1xProč neplatím poplatek za rozhlas

Od: Datum: 14.08.14 18:29 odpovědí: 46 změna: 26.10.14 13:16

Platím od nepaměti poplatek za televizi, protože na ni asi 2x týdně koukám a pak hokeje a fotbaly. Jsem alergický na rádiové vysílání, protože jsem 2 roky pracoval v nákupním centru, kde mi nonstop rádiovým vysíláním trvale rozhlas zprotivili. A od roku 2008, kdy se odstěhovala manželka i s jediným rádiovým přijímačem neplatím od té doby poplatek za rádio. Opravdu nemám doma rádio, v autě CDpřehrávač již dosloužil a s ním odešlo neposlouchané rádio, ve služebním mobilu ani nevím, jak se v telefonu rádio pouští a jestli vůbec můj mobil přijímá signál.. nezkoušel jsem to (musím si to ověřit). Mám ovšem televizi, která je žel schopná rádio naladit. Ve 4/2013 mi psali z ČRo, že neplatím a že ze zákona musím. Proto jsem ihned napsal prodejci svého TV přijímače Philips, kde jsem jej žádal, aby moji televizi okleštil od příjmu rádiového vysílání, protože mne rádio nezajímá a kvůli televizi padám do pasti koncesionářských poplatků za rádio. Až na počtvrté pochopili moji žádost a ujistili mne, že na trhu není jediný TV přístroj, který by nenaladil rádiové vysílání!
A nyní jsem se dostal k jádru pudla:
Slušný člověk, který opravdu neposlouchá rádio, avšak kouká na televizi MUSÍ platit oba poplatky, jinak to nejde. Domnívám se, že je to téma pro ombudsmana nebo pro ústavní soud. Řekl bych že více než 99% odběratelů elektřiny má televizi a proto je vcelku akceptovatelné vymáhat poplatky způsobem, jakým to dělá TV, avšak ČRo může takto vymáhat své poplatky až po tom, co bude na trhu dostupný televizní přijímač bez možnosti ladění rádiových vln. Jinak je nepřítel rádia v poplatkové pasti ze které není úniku. My kteří utíkáme od rozhasových přijímačů nemáme jedinou legální a lidskou možnost, jak pokojně v souladu s právem neplatit za nevyžádanou službu. Nejsem právník, ale domnívám se, že jde o protiprávní stav. Prosím o Váš názor.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.08.14 18:45
avatar

Rozumím tomu, že nemáte rozhlas a nechce tedy platit za rozhlas? Tak neplaťte.

Jinak jsme nepochopil dotaz.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kamiljostrava
Datum: 14.08.14 19:53

Ano, dotaz není přímo formulován, vyplývá z kontextu a je spíš pro právníky. Kdo má televizi, bude asi těžko prokazovat, že se nedívá a nekonzumuje "požitků" televizní koncese. Nekonzument rozhlasového vysílání současně vlastnící TV přijímač, dále nedejbože automobil a nakonec pro mne téměř nenáviděný mobil, padá do platební povinnosti ČRo, protože zákon uvaluje rozhlasové poplatky na takové vlastníky s vyjímkou sociálně slabých a těch, kteří neodeírají elektřinu. Na trhu nekoupíte auto bez rádia, nekoupíte televizi "bez rádia" a nevím, jestli se dá zrušit rádio v mobilu. Vaše Neplaťte: Nevím, jak dlouho vydržím neplatit, protože nemám zájem být exekučně stíhán, ani stále upomínám, že neplatím za služby rozhlasu. Telefonoval jsem se zákaznickým oddělením ČRo Ostrava, tam se mne zeptali jestli vlastním TV, auto a mobil. Po kladné odpovědi řekli, že je mojí povinností platit 45Kč měsíčně, tj. 540 Kč ročně, tj 5400 Kč za 10let. Asi nebudu sám, když řeknu, že mne vysílání nijak neobohacuje, nejsem zvědavý na klišé rozhovory, testosteronové úvahy mladých spíkrů, reklamy, jiné tlachy a hudbu středního proudu, kterou slyším při návštěvě téměř každého většího obchodu a 5400 Kč za desetiletí umím investovat lépe.

Asi budu jednat s rozhlasem písemně, avšak byl bych nerad, aby si mne vybral, udělal ze exemplární kauzu

Datum: 14.08.14 18:59

Jsem s Vámi zajedno.Nikdo nedokáže,že ho posloucháte.Já bych jednal stejně.Jsem pro zrušení koncesinonářských poplatků, jsou jen na to,aby měli ČT a ČRo zisky a ty mají z reklam.Rádio je i v mobilu ,notebooku aj.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.08.14 19:16
avatar

OK, ČT již nemá reklamu.

