Topná tyč

Od: Datum: 17.08.14 11:55 odpovědí: 17 změna: 22.08.14 12:46

Chtěl jsem poprosit o zkušenosti s topnou tyčí v radiátoru. Topnou tyč bych chtěl využívat pro vytápění koupelny v období, kdy není v provozu ústřední vytápění (např. dnes by se zrovna hodila Jde mi o rychlost účinku, kterou si nějak nedovedu představit. Ten se nejspíš jistě odvíjí od výkonu topné tyče a množství vody dané velikosti tělesa (v našem případě "žebříček" 53x150 cm).

Jak jsem "nastudoval", lze koupit topnou tyč přímo s termostatem, zařadit prostorový termostat a nebo by se dal systém předpokládám dovést do dokonalosti s použitím programovatelného termostatu. Ale jde mi o to, zda to celé nevidím složitější, než to ve skutečnosti je. Máme vlastní plynové topení, takže nejsme závislí na dodávce tepla a zatopit si můžeme podle libosti. Jde mi jednoduše o stiuaci, jako např. včera večer, kdy bychom si pro sprchování v koupelně rádi "teď hned" trochu "zabzdili", ovšem vytápět kvůli tomu koupelnu např. celý večer (v případě programovatelného termostatu) se mi zdá poněkud nepřiměřené. Na druhou stranu by byla jistota, že by toponou tyč termostat vypnul, což si v případě manuálního ovládání nejsem vůbec jist. Některé termostaty prodávané společně s tyčí mají fuknce 2 hodiny - off.

Snažím si to představit jako vlastně takovou velkou rychlovarnou konvici, ale nezdá se mi to jako příliš spolehlivá úvaha Díky za zkušenosti, postřehy a komentáře.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.08.14 15:14
avatar

Výkon elektrického topného tělesa se volí v závislosti na tepelném výkonu radiátoru. V technických údajích každého radiátoru je uveden maximální výkon elektrického topného tělesa.
V žádném případě se nesmí použít elektrické topné těleso o větším výkonu, než je předepsán výrobcem pro daný typ a velikost radiátoru!

viz návody k jednotlivým tělesům

http://www.regulus.cz/cz/topn…esa-s-trubkovym-zavitem-g-1-2

jsou zde popsány i způsoby montáže a použití

doplněno 17.08.14 15:33:

pro váš topný žebřík to odhaduji na cca 500W topné těleso (podle toho, co se prodává); tento výkon není nic moc, záleží, jak velká je koupelna, ale doba na alespoň natemperování bude až desítky minut - vlastní zkušenost, malá paneláková koupelna, elektrický topný žebřík 450x1320mm s regulátorem RE10A

http://www.korado.cz/cs/korado_servis/aktuality/79.shtml

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vita*
Datum: 17.08.14 16:08

Děkuji moc především za druhou odpověď. To přesně jsem potřeboval slyšet..i když jsem chtěl slyšet něco jiného. Ideálně: "Za 10 minut bude z koupelny sauna!" Naše koupelna není rovněž velká: 2,1 x 1,7 x 2,4 metrů. Výběr nového tělesa a topné tyče svěřím odborníkům, v této chvíli mi jde o tu přibližnou představu "nástupu" topné účinku a jak jsem z Vašeho vyjádrření pochopil, očekávat vytopení koupelny v horizonu řekněme 15-20 minut je nesmysl. Pak tedy je potřeba buď za včasu na vytopení koupelny myslet a v předstihu před koupáním/sprchováním topnou tyč zapnout anebo by možná opravdu stálo za to použít termostat s programem, aby topná tyč "pracovala" automaticky v určených hodinách.

Datum: 17.08.14 16:41
avatar

nejlépe regulátor s programem nebo alespoň týdenní časový spínač (pokud se doba topení bude v jednotlivých dnech lišit) nebo denní (pokud se bude topit ve stejný čas) a nastavit dobu provozu třeba na dvě hodiny; po hodině (snad i po čtyřiceti minutách) se můžete koupat, zbytek provozu topení bude k částečnému vysušení prostoru, nejlépe i s provozem odsávácího ventilátoru...

a pokud máte prostor na větší topný žebřík, tím lépe...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vita*
Datum: 17.08.14 17:27

