Bydlení nesvepravných

Od: Datum: 15.08.14 14:02 odpovědí: 12 změna: 17.08.14 19:50

Dobrý den,

Měl bych dotaz, když je nesveprávná osoba a má opatrovníka, tak je možné aby si ta nesvéprávná osoba dala trvalý pobyt na obci? Nebo je opatrovník povinen zajistit důstojné bydlení?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: wamp®
Datum: 15.08.14 14:18
avatar

Domnívám se,že pokud je osoba nesvéprávná,tak její opatrovník by měl zajistit v podstatě vše,samozřejmě i to zmíněné,důstojné bydlení !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.08.14 14:22

Co když je tím opatrovníkem stát? Bohužel pak neplní moc svou funkci, kterou má plnit ...

doplněno 15.08.14 15:23:

Může, ale ti většinou o takového člověka nemají zájem a stát se také nestará. Proto běhá spoustu "bláznů" všude možně do té doby, dokud se něco nestane. Už jsem se s tím setkal.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fv
Datum: 15.08.14 14:48

Tak státní opatrovník to může zařídit u blízkých nesvéprávného

Datum: 15.08.14 14:54
avatar

Trvalé bydliště nemá se skutečným bydlením žádnou souvislost, takže to bez problémů lze udělat.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.08.14 17:56
avatar

Ne, není to možné. Trvalý pobyt na ohlašovnu obecního úřadu si nikdo nemůže "dát" sám. Pouze v případě, že někomu skončí/zanikne trvalý pobyt v místě, kde jej doposud měl hlášen, zřídí ohlašovna trvalý pobyt s adresou ohlašovny.

doplněno 15.08.14 18:04:

------- Odhaduji, že jde o souvislost se včerejším dotazem ohledně insolvence nebo exekuce u osoby se sníženou svéprávností. https://www.poradte.cz/volna-…svepravnost-a-insolvence.html

Ohodnoceno: 2x
 
Od: gf
Datum: 16.08.14 06:33

Když člověk je nesveprávný a nevlastní být a má opatrovníka a bydlí u něj a opatrovník už ho nechce toho nesvéprávného ve svém bytě, tak může zažádat nesvéprávný o pobyt na uřadu ne?

Datum: 16.08.14 06:42
avatar
V tom případě mi vysvětlete, jak se mohlo stát, že podnikatel, spolumajitel ( s manželkou) rod. domku má hlášen trvalý pobyt na radnici?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.08.14 11:05

nevím, jestli manželka může odhlásit manžela - spolumajitele, že v domku nebydlí. kdyby ne, tak to lze obejít složitějším krokem:

1. podnikatel se domluví s nějakým přítelem a nahlásí si trvalý pobyt k němu

2. po nějakém čase přítel na ohlašovně oznámí, že daný podnikatel už u něj nebydlí a tudíž mu ruší trvalý pobyt

3. ohlašovna nezkoumá, zda podnikatel někde vlastní barák ani kde fakticky bydlí, ta zkoumá jenom to, zda na uvedeném trvalém pobytu opravdu nebydlí. pokud nebydlí, tak trvalý pobyt zruší a přihláší ho na ohlašovnu.

a tím se klidně může stát, že podnikatel s vlastním rodinným domem je nahlášený na úřadě, i když on sám se tam přihlásit ze zákona nemůže.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hg
Datum: 16.08.14 20:13

Já bych potřeboval vědět, když je někdo normální a neni nesvéprávný, tak si může přihlásit trvalý pobyt na obecní uřád to vím, ale já potřebuji vědět, jestli to takto může udělat i nesvéprávný?

Datum: 16.08.14 21:33
avatar

Nesvéprávný=není způsobilý k právním úkonům tudíž nemůže ani přihlásit či odhlásit trvalé bydliště!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: th
Datum: 17.08.14 13:25

ok a opatrovník může nesvéprávného odhlásit mu trvalý pobyt?

Datum: 17.08.14 19:50
avatar

Pokud bydlí zmiňovaný v bytě u opatrovníka, pak ohlašovna trvalý pobyt, na popud opatrovníka, nezruší. Trvalý pobyt nelze zrušit člověku, jestli-že tento byt (nebo jeho část) užívá. Viz. Zákon o evidenci obyvatel § 12. 1c :

§ 12
Zrušení údaje o místu trvalého pobytu
(1) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místu trvalého pobytu,
a) byl-li zápis proveden na základě pozměněných, neplatných nebo padělaných dokladů nebo nepravdivě nebo nesprávně uvedených skutečností,
b) byl-li objekt, na jehož adrese je občan hlášen k trvalému pobytu, odstraněn nebo zanikl nebo je podle zvláštních právních předpisů nezpůsobilý k užívání za účelem bydlení, nebo
c) zaniklo-li užívací právo občana k objektu nebo vymezené části objektu, jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana a neužívá-li občan tento objekt nebo jeho vymezenou část.
(2) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místě trvalého pobytu podle odstavce 1 písm. c) jen na návrh vlastníka objektu nebo jeho vymezené části nebo na návrh oprávněné osoby uvedené v § 10 odst. 6 písm. c). Navrhovatel je v takovém případě povinen existenci důvodů uvedených v odstavci 1 písm. c) ohlašovně prokázat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.