1xJak přidělat latě na kulatý pozinkový sloupek

Od: Datum: 18.08.14 11:11 odpovědí: 12 změna: 19.08.14 18:35

Dobrý den,

budujeme plot a zabetonovali jsme kulaté pozinkové sloupky. Nyní manželka chce dřevo místo pletiva a já se ptám - jak na tyto sloupky jednoduše přidělat latě na které se budou šroubovat plotovky (navařit plocháč, koupit objímky - jaké?, provrtat sloupky a přišroubovat k nim držáky). Je nějaké chytré, jednoduché, relativně levné řešení?

Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: 111®
Datum: 18.08.14 11:14

tak pokud vařit, tak bych navařil Jackel profil uzavřený tak 20x10 mezi jednotlivé sloupky a na to přišrouboval laťky vraťákama,páč vruty utrhne vlhko a latě opadají a stejně je budeš pak přidělávat vraťákama, tak si ušetři dvojí práci...

doplněno 18.08.14 11:39:

a nebo na boky navařit U profil 25x15 a do něj pak dát ten 20x10 s hotovými laťkami a přišroubovat. a bude to demontovatelný ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 18.08.14 11:29

navarit normalne plochac. Nejsnazsi a overene reseni. Pokud objimky, tak dle prumeru sloupku. Ale nejak bych je tam pojistil proti sesunuti dolu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lada®
Datum: 18.08.14 11:54

Dobrý den.

Můj názor na montáž plotu: Pokud možno nic nevařit a spojovat pozinkovanými (vratovými) šrouby. Využijete tím maximálně ochrannou vrstvu zinku na sloupcích, která dlouhodobě chrání před korozí. Svářením se samozřejmě zinek v místě svaru vypaří a též zplodiny vaření korozi podporují. Také s vařením pozinku je někdy problém. Je nutná spec. elektroda, jinak špatně hoří oblouk a svár je nevzhledný. Ještě doporučuji spodní části opatřit asfaltovým nátěrem proti vzlínající vlhkosti a do trubky nalít tak deci oleje a vrch utěsnit.

Přeji úspěch.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: restartxx
Datum: 18.08.14 12:09

jak to myslíte spojovat pozinkovanými šrouby? - jako vyvrtat díry a přišroubovat ten plocháč?

 
Datum: 18.08.14 12:31
avatar

Osobně jsem proti vaření na pozinkovaný sloupek. Internet je plný objímek na sloupky, z různých tvarů si určitě vyberete..

Ale opravdu je jednoduché, provrtat plocháč a přivařil. Rychlost a estetika + rezavění...

doplněno 18.08.14 13:08:

restart, ano, něco podobné..

pak lehce plot rozeberete, naležato natřete a podobně..

hlavně nebude řezatět pozink..

a když ten plocháž necháte pozinkovat..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: restartx
Datum: 18.08.14 12:48

takže něco takového: http://www.ataxtech-eshop.cz/…kovovy-cad-m8---2--friulsider

plus plocháč z druhé strany, který by měl 6 děr - 2 pro objímku a po dvou pro každou lať.

Datum: 18.08.14 15:04
avatar

N ebyl vůbec problém na kulaté sloupky poplastované přivrtat a přišroubovat vodorovné latě napuštěné fermeží,na ně pak svislé plotovky.Děláme je s mezerou,tu přikrýt z druhé strany mezer další plotovou latí.Životnost minimálnš 10 let.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.08.14 20:46
avatar

Jardo, OK, a kde uděláš spoj vodorovné latě?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.08.14 03:50
avatar

Zdravím,
od předřečníků se budu trochu lišit svojí radou - postupem.
Pozinkované sloupky nedoporučuju vrtat ani na ně nic navařovat - obojí poškozuje pozinkovaný povlak a urychluje možnost koroze v daném místě. Takže zbývá šroubování.
V první řadě bych doporučil před další prací sloupek natřít - jako optimální bych viděl nátěr Luxolem - je odzkoušené, že na pozink, površích velmi dobře drží, neloupe se. Nátěr opakovat minmálně 2x.
Za druhé - pokud není sloupek už zavíčkovaný, ošetřit dutinu - buď uvnitř rozprášit opět Luxol, nebo lze použít třeba výše zmiňovaný olej, případně přípravek na ošetření dutin aut. Přípravek na dutiny se prodává ve sprejích s hadičkou a rozprašovací tryskou. Jen nalít něco do sloupku nestačí - nebyly by pokryté celé stěny uvnitř. Po ošetření vnitřku skoupku slupek zavíčkovat - kovové víčko, v nouzi postačí natlučený špalík dřeva obrobený do tvaru koule, případně sloupek uzavřít polokoulí z betonu. Vše je potřeba pak ale opět pořádně natřít, aby voda stékala a nedržela se na víčku.
Za třetí - optimální je použít třmen, který jste uváděl výše a vyrobit z pásoviny (plocháče) protikus s dírama tak, jak jste to popsal. Plocháč po vyrobení a vyvrtání by bylo optimální nechat ŹÁROVĚ pozinkovat (galvanické pozinkování nemá takovou trvanlivost jako žárový zinek). Pokud tuto možnost nemáte, plocháč očistěte a opět ho napusťte (natřete) Luxolem.

Pokud by se někdo pozastavoval nad tím Luxolem na kov...
Luxol a jeho ředidlové (ne voduředitelné ! ) alternativy se ředí ředidlem S 6006 (dnes se mu říká syntetické, dříve se uvádělo jako olejo-syntetické ředidlo), které je mastné. Tím pádem mu nevadí ani mírně mastný povrch (typicky právě pozinek, který je také mastný). Díky své řídké konzistenci se Luxol velmi dobře přichytí (při nátěrech štetcem, stříkání jsem nezkoušel) na jakýkoli povrch a doslova se do něj vpije. Platí to i pro kovy. Již před více než 30 lety s Luxolem lidé experimentovali na nátěrech žlabů (okapů), oplechování střech apod s velmi dobrými výsledky. Nevýhodu samotného Luxolu je to, že dostatečně nekryje - nátěr se proto musí udělat vícevrstvý. Opět se našli koumáci, kteří tuto vlastnost zkoušeli obejít - míchal se Luxol se syntetickou, většinou základní barvou (S 2000 červenohnědý odstín). Pokud vím tak výseldky byly také velmi dobré, ale to jsem osobně nezkoušel. S nátěrem samotným Luxolem mám zkušenosti osobně velmi dobré ( a to dokonce i na rezavé kovy).

Ohodnoceno: 5x
 
Od: restartxx
Datum: 19.08.14 07:39

OK, díky za rady...tak to udělám třmenem s protikusem z pásoviny...

Datum: 19.08.14 17:30
avatar

ronyx, ode mne se nelišíte..

:)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hujer123*
Datum: 19.08.14 18:35

Pořídil bych tyto objímky čtyřdírové. pokud je výrobce přímo nedodává pozinkované, domluvil bych s ním, aby dodal bez nátěru a nechal pozinkovat. http://www.ulozeni.cz/content/view/59/89/lang,czech/. Na šrouby bych místo rýglů použil pozinkovaný nerovnoramenný L profil např 2x50 a plaňky přišrouboval vratovými šrouby.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.