Klidně můžeme zrušit poplatky, ale kdo bude paltit provoz televize a radia? Stát? OK, tak každému zvedneme daň o 150Kč měsíčně a bude klid.

Nebo máte jiné řešení?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.09.14 21:28
avatar

Milane, zdravím Vás, vždy si vážím Vašich v drtivé většině užitečných a fundovaných rad. Tentokrát jste ale šlápl trochu vedle. Opravdu si myslíte, že soukromým (přesněji nestátním) radiím a televizim stát něco platí? Potažmo že koncesionářské poplatky plynou i jim? Ani náhodou - jsou živi z reklamy. Zato moloch ČT a český rozhlas z toho platí neuvěřitelné množství příživníků. A co mi na tom nejvíc vadí, je že se nestydí ještě uvádět reklamu, byť pojmenovanou "sponzor programu". Ale to je zase problém pro poslance a jejich neskutečně zpackané zákony. Anebo že by z mého koncesionářského poplatku kápl poslancovi nějaký úplatek, aby vše zůstalo při starém?

Zdraví také Milan.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.09.14 15:12
avatar

Milane, asi jste četl neco jiného, nežli jsme napsal. Páč já nikde nepíšu o soukromár radii a televizích. Pokud jsme napsal slovo radia, maslel jsem tím český rozhlas a jejich rádia. Roněž tak i televize.

Teď si již rozumíme?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.09.14 20:52

Ono by to nemuselo být 150,- Kč měsíčně od každého občana, kdyby jako tzv. veřejnoprávní vysílala jen 1 rozhlasová stanice a 1 televizní stanice. To by úplně stačilo pro hlásání vládní propagandy. Stejně většina občanů čumí na NOVU,PRIMU, Barrandov a další soukromé stanice, za což neplatí ani korunu

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.09.14 21:04
avatar

Tondo, máš statistiku sledování televizí?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.08.14 08:31
avatar
Souhlasím. Na TV se nedívám a ČRo neposlouchám, tak za co platit?
Mimochodem, nedávno byl na Novinkách článek o tom, že ČT chce po elektrárnách seznam odběratelů elektřiny, aby si mohli kontrolovat, jestli každý, kdo odebírá elektřinu, také platí poplatky, protože přece určitě má doma přijímač.
Jenom by mě zajímala jedna věc: Když podepíšu čestné prohlášení, že žádný přiímač nemám, ale mít ho budu, jak mi to dokážou?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.08.14 08:45
avatar

Praivo, zdravím Vás.

Na TV se nedívám a ČRo neposlouchám, tak za co platit? Platíte proto, že to stanovil zákon, ten kdo má přístroj, páč jak byste chtěl kontrolovat, zdali se (ne)dívá na veřejnoprávní televizi) To se nedíváte ani na sport?

Ano ČT porovnává údaje o elektrice s poplatky. Mám nájemníka, cizí občan, platí elektriku, televizi nemá, páč česky nerozumí, a přišel mu dopis..

Jak Vám někdo dokáže, že máte SVŮJ vlastní televizor? Teoreticky ano, ale prakticky určitě nedokážou. (Ale to je na podrobnější výklad a navádění k obcházení zákona)..

Hezký víkend.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.08.14 10:50
avatar
Ne, Milane, ani na sport se nedívám. A poslouchám Egrensis a to ještě převážně přes internet.
Ostatní se uživí i bez poplatků, tak pročpak to tady nejde?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.08.14 11:10
avatar

Ostaní myslíte naše televize? Ti žijou z reklamy. Ostatní veřejněprávní televize ve světě jsou taky placeny státem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: informatik
Datum: 27.08.14 15:15

Proto se to jmenuje "čestné prohlášení" protože je postaveno na smyslu pro čest a poctivost. Oni vám to nedokážou. Naopak vy tím dokazujete, že se neumíte chovat čestně.

Původní tazatel se ptá na jinou věc a tou je, že rozhlas NECHCE MÍT a přesto je nucen platit. To je zcela jiná kategorie, než vy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rigelka
Datum: 14.08.14 19:19

na našeho zaměstnance přišla nedávno exekuce , za tři roky neplacené poplatky za televizi. Raději si pročtěte na jejich ( rozhlasu ) stránkách, kdo přesně platit nemusí ( čestné prohlášení atd. )

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kamiljostrava
Datum: 14.08.14 19:58

Děkuji.

