OSB podlaha

Od: Datum: 14.08.14 20:22 odpovědí: 21 změna: 21.11.14 11:28

Zdravím,

potřebuji poradit a konečně si udělat jasno v podlaze z OSB desek v podkroví.

Mám následující skladbu (kterou již nemohu měnit a byla "provedená" majitelem přede mnou :) ) - viz obrázek:

1) stávající strop je tvořen (směrem od spodní místnosti): Omítka-rákosové rohože - stropní trámy - záklop - hliněný zásyp-betonová mazanina s výztužnou kari sítí. Podlaha v podkroví (betonová mazanina) je sice pochozí, ale je velmi křivá (rozdíly až 15cm) s prohlubněmi, beton je velmi nekvalitně proveden (alá Pat a Mat) a na mnoha místech se drolí. Celkově se podlaha při pohybu "pohupuje a prohýbá". Trámy v ní jsou nicméně zdravé.

2) V podkroví je proveden z nových trámů nosný rastr - trámy jsou rozměrů 16x5 a 16x16, délky 5m, a vždy se střídají dva tenké (16x5) a jeden silný (16x16). Osová rozteč trámů je cca 43cm. Trámy jsou upevněny k pozednici a některé slouží jako vazba pozednice (čtyři silné trámy). Trámy jsou ve vodováze a jejich spodní hrana je v nejnižším místě cca 2cm nad betonovým potěrem. Tato konstrukce je již hotová od dřívějších majitelů a nerad bych ji měnil. Vzhledem k malé výšce budoucího podkroví si nemohu dovolit několikacentimetrovou výšku podlahy na nich (5cm kročejovky apod...)

Budoucí podlaha bude na roštu z trámů, plánem je (z pohledu od trámů): mirelon na trámy(5mm), 2xOSB 15mm PD křížem, mezi nimi mirelon 2mm, finální vrstrva asi plovoucí podlaha (přes 2mm mirelon)/koberec.

A nyní dotazy:

1) Je nutné (vhodné) dávat do prostoru mezi trámy podlahy vatu jako zvukovou (ne kročejovou) izolaci (vzhledem ke konstrukci stropu pod podlahou)?

2) Je nutné (vhodné) dávat mezi OSB a trámy mirelon (kročejová izolace / proti vrzání)?

3) OSB desky - prošroubovávat až do trámů nebo jen mezi sebou? mám pocit, že když se celá podlaha spojí s trámy, nabude na pevnosti a trámy se tím "svážou mezi sebou"; otázkou jsou kročeje...

4) Lepit OSB či nelepit (v P/D)?

Díky za odpovědi či nějaký použitelný link, prozatím jsem nenašel nikde nic jednozančného, jakým způsobem provést podlahu (jestli jako plovoucí či pevně spojenou s trámy; prakticky jsem viděl obojí :) )

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: kamiljostrava
Datum: 14.08.14 20:39

Pokud jsem výkres pochopil, tak bych to před sešroubováním vruty s nosníky i slepil disperzním lepidlem. Více by se to ztužilo a jde to i s trochou úsilí zpět odtrhnout, OSB je propustný materiál nevidím problém

Ohodnoceno: 0x

Od: geox®
Datum: 14.08.14 20:53

OSB není propustný materiál, je to impregnované proti vlhkosti a nepropustí žádné páry ... pozor na to !

Ohodnoceno: 2x

Datum: 14.08.14 20:56

OSB je propustný materiál? nechápu co tím chcete napsat.

Jinak ke skladbě podlahy:

1) vložením rozumného množství izolace nad stávající strop nic nezkazíte. Osobně bych tam dal cca 10cm. Počítám tedy že spodní místnost bude také vytápěná.

2) Mirelon z této skladby zcela vypusťte. Jak nad trámy, tak mezi OSB dokonce být nesmí.

3) OSB desky šroubujte až do trámu (stačí první vrstva OSB) a to vhodnými vruty (minumálně 4,5x45mm). OSB desku je vhodné k trámu ještě přilepit třeba PUR pěnou a tím předejdete budoucímu vrzání. Druhá vrstva OSB stačí pořádně prošroubovat k první vrstvě, vrut nemusí být až do trámu. (vrut 4,5x30 v rastru cca 20x20cm)

4) Lepit OSB v perodrážce nemá v tomto případě moc smysl, takže je to zbytečné.

5) nad takto vzniklou rovnou podlahu položte kročenovou izolaci (např. hobra) a finální podlahovou krytinu.

doplněno 14.08.14 22:06:

- Pokud dáte mirelon mezi 2 vrstvy OSB, tak se desky spolu pořádně nepropojí a nebudou se chovat jako jedna silná deska. Spoj bude klouzat a za nedlouho začnou praskat použité vruty.

- Když uděláte OSB vrstvy jako "plovoucí", tak na 90% se Vám bude podlaha mnohem více prohýbat než když je k trámům přišroubujete.

