Jaý výkon kotle pro ohřev vody?

Od: Datum: 13.08.14 08:26 odpovědí: 5 změna: 13.08.14 23:23

Dobrý den,

pustili jsme se do rekonstrukce našeho starého domu - klasický dvougenerační dům, přízemí a patro, v každém jeden byt. Nyní po výměně oken (trojsklo) a snad ještě jej zatepíme. Stavební firma nám při rekonstrukci tak trochu vnutila, že si máe udělat nové rozvody topení jen pro byt v horním patře a umístit tam samostatný plynový kotel pro ohřev vody a vytápění. Nakonec jsme to udělali. Pro tento byt cca 90 m2 jsme koupili nové roadiátory KORADO - 6 ks, v koupelně je podlahové topení. Nové rozvody v mědi.

Nyní už 2 týden řeším kotel a nidko mi není sto poradit.

Do této doby jsme celý dům (nezateplený a se starými okny) = oba byty vytápěli bezproblémově kotelm DAKON DUA B (60 l vestavěný zásobník a výkon 12 - 28 kW, 19 let jede bez problémů a nyní bude sloužit pouze pro ten spodní byt...).

Chtěl bych po dobrých zušenostech s tímto systémem opět kotel s vestavěným zásobníkem a zde nastává problém. Na náš horní byt by stačil výkon pro vytápění někde do 5 kW, otázkou je, zda takový kotel s vestavěným zásobníkem dosztatečně ohřeje vodu pro cca 3-4 člennou rodinu...

NEřešíme příliš kotel kondenzační - jednak už docházejí peníze, jednak si myslím, že při kalsických radiátorech nebude úspora příliš velká...

Prosím o radu, zejména pokdu někdo řešil podobný problém...Do kotle s nepřímo ohřívaným zásobníkem na cca 100 l vody se nám příliš nechce - jednak kvůli místa, jednak "máme pocit" že to bude méně hospodárná varianta. Sice máme vanu 190 l i sprchový kout, ale v současném řešení nebyl problém se dvěmi vanami...

Daty


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.08.14 11:45

5kW dokáže 60l vody ohřát za 40minut... (z 10° na 55°).

Navíc když si za dáte termostatický směšovací ventil, nastavíte ho třeba na 40°, tak budete mít k dispozici více teplé vody než je objem zásobníku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.08.14 16:14

A co někam vhodně poblíž koupelny a kuchyně umístit tlakový nepřímo vytápěný zásobník teplé vody (bojler)? Mohl by mít objem tak 160 litrů a mít kombinované vytápění jednak teplovodní z plynového kotle a jednak elektrické na léto. V zimě byste kotlem vytápěli jak obytné místnosti tak bojler, v létě by byl plynový kotel odstaven a voda by se ohřívala elektřinou na noční proud.

Plynový kotel bez vestavěného zásobníku teplé vody bude jednak levnější a jednak méně poruchový.

doplněno 14.08.14 16:32:

Pokud máte v tom podkroví možnost připojit kotel na komín, tak bych volil stacionární plynový kotel o výkonu do 10 kW.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.08.14 17:04
avatar

Jsem už delší dobu mimo tento obor, nevím který pětikilovatowý kotel má zásobník na přibližně 60 litrů, ale zato vím, že :

1/ 60 litrů teplé vody je pro čtyřčlennou rodinu životní minimum.

2/ ohřátí vody v osmdesátilitrovém bojleru Dražice (příkon 4 kW) trvá několik hodin

3/ pro ohřívání vody průtokovým způsobem je potřeba výkon kolem 10-12 kW.

*

Mám trošku obavy, že vámi uváděný výkon kotle do 5kW a dostatek vody pro čtyřčlennou rodinu, jsou dva požadavky, které se navzájem vylučují.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.08.14 22:21
avatar
Přečtete si specifikace jednotlivých kotlů. Výkonové parametry jsou určitě popsané. Co takhle kotel s průtokem? Ohřeje tolik vody, kolik je aktuálně třeba, spotřeba nebude vyšší, než stále dohrivat zásobník.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: kudyznudy
Datum: 13.08.14 23:23

Kondenzační kotel ve spojení s klasickými radiátory opravdu žádnou úsporu nepřinese. Tím spíše, chcete-li jím ohřívat TUV. Mě osobně připadá 60l zásobník, pro 4členou rodinu málo. Rychlost ohřevu vestavěného zásobníku najdete určitě ve specifikacích(technických údajích) jednotlivých kotlů. pro porovnání rychlosti ohřevu jen jeden ověřený(můj) údaj. Nepřímotopný, 200litrový zásobník je natopen na 60°C, kotlem o výkonu 24kW za 20min, Má-li Váš uvažovaný kotel zhruba 1/5 výkonu, a zásobník cca 1/3, bude ohřev trvat úměrně déle. Prútokový ohřívač ano, ale nevím, jestli dá dost vody pro víc odběrných míst(koupelna, kuchyň). Kombinovaný kotel ani náhodou, nebude stačit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.