Věřte, že mám v uložené poště na mailu už přes rok napsané a neodeslané čestné prohlášení cca v duchu svého příspěvku. Avšak zkušenost: MLUVITI STŘÍBRO, MLČETI ZLATO, mne vedla neposlat čestné prohlášení a a vyčkat v pozici mrtvého brouka. Naty stranky eště raz mrknu.

Od: buss
Datum: 14.08.14 19:48

Napřed bych vám zákon doporučil přečíst (a tam hledat kličku) § 2. Vy jste někde uvedl, jaký typ TV máte? Je kupa lidí, ..., co R nehradí, jen TV. Ono je to tak, že tu možnost poslechu máte, máte zařízení, ne že neposloucháte.

doplněno 15.08.14 09:15:

tak orgán ke znásilňování mám. to joo, ale zákon neuvádí povinnost se evidovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kamiljostrava
Datum: 14.08.14 20:04

Děkuji.

Výcuc jsem četl, asi přečtu i zákon.

Jinak vím, že když znásilní ženu v mém okolí, tak půjdou i po mně, protože byť nevinný, tak orgán ke znásilňování mám.

Od: trtr
Datum: 14.08.14 20:05

Zdravím, já si zase myslím, že platit rozhlas asi smysl má, protože v případě mimořádné události ho slyšet chtít budete a ne že ne. To byste viděl, jak rychle byste sháněl nějakou "krystalku" co je děje. Rozhlas v obcích sice funguje, ale na vesnicích kolikrát od dob dávných se to moc neudržuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kamiljostrava
Datum: 14.08.14 20:25

Děkuji, omlovám se, ale ne zcela souhlasím. Co je to mimořádná událost? Válka? Útok bude směřován na strategické cíle, nebydlím u takového cíle. To budu raději hledat ten zatracený mobil. Mimořádnou zprávu si zjistím z internetu od kolemjdoucích nebo telefonem. Rádio mne může fundovaně informovat až po televizi. Navíc nezapomeňte, že NEMÁM RÁDIO. JEN TO KTERÉ JE ZAMONTOVANÉ V MOJÍ TELEVIZI A NEDÁ SE, PREVÍT, ODINSTALOVAT. Pokud to byl chyták, tak dobrý..

Od: brablenec
Datum: 05.09.14 20:25

Jsou i jine "mimořádne události" nemusite brat jako extrem zrovna valku. Mohou byt nasilne demonstrace, anarchie, extremen zvysena kriminalita, problemy z obcanskou neposlusnosti, terorismus. A telefon a internet bude pravdeodobne prvni, co NEBUDE FUNGOVAT.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: kamiljostrava
Datum: 06.09.14 09:20

Jistě. Míříte na to, že rádio ve válce nejrychleji, nejlevněji předá informace nejširšímu množství lidí? Rádio sehrálo velikou roli ve druhé světové válce. Dnes je to televize. Hackeři nepřítele by patrně rychle odstavili mobil a internet.Umíme posoudit jakou funkci by vykonávalo ve válce rádio dnes? Jakou televize? Jakou mobil? A jakou internet? Nevím téměř nic o organizaci přenosu rádiových vln, o přenosu internetu a o fungování telefonu. Nevím nic o případném rušení těchto informačních kanálů. Ale nucené převzetí a úplné ovládání, by asi potřebovalo vydat ve všech třech případech stejnou energii a mohla by ho provést jen malá armáda. TV a rádio funguje na důvěře ke známým tvářím a hlasům.

Datum: 15.08.14 09:04

Při mimořádné události je montován ve městech rozhlas a sirény.Rozhlas může poslouchat u souseda

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.08.14 23:48
avatar

Bohužel zákon není na Vaší straně a povinnost platit máte. Je to s tím zákonem o vlastnictví přijímače takové "na vodě", na jednu stranu chápu, že se český člověk snaží obejít co se dá a tento zákon udělá podvodníkům přítrž, nadruhou stranu je to vlasně presumpce viny. Skutečnost nikoho nezajímá protože vlastnictví přijímače = povinnost platit a platit se musí. Je dobře že se to nenašlo uplatnění i jinde a neplatíme třeba plošně poplatky za dálnici, protože kdo má auto - může na ni přece jet!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.08.14 10:03

Ono je to dvousečné, jako národ jsme bohužel nátura, která pokud možno ošulí, co se dá a všichni to vědí.

Kdyby existovala možnost, že bude koncesionářské poplatky platit opravdu jen ten, který vlastní přijímač, náhle by nastal paradox, že 67% obyvatelstva nemá ani TV ani rádio. Tak to prostě je.

ČT a ČRo jsou schopné instituce, mají kvalitní program (například já osobně velmi oceňuji dopravní zpravodajství ČRo) a lze od nich očekávat, to, co od komerčních záležitostí očekávat nelze.

