsem jen (půlky), protože to úplně stačí ! Zde jsem však metodu rozšířil... K tomu však příště v bodu 2. sanyo

doplněno 21.08.14 16:37:

Ještě doplňuji, že před úpravou jsem často rosil zeď savem, štukoval a bílil a sledoval, jak se rošiřuje tzv. sanitr na zdi a nic nepomáhá. Tato koupelna je vymalována před 3 lety... To zakončení ve verandě nahoře u vchodových dveří je pouze zevnitř, tudíž nevyvedl jsem odvětrání zcela ven !

Datum: 21.08.14 21:34

2. Další akcí odvlhčení zdí byl můj sklep, který má půdorys cca 8 x 4x 3.1 m. Původní vzhled poloviny místnosti byl takový, jako je viz první snímek, který jsem na polovině sklepa nechal tak jak je, nebot tam ukládám (házím) palivové dříví a podobná stavební úprava by asi vzala brzy za své.. Podstata odvětrání spočívala v tom, že u obvodových zdi jsem pomalu a postupně budoval systém odvětrání ale ne pouze nad podlahou, ale až asi do výšky min. 150 cm, což je do výšky staré izolační lepenky obvodové zdi kde jsem vytvořil jakýsi labyrint odvzdušnění pomocí zmíněných husích krků, systém jsem se pokusil nastínit pomocí lepící pásky na zdi, průměr větracích čtvercových ok je cca 40-50 cm a je veden horizontálně i vertikálně. Jednu zeď, resp. její část jsem měl takto hotovou již nejméně 4 roky, ale vůbec nic se stavem vlhkosti nedělo, protože jsem to neměl nahozeno a odvedeno "pryč", pouze tam byly samé pavučiny a prach. Na odvětrání jsem používal výhradně "půlky" husích krků - viz detail na výřez ve větracím otvoru. Po celkovém zapěnování husích krků s tím, že jsem dbal, aby zadní část ke zdi byla pokud možno volná, jsem vše zaperlinkoval, zaštukoval a sledoval vlhké mapy na zdi. Je pravdou, že tyto mapy se pomálu ztrácely, ale v místech, kde vlhkost byla velmi silná, byly změny skutečně pomalé. Pouze však do okamžiku, kdy jsem vybudoval u vstupu do sklepa a přilehlé verandičky komínek z HT trubky 70 mm, kterou jsem vyvedl ven pod stříšku verandičky a to tak, že ve spodní částí komínku jsem tam svedl 3 odvětrávací otvory z obvodové zdi... Když jsem viděl později parádní účinek, provedl jsem obvodové odvětrání podlahy kolem obvodové zdi husím krkem 70 mm, připravil další odpady a polovinu sklepa jsem zabetonoval přímo na stávající podlahu, která je tvořena starými cihlami po německém předkovi, který tam měl truhlářskou dílnu.., dodal plastové okno i posléze dveře a sklep budu používat pro různé účely. Zdi jsou ve sklepě navenek "zcela" suché, plánuji další vylepšení ( vnitřní dveře a pod.) Sám nemohu věřit výsledku mé práce, je fakt, že pracovní hodiny jsem si nepočítal, ale také jsem nikomu nic neplatil, a to je hlavní. S pouzdravem... sanyo

doplněno 21.08.14 21:42:

Protože byl omezen počet snímků, nemohl jsem přiložit snímky se znázorněním principu dalších odvětrávacích otvorů a pod.

Datum: 21.08.14 21:46

foto navíc

Datum: 22.08.14 07:53

Dobrý den, rozumím tomu, že všemi mřížkami proudí vzduch?

Přeji všem hezký víkend.

Datum: 22.08.14 21:02

Ano, všemi mřížkami proudí vzduch ( tedy snad), a mimochodem, že vzduch opravdu proudí, jsem si vyzkoušel kouskem zapálené čoudící hmoty, ucpal jsem ale ostatní otvory v rovině po cestě ke komínku, a jakpak si kouř pěkně "začadil" venku z komínku pod střechou verandičky - takže "táhnul"..

Pokusím se najít ještě nějaké staré fotky, jak jsem "mřížkoval" první stěnu, bohužel vše ostatní již pohltila ztracená karta z dg foťáku.., jo, když se něco půjčí...