- Kročejovou izolaci bych řešil opravdu až těsně pod finální podlahou, bude mnohem účinější a i jednodušší na kvalitu provedení.

Ohodnoceno: 1x

Od: kamiljostrava
Datum: 14.08.14 23:32

Propustností jsem myslel teplo, vodní páru, radon a jiné domácí plyny. Nejsem odborník ve stavebnictví, náhodou však stavím dům ze dřeva a OSB desek. Wikipedie uvádí vodotěsnost i výrobci, ale jedním dechem už výrobci dodávají, že Vám prodají OSB do několika prostředí podle stupně vlhkosti vlhkosti, takže vodotěsnost OSB desek existuje, avšak je funkcí času, namáhání a působení vodní páry, která je v domě všudypřítomná a kondenzuje-li na OSB desce, nebuďme naivní, deska v krátkém čase nabobtná a její mechanické a těsnící vlastnosti jsou ty tam. Kromě toho jsem použil OSB desku několikrát při betonování a řekl bych, že je vodě dočasně odolná. Zmokne-li OSB deska její tloušťka není taková, jakou jste kupovali. Takže pro mne vyplývá závěr: těsnost OSB desek je dočasná.

Datum: 14.08.14 21:01

1) pokud nechcete kročejový hluk tlumit, nedávejte žádnou vatu.

2) osobně bych dal "něco", aby se mohla nosná deska "klouzat" po trámech.

3) OSB jen k sobě šroubovat, udělat podlahu jako plovoucí..

4) OSB lepit jen v zámku

Geox, OSB není propustný materiál, je to impregnované proti vlhkosti a nepropustí žádné páry ... pozor na to
co tím chcete říci?

Ale určitě bude i opačný názor..

doplněno 15.08.14 07:09:

je normální, že se názory liší.. páč každý má jinou zkušenost..

Mezi desky a OSB dát něco, je jedno, zdali mirelon, papírovou lepenku, zkrátka aby to klouzalo, desky k sobě sešroubovat. Zdali lepit v drážce, osobně jsem pro, hlavně dle síly desky. Při slabé OSB desce se dá šroub od drážky třeba 10cm, pak třeba dojde k malému pohybu (0,5mm), zub je vidět. Když je slepeno, nehnese drážka. je to ale pracnější. Záleží co bude na povrchu..koberec? Lino?

doplněno 15.08.14 08:46:

Martine bez drážky by to bylo ještě horší stav...

Hezký víkend.

Ohodnoceno: 2x

Od: martind*
Datum: 14.08.14 21:32

Tak a je to tady... Jeden říká prošroubovat, úplně bez izolací pod a mezi OSB, nelepit, druhý říká plovoucí, s izolací pod desky a slepit :( Jeden říká vatu ano, jeden vatu ne :( Mirelon pod a mezi OSB jsem chtěl právě z důvodu vrzání, opět jsem nenašel jednoznačný názor, jestli je to tak správně nebo ne...

S tou paropropustností by mě to taky zajímalo, co tím chtěl básník říci... Jinak ano, obě místnosti (nad i pod) budou vytápěné...

Datum: 15.08.14 07:36

OK, Vaše zkušenost je tedy udělat podlahu jako plovoucí. Díky. Desky budou 15mm silné a na povrchu bude koberec nebo plovoučka (přes mirelon), takže "drobné nerovnosti" by se měly skrýt, ne?

Jinak co si myslíte, že se dá zkazit přišroubováním plovoucí desky do trámů? Jasně, už nebude plovoucí, ale co to eventualně způsobí? Dle mě "jen" přenos kročejového hluku do konstrukce, ne? Jinými slovy jaká je dle Vás výhoda plovoucí desky oproti pevně přišroubované do trámů?

doplněno 15.08.14 07:59:

Ještě mě napadá jedna věc, kdyby se použily OSB s kolmou hranou (ne PD), jak by to změnilo situaci? Mác enu vůbec o nich uvažovat?

Datum: 15.08.14 05:32

1) Pokud při stávající situaci nemáte problém s hlukem (ne kročejovým, zkuste si nahoře zahulákat a dole ať poslouchají :) ) vatu bych nedával.
2) Ano mezi OSB a trám, ne mezi OSB OSB.
3) Udělal bych plovoučku, takže jen mezi sebou.
4) Nelepil bych, šrouby to podrží.
A souhlasím s requied v řešení kročejové izolace až na hotovou podlahu.
Kročejová izolace také bude lépe fungovat v tomto plovoucím řešení, než kdyby byly OSB přišroubovány k trámům.
Průhybu bych se v 43cm rozteči trámů a dvojitém OSB nebál, pokud jsou v rovině? Jsou?