Já taky z každé výplaty živým několik nepřizpůsobivých, ačkoliv žádného neznám a nic proti tomu nezmůžu, tak to prostě je.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.08.14 12:14

Naprosto s Vámi souhlasím, leč bohužel Vám na to odpověďět neumím.

Já mám zas problém z druhé strany, na programy České televize se nedívám, vesměs sleduji komerční televize jako fanda, prima, jednotka, markýza, jojka apod. a za to platím firmě UPC, ať mi z mé nabídky vyškrtnou ČT1,2,24,SPORT a já nevím co všechno (fotbaly a hokeje stejně většinou dávají na více kanálech nejen na ČT) a já jim nebudu platit, to že tam nemají reklamy je jejich věc, také tam pro mne nemají moc zajímavé pořady, na které bych se díval. Nechci proto platit poplatky za to, co tam pouštějí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 15.08.14 12:18

Televizor a další "nebezpečné" spotřebiče darujte dětem, nebo někomu, kdo poplatky platí. Oni si je u vás nechají uložené. Vlastníkem už nebudete a můžete s klidem poslat čestné prohlášení, že přijímač nevlastníte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.08.14 14:13

Naštěstí nemám ani "oblbovač" TV ani R, takže platit nemusím. Nevlastním je fyzicky, auto nemám, nepotřebuji, dostanu se všude kam potřebuji vlakem a autobusem. Když jsem ještě před lety rozhlas měl a poslouchal to vychvalované "dopravní" zpravodajství, tak jsem nějak nechápal, že tam nebyla ani zmínka o výluce na trati, kam jsem směřoval, ani zmínka o zpoždění vlaku, na který jsem pak na nádraží čekal. Zato spousta informací že se tam a tam stala nějaká dopravní nehoda, což mě jako nevlastníkovi gumokolu bylo platné jak mrtvému zimník..:( Takže jsem se s rádiem rozloučil, dal jsem ho tátovi do dílny a raději si zjistím přesné dopravní ( i jiné, podle potřeby ) informace na webu... Bohužel lidi kteří chtějí používat jen TV, ale nikoliv R, mají v našem "demokratickém" státě smůlu, vymysleli si to mocipáni na nás dobře. Taky už jen čekám, kdy vymyslí nějaký zlodějský "koncesionářský" poplatek za internet...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.08.14 14:28
avatar

Jenže pokud jsi nepodepsal čestné prohlášení, že přijímač nemáš, tak musíš platit stejně...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.08.14 18:03

Čestné prohlášení jsem podepsal, poslali mi dopis kde mě k tomu vyzývají, jelikož nevlastním ani nesleduji, tak jsem s tím neměl problém. Na filmy je nejlíp zajít do kina, jsou taky levná DVD a ty se dají přehrát v mechanice notebooku

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.08.14 14:29

Já televizi nesleduju, ale měl jsem analogový TV přijímač a pouštěl si na něm filmy z videa a počítače. A platil poplatky. Myslel jsem, že s ukončením anlogového vysílání budu moct přestat poplatky platit a přesto si televizor ponechat, protože nebude schopen přijímat dostupný signál. Leč omyl. Byl jsem ujištěn, že tomu tak není, že pokud vlastním funkční TV přijímač, musím platit a to i přesto, že není místně dostupný signál, který by tento přijímač dokázal zpracovat. Takk jsem televizi vyhodil a pořídil si velkej monitor, ale naštvanej jsem ještě dneska.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.08.14 19:11

Bohužel je to tak, jak píšete, taky jsem se musel zbavit starého analogového TV přijímače, abych nemusel poplatky platit. Nahradil jsem ho notebookem, ale ke starému VHS videu jsem musel sehnat převodník, který převádí signál z videa na VGA. Není to sice nic moc, ale VHS je již bohužel stejně odsouzeno k zániku :(

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.09.14 09:47
avatar

Uvažuji, i že zruším TV, ale manžel kouká na sport, co takhle koupit si tu malou přenosnou, kamoška ji má a neplatí nic a novu chytá v pohodě, i další kanály jen na anténku.. dobrý ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.09.14 12:35
avatar

Ano, souhlasim. Radiove vlny jsou prenosne at chceme nebo ne. Pokud bude pristroj, napr. TV, bez techto moznosti, bude mit smysl cestne prohlaseni o tom, zda ANO/NE pouzivam. Tam by platili logicky i postihy. Takhle je to monopol a i kdyz clovek nema ani dratak, ma smulu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.09.14 09:44
avatar