Ano. Tak nějak si to představuju, že by to mohlo fungovat. Teď "zoufale" přemýšlím, kolik asi tak může takových dnů průměrně v roce být...mimo hlavní topnou sezónu, ale přitom už dost chladných na to, aby si v té koupelně člověk rád zatopil. To bych si asi musel od včerejška dělat čárky a alespoň o rok rekonstrukci koupelny odložit. A nejlépe tak o tři, abych si mohl udělat spolehlivý průměr Prostoru na žebířk se nám příliš nedostává...chci nechat udělat i podlahové teplovodní topení (jen v té koupelně a na WC) a vlastně jsem tím jako jeden z cílů sledoval i možnost, že bychom mohli mít žebíček menší (konkrétně užší), ale jak jste napsal o té velikosti topného žebříku, teď jsem si uvědomil, že to je zase v protikladu s požadavky na mimosezónní vytápění topnou tyčí... No půjdu stejně za projektantem topení, aby to nějak spočítal a uvidíme. V každém případě moc děkuji za konzultaci. S ventilátorem samozřejmě počítám.

Od: pcmani*
Datum: 17.08.14 20:12

žebřík jsem montoval asi před půl rokem ohřev místnosti je velmi zdlouhavý řekněme delší než hodina rozměr koupelny 2.5x1.5 výkon tělesa 450w

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vita*
Datum: 17.08.14 21:33

Děkuji moc za reakci a odpověď. No to potvrzuje co zde již bylo řečeno a je jasné, že mé představy o nějakém rychlém účinku byly v duchu "přání je otcem myšlenky", ale realita je jiná.

Od: aaaaaaaa
Datum: 18.08.14 05:00

taky jsem se nechal premluvit na topnou tyc do zebriku do koupelny jako topici doplnek pro letni dotapeni pri koupani malych deti a uz bych to nikdy neudelal, vyhozeny penize, nevyuzitelna vec, nez se to rozehreje a vytopi mistnosti tak to je hodina.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.08.14 05:23
avatar
Pokud jde jen o určitou vyšší teplotu pro čas koupání, volil bych teplovzdušný ventilátor. Teplý vzduch polaská tělo, udrží příjemný pocit pohody.
Ventilátor hřeje okamžitě. V žebříku ohřev vody chce určitý čas, než odevzdá teplo do prostoru. Také hřeje, resp. vychládá, když už se nikdo nekoupe.
doplněno 21.08.14 06:21: Infrazářič - panel je dobré řešení, pokud je infrazáření nasměrované přímo na tělo. Potom hřeje tělo. Pokud ohřívá jen vzduch, nebo stěnu a od stěny se má ohřát vzduc., účinnost je podstatně menší.
22,5 stupně je na běžnou teplotu dost, pro sprchování bych volil krátkodobý provoz kombinace infrapanelu směřovaného na vanu a teplovzdušného ventilátoru pro zvýšení teploty v celém prostoru, případně i dosušení těla.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: vita*
Datum: 18.08.14 11:28

Děkuji za všechny příspěvky. Vzácně se shodují a rozmetaly mé idealistické představy. Zdá se mi tedy, že jsou v podstatě 2 řešení - nedělat nic (případně hlednat nějaké náhradní řešení, viz teplovzdušný ventilátor například) anebo systém dotáhnout k relativní dokonalosti. programovatelným termostatem (s týdenním programem). Jak jsem zde psal již včera, nemám představu o kolik dní, ve kterých by se systém využil, se může průměrně jednat a zda by takto vynaložené úsilí bylo vůbec úměrné využití. Včera večer jsme měli v koupelně nějakých 22,5 stupně, což se mi nezdá málo, ale pocitově mi to připadalo jako 16 Díval jsem se do projektu na topení, které jsme před lety dělali a koupelna se v něm dimenzuje na 24 stupňů.

Tak mě trochu opouští "nadšení" ... vytápět hodiny koupelnu, abychom se tam za pár minut osprchovali...a jak zde bylo uvedeno, nejlíp bude v koupelně až budeme všichni dávno spát Máme ještě docela malé děti (8+12), takže ve všední den se chodí koupat/sprchovat mnohem dříve než my s manželkou, takže časový interval po kterou by se mělo v koupelně topit by byl docela dlouhý. No poohlédnu se asi po nějakých lepších županech a bude

Od: vita*
Datum: 20.08.14 23:09

A co infrazářič či infrapanel? Nevede tudy cesta?

doplněno 21.08.14 12:24:

Nemá někdo nějaké zkušenosti? Díval jsem se a dnes už nejsou v nabídce jen takové ty se šňůrkou Bohatá nabídka různých designů (pokud jde o panely); infrapenely lze umístit i na strop, infrazářiče např. pod strop. Rychlost účinku je natolik vysoká, že by měl postačit třeba i jen časový spínač.