Datum: 22.08.14 21:22

našel jsem jeden obrázek, v pozadí v pravo na zadní stěně labyrinty z husích krků, který jsem pak vyvedl přes obvodovou zeď do verandičky cca 2.6 m nad úrovní podlahy ve sklepě.. Touto stěnou jsem začal a pak jsem se rozhodl vybudovat tento labyrint na celé půlce sklepa, kam neházím palivové dříví...

Datum: 23.08.14 09:55

Takže pokud tedy máte takto odvětranou stěnu propojenou trubkou s venkovním prostorem, tak v zimě musí zákonitě celá stěna prostor natolik ochlazovat že je tento Váš "systém" vhodný pouze do nevytápěných prostor.

doplněno 23.08.14 11:05:

Teplý vzduch je lehčí než vzduch studený, proto také funguje "komínový efekt", takže studený vzduch z venku vytlačí trubkou teplý vzduch a dojde tedy k ochlazení místnosti.

Od: janm
Datum: 23.08.14 11:03

Myslím, že tomu tak nebude, teplejší vzduch proudí většinou na místo vzduchu chladnějšího, uvnitř pak bude v zimě vždy tepleji, navíc proudění nebude "tak rychlé" jako u např. otevřené větračky, navíc tedy dochází k pomalé "obměně" vzduchu v místnosti, což může řešit problém kdy v případě "dobře uzavřeného prostoru" dnešními těsnými plastovými okny, pokud nevětráte můžete mít problém s plísněmi v inter. i přesto, že je domek jinak "suchý" a tedy stejně musíte větrat.

doplněno 23.08.14 11:18:

V místě teplého vzduchu dochází ke zvýšení tlaku, takže toho ochlazení bych se opravdu nebál, na tomto principu pracují komíny s přirozeným tahem, navíc pán má "komínek", lehčí teplý vzduch tedy odejde nahoru přirozeným "tahem", a zamezí zpětnému vnikání vzduchu studeného, stačí malý rozdíl teplot. Jinak pokud se zvenku do místnosti vzduch nedostane , musíte zajistit jeho přívod jinak, větrání, rekuperační jednotka atd., jinak vznikne doma "nezdravé klima".

doplněno 23.08.14 11:23:

Navíc platí, že teplý vzduch se tlačí do místa se vzduchem studenějším, takže v zimě má teplý vzduch z místnosti tendenci difundovat směrem ven a v létě je tomu naopak, teplý vzduch se tlačí směrem dovnitř, tím že se ale vždy nějaké malé množství vzduchu zvenku dostane dovnitř se navíc získá "zdravější klima".

Datum: 23.08.14 15:18

No, toto prozatím ve sklepě nemohu vyzkoušet - uvidíme příští rok, pokud by tomu bylo jak říkáte, tedy, že se to může ochlazovat, tak dle mého názoru bude stačit jedno, provést postup jako v případě bodu 1 a nevyvádět komínek zcela ven, ale pouze do verandičky zevnitř, kudy se stejně neustále prochází a větrá, tak jak v případě klasické verandy v bytovém prostoru... Pouze mi stačí ještě letos zakrýt sklepní komínek ( sádrošem, poř. doplněný izolací..).. , takže se osobně neobávám žádných komplikací, ale uvidím..., a díky za názor. V každém případě prioritou podpory mého názoru bude to, že stačí v zimě zapálit "čoud" a sledovat, zda čoudivý vzduch se dostane komínkem ven či nikoliv..., když tak mi to můžete připomenout, ...díky

Datum: 27.08.14 08:45

Jak rád by si o tomto problému pokecal, ale jedině on line, páč písemnou formou nelze diskutovat odborně. Teplý vzduch utíká z místnosti ven, tento vzduch je 22°C a 65% vlhkosti a vysušuje zeď o vlhkosti..kolik tam máte vlhkosti?

Aby šel teplý vzduch ven, musí studený dojít do místnosti.

Když to hodně přeženu, máte zdi jako cedník?

Kolik kubíku vzduchu se vymění denně?