A jak tyto poplatky z Vás vytáhnou? To někdo chodí po domech a kontroluje? Proč ho někdo má pustiti do bytu? Díky

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.09.14 09:50
avatar

Já na to slyšel takovou fintu. Stačí když třeba větší rodina bydlí rozházeně v jednom městě. Třeba rodiče a jejich vdané dcery a oženění synové. Pak platí jen jedna rodina a ostatní nemusí, pokud /jako/ žijí ve společné domácnosti a společně hospodaří. To že mají někde byt už nikoho nezajímá. Co když v tom bytě dělám roky rekonstrukci pro moje děti, chodím tam přespávat po noční, nebo to máme prostě jan jako víkendové sídlo? Prostě společná domácnost platí 1x. Ovšem nemůžete pak ale chtít žádné sociální dávky.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kamiljostrava
Datum: 19.09.14 10:48

Tak to je roztomilé. Nikdo nebude bušit na dveře, alespoň jsem nezaslechl, že by někomu bušili. Normální procedura vytahování poplatku je taková, že když jste přihlášena jako spotřebitel elektrické energie (např. SIPO), právní dikcí automaticky směřujete do pytle s názvem Konzument TV vysílání = majitel TV přijímače = majitel rádiového přijímače. Předpokládám, že kdo bude hrát mrtvého brouka a je zaměstnán nebo má příjmy, tak dostane exekuci.

Když se tiše šprajcnete a podáte čestné prohlášení, tak Vás může přijet sledovat malý televizní technický vůz s anténami, který je schopen s "jistou přesností" ověřit a potvrdit, že konzumujete televizní vysílání a pak asi zahájí správní řízení nebo znovu dopis s výzvou nebo rovnou pokuta (? 5000,-) a exekuce. Pochybuju, že se budou drát do bytu, udělají to z kanceláře, u televize to nevidím jako problém, protože televizi má 99% domácností a neplatiči časem nenajdou zastání. A kdo má televizi, tak si připraví další prašule za rádio. A je to. Vítejte v civilizaci.

Datum: 19.09.14 10:51
avatar
TV přijímač nic nevysílá, tudíž nevidím způsob, jak by se dal lokalizovat.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.09.14 10:52
avatar
TV přijímač nic nevysílá, tudíž nevidím způsob, jak by se dal lokalizovat. A i kdyby, co když v danou chvíli bude vypnutý?
Ohodnoceno: 1x
 
Od: kamiljostrava
Datum: 19.09.14 13:36

V nejsledovanějších časech přijede středně malý velký karavan s kupou antén, objede, zaparkuje, stojí dvě tři hoďky. Podle mne normálně odposlouchává. Víc nevím, ale občas slídí i v naší ulici. Prosím, hlavně se mne neptejte, jak rozeznají moji od sousedovic televize.

Datum: 25.10.14 23:41
avatar

Já to tipuji na hledání rušičky nebo nelegálního vysílače.

doplněno 26.10.14 00:46:

@opicak: A nebo tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.14 00:05
avatar

Kamile, auto s kupou antén na střeše je vozidlo od firem, které se zabývají sledováním aut a hlavně hledáním ukradených aut se zabezpečovacím GPS systémem. Proč jezdí zrovna k tobě do ulice? Třeba tam máte nějakou známou firmu s auty.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ostrava
Datum: 23.10.14 21:04

To mě pobavilo totálně :-D

"televizní technický vůz s anténami"

Panelák o 11 patrech s xxxx partajemi a 8 vchodech, oni změří s naprostou přesností že máš Tv, která nevysílá naprosto nic jako lednice či židle v jídelně :-D

Hej to mě rozsekalo jako žádnej jinej fór v poslední době :-D

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: ostrav
Datum: 25.10.14 22:31

Proč tu melete takové koniny? Mám svůj byt od roku 2003 je 2014 nezaplatil jsem těm vyděračům ještě ani 1,-kč a takové ty výhružné řeči mi příjdou jako marný pokus vystrašit ty kteří na tento systém hážou bobek. Čestné prohlášení a nazdar bazar. Elektřinu beru, protože mám ledničku a jiné elektro spotřebiče. Televizu nemám rádio nemám počítáč mám bez Tv karty. Nazdar.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.10.14 00:00
avatar

Rádio neposlouchám, tak neplatím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: borcic
Datum: 26.10.14 09:29
Telku a rádio mám,ale nic neplatím a nějaká čest v tomto bordelstátu je mi ukradená.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.10.14 13:16

To je jako s popelnicí, mám chajdu jezdím tam par krát v létě odpady vozím zpět do bydliště, ale platím odpad 500 Kč českých každý rok

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.