Od: hop®
Datum: 21.08.14 12:44
avatar

Ale jsou, dokonce "třírychlostní" za rozumnou cenu, třeba zde. Myslím, že pro Vás to bude nejlepší řešení, tenhle infrák vytopí malou koupelnu za pár minut. Než si dojdete do skříně pro čisté slipy, tak máte teplo! ;)
Jen pozor na bezpečné elektrické připojení !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vita*
Datum: 21.08.14 13:03

Díky za tip! (Já mezitím na tohle téma založil nový dotaz...). Překvapilo mě to polohovatelné rameno, to je dobrá "vychytávka". S překvapením jsem právě zjistil, že takový ten "klasický" přímotop mají v koupelně rodiče. Samozřejmě si ho můžu přijít vyzkoušet...pokud prý ovšem funguje, že ho nikdy od roku 1995, kdy b tomto bytě bydlí, nepoužili. Tak to mne zas trochu zaskočilo

Od: vita*
Datum: 21.08.14 13:04

A s tou elektřinou díky za upozornění, to by mohl být problém. Svěřím odborníkům!

 

Datum: 21.08.14 14:15
avatar

infra jme taky měli (když byly děti malé, ale moc jsme ho nepoužívali, proto jsem ho ani nedoporučoval), ale ten neohřívá přímo vzduch, ale předměty a osoby v dosahu jeho účinnosti; takže natopení taky trochu trvá - řádově pár minut, ale je to mnohem kratší doba, než u topného žebříku; taky příkony jsou rozdílné - stovky wattů u žebříku a až jednotky kW u infra, i proto ta kratší doba; taky když ho vypnete, okamžitě přestane hřát na rozdíl od topného žebříku; umístění je možné většinou pouze nade dveřmi koupelny, jinde to nevyhovuje z bezpečnostního hlediska pokud máte malou koupelnu jako vy (viz bezpečnostní zóny v koupelně)

zde je to celkem srozumitelně vysvětleno, je to sice rok 2004, ale v základu se to moc nezměnilo

http://fei1.vsb.cz/kat420/vyu…ednasky/pred_ZEP/KOUPELNY.pdf

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vita*
Datum: 22.08.14 10:03

Děkuji za ten odkaz. Dost mě zaujal...až téměř ohromil. Nejsem v těch věcech nijak zdatný, ale že jsou úrovně krytí (IP...) to tak nějak registruji a stejně tak, že jsou nějaká pravidla pro umísťování zařízení v prostoru vany. Zde je to opravdu podáno velmi srozumitelně. Ovšem strhlo to poněkud mou pozornost od ifrazářiče k plánovanému umístění zásuvek a vypínačů v okolí umyvadla..tam jsem asi nějak v rozporu..

Ovšem zpět k infrazářiči. Zmiňujete, že jste ho moc nepužívali. A můžu se zeptat proč? Jednoudše proto, že těch dnů, kdy se "hodil" bylo prostě málo?

Datum: 22.08.14 11:17
avatar

no býval to počátek a konec léta, kdy se netopilo v ÚT; jinak to bylo v době, kdy stoupačky byly kovové a tak částečně vytápěly nejen šachtu se stoupačkami, ale i přilehlé místnosti (koupelnu, WC); dnes, když je voda v plastu tak toho tepla je mizivě málo - nestačí; a v koupelně je nyní topný žebřík, spíš než na topení tak jako věšák na ručníky, i když občas je i vysuší...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vita*
Datum: 22.08.14 12:46

Díky za vysvětlení. Takže do toho byla ještě "zapletena" kovová stoupačka jako sekundární zdroj tepla Právě pro ty dne na přeloumu léta a topné sezóny se snažím podchytit. Většina lidí to vůbec neřeší, ale já bych to rád v rámci rekonstrukce podchytil. Manželka většinou leží ve vaně, takže si koupelnu "vytopí", já spíš bere rychlou sprchu a mám v hlavě téměř hmatatelný vjem, jak se vždycky klepu a říkám si: "Dopr...už aby se topilo!" No docela jsou infrazářiče teď mým favoritem, nabídka je docela bohatá a zajímavá.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.