Odstup stavby

Od: Datum: 10.08.14 00:07 odpovědí: 14 změna: 10.08.14 15:48
Dobrý den, mám dotaz týkající se odstupu staveb. Chtěli bychom kupovat pozemek o šířce 9m a postavím samozřejmě co nejširší dům, zatím na okolních pozemcích nikdo nestaví, tak by mě zajímalo, jaký odstup od hranice pozemku musíme dodržet, nebo jestli je i možnost stavět na hranici pozemku, nebo dodržet 2m odstup jen z jedné strany, když zatím nebudeme mít žádného souseda. Děkuji mockrát za odpověď.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.08.14 00:46
avatar

A co až budeš mít souseda? Až budeš potřebovat něco udělat na baráku, tak si žebřík postavíš k sousedovi na pozemek? *zed**zed**zed*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lmgify
Datum: 10.08.14 02:25

Podle zakona ti dokonce musi soused umoznit pristup na jeho pozemek, aby jsi si odtamtud mohl opravit svuj dum. Bych takoveho souseda, co mi leze na pozemek, protoze si nedokazal postavit barak tak, aby to mohl opravit ze sve zahrady, nejradeji nakopal. *bum*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.08.14 09:28
avatar

ale pánové jenyk a Imgify

právě pro podobné sousedy jsou ustanovení nového Občanského zákoníku...

§ 1020 Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel zřizování stavby na sousedním pozemku v těsné blízkosti společné hranice pozemků.

§ 1021 Vlastník umožní sousedovi vstup na svůj pozemek v době, rozsahu a způsobem, které jsou nezbytné k údržbě sousedního pozemku nebo k hospodaření na něm, nelze-li tohoto účelu dosáhnout jinak; soused však nahradí vlastníku pozemku škodu tím způsobenou.

§ 1022 (1) Nemůže-li se stavba stavět nebo bourat, nebo nemůže-li se opravit nebo obnovit jinak než užitím sousedního pozemku, má vlastník právo po sousedovi požadovat, aby za přiměřenou náhradu snášel, co je pro tyto práce potřebné.

Nepřeji Vám, abyste měli problém s bydlením a jedinou možností ho vyřešit bylo postavit dům na pozemku o šířce 9 metrů...Potom byste změnili zřejmě názor.

Soused chce a chce a chce, abyste opravili, vynovili fasádu na Vašem domě. Vedle domu není místo na lešení. No není... Ovšem na svůj pozemek Vás ne a ne a ne pustit... Dohoda s ním není a není a není...Tak opravujte! Potom na zákon nadávat nebudete...

doplněno 10.08.14 09:56:

zřejmě pro toto:

Bych takoveho souseda, co mi leze na pozemek, protoze si nedokazal postavit barak tak, aby to mohl opravit ze sve zahrady, nejradeji nakopal.
Svědčí to o tvém určitém názoru... Proto moje reakce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lmgify
Datum: 10.08.14 09:39

Nechapu, proc je v tvem prispevku zmineno moje jmeno, kdyz pisu presne to same - že když si soused umane, tak ho prostě na svůj pozemek musím podle zákona pustit, aby si opravil vlastní barák.

doplněno 10.08.14 10:04:

To souhlasí, protože ten soused vědomě zneužívá zákon, protože ví, že i když to nebude moci opravit ze svého pozemku, tak vždycky bude moci podle zákona vlézt ke mně a já ho musím nechat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lmgify
Datum: 10.08.14 02:27

Stejne na to budete muset mit uzemni rozhodnuti a ucastniky řízení budou asi i sousedé, takže představa, že si tam něco postavíte až k plotu "než to někdo zjistí", je nepravděpodobná.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 10.08.14 04:58
Kdyz to budou radovky, tak proc ne.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.08.14 08:10

"Vzdálenosti" upravuje vyhláška č. 501/2006 Sb.,o obecných požadavcích na využití území (prováděcí vyhláška ke stavebnímu zákonu):

§ 25

Vzájemné odstupy staveb

(1) Vzájemné odstupy staveb musí splňovat požadavky urbanistické, architektonické, životního prostředí, hygienické, veterinární, ochrany povrchových a podzemních vod, státní památkové péče, požární ochrany, bezpečnosti, civilní ochrany, prevence závažných havárií, požadavky na denní osvětlení a oslunění a na zachování kvality prostředí. Odstupy musí dále umožňovat údržbu staveb a užívání prostoru mezi stavbami pro technická či jiná vybavení a činnosti, například technickou infrastrukturu.

(2) Je-li mezi rodinnými domy volný prostor, vzdálenost mezi nimi nesmí být menší než 7 m a jejich vzdálenost od společných hranic pozemků nesmí být menší než 2 m. Ve zvlášť stísněných územních podmínkách může být vzdálenost mezi rodinnými domy snížena až na 4 m, pokud v žádné z protilehlých stěn nejsou okna obytných místností; v takovém případě se odstavec 4 nepoužije.