Datum: 27.08.14 21:17

Nejprve, než budu polemizovat, rád bych znal odpověď snad admina na otázku - proč mi to hází všechny odpovědi zde na foru mailem do Spamu? Já myslel, že nikdo již delší dobu neodpovídá a přitom, vše mám ve Spamu, který nečtu a ani téměř neprohlížím a oficiálně v emailu nic nemám?

Na otázku Milana C. se mi těžko odpovídá, proč tomu všemu tak je, nedokážu to posoudit, jisté je, že s tím opatřením ve sklepě mne teprve první zima čeká, takže nevím, osobně si myslím, že to fachčit bude. Protože kdyby tomu bylo v zimě jinak, tak by mi vůbec "nefachčil" systém, který mám v patře v přízemní RD, kdy jsem odvětral kamennou část koupelny,. kde to sanitrovalo "ostošest", kdy byly nastěhovany tzv. "ovečky" a já nemám ani zrnko vlhkosti na inkrim. zdi... Předtím sice zdi vlhkem "netekly", ale téměř vše nad podlahou do výšky cca 30 cm opadávalo a sanitrovalo.., já za těch cca 30 let, jsem to min. určitě 5 x spravoval, teď jsem 5 let na to nesáhnul, pouze jsem vymaloval ale ne kvůli vlhkosti ale kvůli estetice.., vývod mám však zakončen ve verandě, jak jsem již psal, Ne tedy z domu ven !

Pokud se vrátím ke sklepu tak musím jedním dechem asi dodat, že v tomto sklepě ( 8 x 4 x 3.1 m) mám, v druhé polovině sklepa kromě palivového dříví ( cca 35 plm), také teplovotní kotel Atmos a hlavně tam mám celkem 3 větší okna, vnitřní a venkovní dveře a pokud se týče výměny vzduchu, tak ten se tam vyměňuje téměř furt, včetně toho, že jsem moc a nebo vůbec nedbal na nějaké zamezování škvírám a škvírkám. Neméně důležitý je možná fakt, že na teplovodním kotli se točí zadní ventilátor hoření, řekl bych možná 365 dní v roce samotížným způsobem díky dobrému tahu komína, asi i proto jsem podruhé měnil ložisko ventilátoru... Takže těch faktorů asi bude povícero a zřejmě, všechny dohromady mají vliv na stav, který pozoruji. V každém případě však - a to podtrhuji, stav odvětrání ve sklepě byl každoročně stejný ( okny, dveřmi, škvírami a pod) a nic nevysychalo, zásadní zlom nastal letos na jaře, kdy jsem dokončil síť husích krků o průměru 50 mm. Renovovaná část poloviny sklepa téměř zcela vyschla ( viditelně)..., není náznak žádné vlhkosti - zdůvodnění ode mne nechtějte ! Příští jaro budu chytřejší, tedy pokud to budu moci rozpoznat.. ! vlhkoměr zatím nemohu najít, takže prozatím s informací nepomohu..

Datum: 10.12.14 11:23

Tak jak Vám toto odvětrání stěn funguje teď v zimě?

doplněno 11.12.14 01:02:

Tak to je dobře že to alespoň nějaký účinek má.

Jakou máte teplotu ve sklepě?

Datum: 10.12.14 19:35

Protože jsem tuto otázku očekával, a sám jsem zvědav, co jak bude, tak proto pozoruji sklep téměř denně - vězte, že se něděje relativně vůbec nic, omítky na zrenovované části sklepa jsou opticky zcela suché, nikde není sebemenší náznak vlhkosti na zdi a to ani v místech, kde mám u stěn různý či spíš nehorázný bordel. Betonová podlaha je zdánlivě rovněž suchá Měření vlhkosti jsem prováděl na podzim, měl jsem vždy kolem 70 % i víc, jenže z toho nemohu nic dovodit, protože sklep mám cca 8x4 m, a renovovanou část mám asi 4x4 metry. Druhá půlka je netknuta - tedy vlhká jako hrom a plná palivového dřeva, které samo o sobě bylo vlhké, jako ještě větší hrom. A dokud topím dřívím, tak to tak bude muset zůstat, protože bych rozbil dřívím, co jsem pracně vybudoval... Ale dopředu vám řeknu svoje tušení a přesvědčení - bude to asi dobré*jasne*. Takže asi takhle...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.