Lázeňská kamna

Od: Datum: 11.08.14 12:18 odpovědí: 14 změna: 12.08.14 21:04

Na chalupě mám lázeňská kamna v kterých topím dřevem. V horní části kamen je našroubovaný ventil, který má omožnit přisání vzduchu při podtlaku (vypouštění vody) a opačně při přetlaku by se měl ventil uzavřít . Přívod vody řeším přes domácí vodárnu. Ta dává do systému tlak cca 1 atm. Když pustím vodu (v kamnech se nemusí nutně topit, stačí, když se do kamen dostane tlak z vodárny), tak ventil propouští, voda stéká po plášti kamen a postupně rozpouští šamot v topeništi, dostává se až do spodní části topeniště, kde je popelník. Myslel jsem, že je ventil vadný a tak jsem otvor v horní části kamen uzavřel natvrdo zátkou s gumovým těsněním. Tlak v kamnech však protlačil vodu přes těsnění. Pomohlo až uzavření zátkou s namotanou teflonovou páskou. Nikde jsem na internetu nenalezl kostrukční řešení lázeňských kamen, ale nechápu, proč se tam voda vůbec pod ten ventil dostává. Pochopil bych, kdybych přehnal topení a voda začala vřít, ale ta se protláčí i když se v kamnech netopí. Vím, že se prodávají kamna tlaková a beztlaková (ty mám asi já), ale to přece nemůže mít na funkci vliv. Nemá s tím někdo zkušenosti?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.08.14 14:22

zkuste přiložit pár foto...

Ohodnoceno: 0x

Od: pcmani*
Datum: 11.08.14 20:35

jaký model kamen máte?

Datum: 11.08.14 20:57

Ten model neznám, zkusím přiložit nějaké foto ale až po víkendu.

Datum: 11.08.14 23:28

Ten ventil nahoře je jednak přivzdušňovací, jak jste správně napsal, ale také pojistný, který jistí kotel před vznikem nepřípustného přetlaku, ktrý by mohl vzniknout při ucpání výtoku. Míchací baterie těchto lázeňských kamen je konstruována tak, že je výtok teplé vody stále otevřen, takže při ohřívání vnitřního objemu vody ve stojatém plamencovém kotli voda stále odkapává (jak nabývá na objemu). Otevřením přívodu studené vody (označen na růžici červeně) se vytlačuje z kotle teplá voda (z horní části) a jde do výtoku. Pokud je hodně teplá, tak se do ní otevřením druhého kanálku přívodu studené vody v baterii (označen na růžici modře) tato přimíchává a teplota vody se tak upravuje na přijatelnou hodnotu.

Pokud Vám pojistný ventil propouští i při malém přetlaku v kotli, tak je třeba zkontrolovat jeho úplnost a nastavení předpětí pružiny. Pokud Vám při zatopení tlak vody vytlačil gumové těsnění zátky, kterou jste tam dal místo toho pojišováku, tak je závada někde v míchací baterii, která neumožňuje volný výtok zvětšujícího se objemu vody při jejím ohřívání v kotli.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 12.08.14 08:08

Funguje to skutečně tak, jak jste popsal. Baterie při zatopení v kotli odkapává, nenapadlo mě ale, že je to projev správné funkce. Zajímalo by mě, jak je to konstrukčně vyřešeno. Jestli je baterie opravdu vadná, pochybuji, že by se dala sehnat. Pokud jde o přivzdušňovací ventil, tak tam jsem žádnou pružinu nenašel. Nezdá se mi, že by to byl zároveň pojišovák. Při přetlaku by se měl spíše uzavřít. V každém případě nafotím a umístím na web. Pokud byste měl pravdu, pak by utěsnění zátkou tak, jak jsem to vyřešil nyní, nebylo moc chytré. Dole jsou ve válci dvě gumové zátky, z nichž jedna slouží k vypouštění vody a druhá by mohla sloužit jako havarijní pojistka (nedovedu si ale představit pak tu spouš v místnosti při vytlačení zátky přetlakem ve válci).

doplněno 12.08.14 18:02:

Přikládám fotografie ventilu.

Datum: 12.08.14 18:37

Neznám jaký kotel máte Vy, ale domnívám se, že jsem tento rovněž používal. Je to hnědý válec?