(3) Vytvářejí-li stavby pro rodinnou rekreaci mezi sebou volný prostor, vzdálenost mezi nimi nesmí být menší než 10 m.

(4) Jsou-li v některé z protilehlých stěn sousedících staveb pro bydlení okna obytných místností, musí být odstup staveb roven alespoň výšce vyšší z protilehlých stěn, s výjimkou vzájemných odstupů staveb rodinných domů podle odstavce 2. Uvedené odstupy mezi stavbami pro bydlení neplatí pro jednotlivé stavby umisťované v prolukách. Obdobně se určují odstupy od staveb nebytových.

(5) Vzdálenost stavby garáže a dalších staveb souvisejících a podmiňujících bydlení umístěných na pozemku rodinného domu nesmí být od společných hranic pozemků menší než 2 m.

(6) S ohledem na charakter zástavby i je možno umístit až na hranici pozemku rodinný dům, garáž a další stavby a zařízení související s užíváním rodinného domu. V takovém případě nesmí být ve stěně na hranici pozemku žádné stavební otvory, zejména okna, větrací otvory; musí být zamezeno stékání dešťových vod nebo spadu sněhu ze stavby na sousední pozemek; stavba, její část nesmí přesahovat na sousední pozemek.

(7) Vzdálenost průčelí budov, v nichž jsou okna obytných místností, musí být nejméně 3 m od okraje vozovky silnice nebo místní komunikace; tento požadavek se neuplatní u budov umisťovaných ve stavebních prolukách řadové zástavby a u budov, jejichž umístění stanoví vydaná územně plánovací dokumentace.

(8) Vzájemné odstupy a vzdálenosti se měří na nejkratší spojnici mezi vnějšími povrchy obvodových stěn, balkonů, lodžií, teras, dále od hranic pozemků a okraje vozovky pozemní komunikace.

http://www.mmr.cz/cs/Minister…o-planovani-a-stavebniho-radu

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.08.14 11:40

Na 9m širokém pozemku toho moc nepostavíte...Jak je celkově pozemek velký?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lmgify
Datum: 10.08.14 12:12

9 metrů je standardní pozemek v severoamerických městech (30ft x 120ft; 9,15m x 36,5m). Normálně tam staví domy a ještě jim musí po stranách skoro 1m zbýt :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.08.14 12:18

to je sice hezké, ale v USA nemají české zákony a stavební úřad... :)

Pokud ostatní zástavba nebude "řadová", tak pochybuji že na tomto pozemku půjde cokoli postavit.

Jediná možnost jak to zjistit je zeptat se na konkrétním SU.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maki*
Datum: 10.08.14 12:08

Pozemek ma na delku 85m. Maki

Od: maki*
Datum: 10.08.14 14:07

Tak jsem pátrala a našla možnost vyjímky, postavit na hranici pozemku po souhlasu majitele sousedícího pozemku a jelikož je to stejný majitel a sousedící pozemek je o dost širší,neměl by to být problém,je i v jeho zájmu pozemek prodat. Dodrzet 2m odstup jen z jedné strany uz není tak hrozné.

Datum: 10.08.14 15:36

Fakt perfektní pozemek. S tím, kdo to prodává a vlastní i sousední pozemky bych se domluvil o dokoupení a rozšíření. Jinak s takovou nudlí budete mít jen problémy a v budoucnu bude váš dům v případě prodeje pro rozumné zájemce neprodejný. Těch 9 m to je tak na vybudování přístupové komunikace pro sousedné pozemky. Vy nebudete v budoucnu chtít na zahradě trochu soukromí?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.08.14 15:48

Ikdyž taková možnost existuje, nikdo Vám stejně nezaručí že to stavební úřad schválí zrovna v tomto případě.

Navíc normální odstup od hranice pozemku není 2 ale 3,5m. Takže když jedna strana domu bude na hranici, druhá 2m od hranice, tak ani na jedné této stěně nemůžete mít jakýkoli otvor...

"ODSTUPY RODINNÝCH DOMŮ A DOMŮ PRO REKREACI

Základní odstupové vzdálenosti ve vztahu k rodinným domům, mezi nimiž je volný prostor, jsou uvedeny v § 25 odst. 2 vyhlášky: "Je-li mezi rodinnými domy volný prostor, vzdálenost mezi nimi nesmí být menší než 7 m a jejich vzdálenost od společných hranic pozemků nesmí být menší než 2 m. Ve zvlášť stísněných územních podmínkách může být vzdálenost mezi rodinnými domy snížena až na 4 m, pokud v žádné z protilehlých stěn nejsou okna obytných místností; v takovém případě se odstavec 4 nepoužije." V § 25 odst. 3 vyhlášky je pak pro stavby pro rodinnou rekreaci, které mezi sebou vytvářejí volný prostor, určeno, že vzdálenost mezi nimi nesmí být menší než deset metrů."

Osobně bych takovou parcelu nekupoval a snažil se najít jinou a vhodnější.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.