Datum: 15.08.14 07:38

Trámy v rovině jsou, pokud považujeme za rovinu +-2mm :)

Plánuju to před pokládkou ještě nějak dorovnat, protože některé trámy jsou i mírně zkroucené, takže nějaké to přihoblování/podložení, pokud mě to po pár trámech nepřestane bavit...

Datum: 15.08.14 09:13

Doporucuji, aby Vas to bavit neprestalo. Tata ma takto udelanou podlahu a na jednom miste mu pruzi a neskutecne ho to stve. Nevim co mu tam uteklo, protoze on to srovnaval. Do kontrukce, vzlast, jestli budete lepit, uz nebudete zasahovat, takze by jsem si dal zalezet. Vetsinou se snazim dodrzovat ze nejvetsi peclivost a dobre materialy tam, kam se uz nedostanu.

Datum: 15.08.14 12:26

Aha, no vidíte, tak mě to nesmí přestat bavit :) myslel jsem právě, že by se případně drobné nerovnosti (řekněme do těch 2mm) dorovnaly právě nějakou podložkou (mirelon, který se zmáčkne)...

A jaký máte názor na podlahu? Plovoucí či šroubovaná do trámů? :)

Datum: 15.08.14 13:23

Preferuji plovoucí podlahu,z desek sádrovláknitých.Dvojdeska se koupí jako dvojdíly s přesahem,a slepí se do jednoho kusu.Okolo stěn se mezera vypění.Tyto desky mají i vynikající tlumení kročejů.Řekl bysh,že to nebude ani moc dražší,jako OSB.

JABRAKA

Datum: 15.08.14 13:40

Můžete trochu přiblížit (typy, odkaz, cena, pracovní postup, stačí asi odkaz na výrobce...)? Případně na meil, pokud bychom se dostali do křížku s prezentací reklamy na tomto fóru?

Díky

Datum: 19.08.14 20:46

Datum: 19.08.14 21:07

Díky, nicméně pokud se nemýlím, tyto podlahy se musí pokládat na nějaký rovný nosný podklad, ne přímo na trámy, ne? Tzn. trámy-záklop-kročejovka-plocouví podlaha Rigidur-finálka... A toto není v mém případě reálné...

Navíc, stále ve mě hlodá brouk nedůvěřivosti, přece jen (pokud by se tyto desky mohly montovat přímo na trámy), OSB vs. sádrovláknitá deska - pevnost, tuhost, křehkost, cena..., stále mi vychází OSB jako favorit. Co myslíte?

Datum: 25.08.14 11:38

Na ty sádrovláknité desky je expert jabraka, zkuste mu napsat do pošty.

Od: cd
Datum: 19.11.14 22:21
Dobry den,
mam cerstvou zkusenost s osb podlahou. Pouzil jsem desky 18+15 na xps 7 cm. Slepil celoplosne i drazky. Ve dvou mistech podlaha presto vrzala. Prosrouboval jsem tedy srouby s predvrtanim. Vrze stale. Pravdepodobne v drazce. Osb podlahu uz bych volil jen z duvodu nouze. Samozrejme mozna jsem nekde udelal chybu ale pri veskere peclivosti a hlidani vsech tipu a navodu je to tento stav. Naprava - pravdepodobne vybourat a zvolit jako material sadrovlaknite desky.

Datum: 20.11.14 15:39

prot já říkám, slepit v hranách do jedné velké plovoucí desky..

doplněno 20.11.14 18:32:

Štěteček, namáznete pero a drážku, srazíte desku k sobě, na další desce opět péro, na předešlé drážku, a položíte a stlačíte..

OK?

Datum: 20.11.14 17:22
Milane, slepit v hranách do jedné velké plovoucí desky, tím myslíte lepidlo do drážky a zároveň na hranu nad drážku, kde se desky dotýkají? Nebo jak...
Datum: 20.11.14 18:59

Moje zkušenost - synovi jsem v RD dal všude v místnostech ( kromě koupelny) podlahu s OSB, slepil postupně lepidlem všechny perodrážky a hlavně, nedal jsem ani v jedné místnosti žádný vrut, opakuji ani jeden, což je základem toho, aby podlaha nikdy nevrzala a fungovala jako plovoucí, ta se také nikdy přece nepřišroubovává.. Ale pozor, pokud si nedáte opravdu záležet, tak se vám stane při nalepení a přitažení desek k sobě, že budou ve spojích nerovnosti, protože pera a drážky nemají stoprocentní spasování..., či jak bych to nazval. Pokud vám to nevadí a budete chtít pak všechno třeba brousit, aby jste odstranil převýšení jednotlivých desek, tak je to zbytečná a namáhavá práce. Já šel na to trošku pomaleji - ale na 100 %.

Od: reztyfy
Datum: 21.11.14 11:28
Ja ji delal nedavno pouzol jsem 2x osb pd křížem pres sebe udelal jsem ji jako plovouci a prosruboval jen osb desky vruty rapid po 25 cm po obvode a prostředkem desky

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.