Začneme od směšovací baterie. Domnívám se, že přívod vody je zespodu do baterie. Asi levý kohout je studená voda, která teče přímo z přívodu do vany. Pravý kohoutek je na teplou vodu. Přesněji otevře přívod studené vody do válce a přetlak vody nutí teplou vodu vystoupat ještě výše a zateče do vnitřního přepadu (trubky) která vyustí do baterie a vytéká teplá voda. Je to beztlakový odtok. Při ohřevu se objem vody zvětšuje a klidně odkapává z výtoku baterie. Pojistný ventil, jak ho máte na obrázku, slouží k tomu, když výtok z teplého vedení nějakým způsoben zpomalen, ucpán a podobně, aby se válec neroztrl přetlakem..

Osobně jsme toto řešil novým ventilem, ale po čase nahradil dlouhou hadičkou (s odporem) vyvedenou do vany...

Utěsnit zátkou natvrdo, není dobré, ale kohout se správným odporem, pojištovákem je dobré řešení..Nebo při topení kohout otevřít..ale je to hlídání bezpečnosti..

Datum: 12.08.14 19:44

milancukrar popsal vše velmi dobře až na to,že to neni pojistný ventil proti tlaku ale podtlaku při vypouštění vody z kotle. V případě že potřebujete vypustit vodu z kotle třeba na zimu aby nezamrzl a led ho nepoškodil. Zastavíte přívod vody ke kotlu a otevřete oba ventily na kotli. Voda bude vytékat a ten ventil bude do kotle pouštět vzduch.Jinak by bylo vypouštění obtížné až nemožné.Při přetopení kotle voda uniká trubkou na teplou vodu vyustěnou pod vrchem v kotlu a baterii do vany.V případě že ventil propouští vodu vyměnte gumičku nebo našroubujte kulový ventil který jen při vypouštění otevřete.Jinou funkci nemá..Lázeňské kamna používám mnoho roku na chatě. Dokonce se i dnes dostanou koupit s nerezovým válcem.

Datum: 12.08.14 20:15

Ano, je to tak, proti přetlaku slouží ty kolíčky z plastu dole.. při přetlaku vystčelí..

Ohodnoceno: 1x

Datum: 12.08.14 20:49

Takže, jestli jsem to dobře pochopil, tak jsem vlastně tím úplným zazátkováním nic nepokazil. Přetlak se vyrovná přes baterii (voda při zatopení odkapává, takže by mělo být vše v pořádku). Jediný problém budu mít při vypouštění vody v zimě. Abych nemusel zátku povolovat, či vyšroubovávat, tak tam dám ten kuláč a je to.

Datum: 12.08.14 21:03

Při vypouštění se to také přivzdušní přes baterii

Datum: 12.08.14 21:04

Toto je to nejlepší řešení. Co jste napsal v 20.49 hod.

Datum: 12.08.14 19:57

Kohoutky na teplou a studenou vodu mám opačně, ale to není podstatné. Ten ventil na obrázku je ale hlavně přivzdušňovací. Pokud je složený, tak spodní ploška třmínku s gumovým těsněním dosedá vlastní vahou na vnitřní plastové mezikruží a uzavírá jej. Čím větší tlak působí shora (vzduch, pára nebo voda vstupuje zespod dvěma bočními obdélníkovými otvory nad ten mosazný váleček s těsněním), tím více je třmínek tlačen na těsnící plošku. Přitěsnění ale není dokonalé a tak něco proteče. Pokud dojde ale k podtlaku, váleček se nadzvedne a propusti vzduch a tlakové rozdíly se vyrovnají. To jsem si ověřil jednoduše tím, že jsem se snažil do složeného ventilu zespod fouknout nebo vtáhnout vzduch.

Nicméně ten nápad s hadičkou by asi celý problém vyřešil. Musím ale nějak ošetřit ty tlakové poměry. Nějaký přetlak tam asi musí být, jinak by voda ze sprchové hadice pouze líně vytékala a nešlo by o sprchování. Přisávání vzduchu podle mne nemusím řešit, když je přívod vody napojen na domácí vodárnu, tak by tam podtlak neměl vzniknout. Takže, na horní vyústění kamen našroubovat pojišovací ventil nastavený tak na 1,5 atm (to je více, než mi dá vodárna) a z druhé strany vyvést hadičku do sprchového koutu? Tak by to mohlo fungovat ne?

Datum: 12.08.14 20:17

Já dal rohový kuláček od WC.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 12.08.14 20:03

Jediná možnost, jak může ve válci vzniknout přetlak je, že není dostatečně průchozí přepad na teplou vodu. Pro začátek bych demontobal a zkontroloval průchodnost baterie. Pokud je v pořádku, nějakým způsobem zkontrolovat potrubí teplé vody.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.