Stabilita skříně po upevnění dveří

Od: Datum: 19.08.14 09:22 odpovědí: 4 změna: 19.08.14 13:08

Možná blbá otázka, ale nejsem holt moc fyzik.

Mám skříň z IKEA (Pax, 236x100x60 cm), kterou nemám upevněnou ke zdi (nejsem si jistá finálním umístěním ani svými "upevňovacími" schopnostmi). Teď stojí čerstvě na koberci, před tím 4 roky na plovoucí podlaze, taky nepřichycená ke zdi a bez dveří. Ty přední nožky jsem namontovala, jestli jsem je utáhla optimálně, to nevím, jak zjistit. Teď bez dveří skřín každopádně stojí bez problému a o její stabilitu strach nemám.

Co ale když k ní teď dodám dveře (dvě křídla po ca. 11-12 kg)? Nerozhází to stabilitu tak, že bude upevnění ke zdi prakticky nutnost?

Díky za připomínky.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 19.08.14 09:32

Dobrý den, ta skříň by měla být stavěná na jakoukoliv podlahu. Váha zavřených dveří by asi vadit neměla a po otevření tam bude sice "páka", ale zase ta skříň bude mít snad nějaký obsah (a ten váhu). Zkuste to vyzkoušet a v případě nejistoty upevněte v horní části ke zdi.

Já jsem si takto raději zafixoval vysoký regál a mám klid. Zdravím!

doplněno 19.08.14 09:42:

Snad ještě doplním, že když umístíte těžší věci dolů a lehčí nahoru, tak bude větší stabilita.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 19.08.14 09:39

Záleží na tom, jaké máte okolnosti, já skříň od Ikey kotvil i nahoře, z důvodu že mám doma malé děti a nikdy nevíte, kdy se na dveře pověsí. Po zakotvení shora je to bez problémů, být Vámi se toho nebojím. Obvykle jde o jednu hmoždinku, pokud byste skříň v budoucnu přemisťovala, není problém otvor zasádrovat a vyvrtat jinde. Nebouráte přece půl bytu :)

Ohodnoceno: 2x

Datum: 19.08.14 09:39

Pokud se skříň bez dveří jeví jako pevná a fortelná, nemá tendenci se naklánět, když do ní strčíte, tak je dvířka určitě nerozhodí, zvlášť, když bude skříň později pná věcí.

Ovšem výrobce do návodu nedává uchycení skříně jen tak pro srandu, svůj účel to má. Třeba děti jsou nekonečná studna nápadů, občas je napadne, že budou po skříni lézt a to už by se pak svalit mohla.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 19.08.14 13:08

Skříně od Ikea jsem montoval mnohokrát,vždy dodávají zajišťovací díly,kterými se zajistí vršek skřině ke zdi.Je to uvedeno i v návodu.

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.