Vodárna či ponorné čerpadlo

Od: Datum: 08.09.14 16:56 odpovědí: 11 změna: 10.09.14 14:13

Dobrý den,
mám nyní na chatě domácí vodárnu Nocchi (cca. min. 12 -15 let). (Qmax 60l;Hmax.42m, hp 0,6 kW 0,48, HPmax 0,9 kwmax 0,65) - příp. pošlu foto.
Od letošního roku mám problém s načerpáním vody přes čerpadlo k běžnému provozu. Do minulého roku běželo vše bez problémů.
Od povrchu země ke hladině je cca. 7,5 metrů, asi 1 metr je ještě trubka s košem ve vodě) - tzn. 8,5 m výška.
před vodárnou jsou ještě 3 kolena (ze studny, ze země a k vodárně).
Nyní se mi čerpadlo hrozně trápí, než načerpá vodu na cca. 3 atmosféry (běžní např. 10-15 minut). Někdy to ani nezvládne a jede stále.
Dle informací od "vodařů" je čerpadlo OK (prý je trochu opotřebované a jede na cca. 80-90%) ale výška je na něj hodně vysoká.
Chci se zeptat, co byste mi doporučili za čerpadlo - vodárnu. Existuje nějaká vodárna silnější - s větší hloubkou, kterou zvládne? mých 9 metrů - s nějakou vůlí na "opotřebování"?
Je třeba toto řešit ponorným čerpadlem? a co je vše k tomu potřeba?
děkuji mnohokrát za info. PG.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.09.14 17:09

Pokud nemůžete vodárnu přiblížit k hladině vody, tak zvolte ponorné čerpadlo a k tomu budete potřebovat tlakovou nádobu (můžete použít i tu z té vodárny).

Na inzerát koupíte ponorku za 1000,- Kč třeba ruské výroby, byly kvalitní.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krt
Datum: 09.09.14 22:09

díky za radu. Vodárnu přiblížit nelze...

Klidně bych koupil i z inzerátu, ale nerad bych koupil nějaký shit, který nebude fungovat. vůbec tomu nerozumím. Po čem se mám dívat (typ, provední, atd.

Nějaká značka těch ruských čerpadel?

díky

Datum: 08.09.14 17:33

Ano, na takové řešení jedině ponorné čerpadlo. Záleží co od čerpadla požadujete a na kolik let plánujete provoz. Já třeba loni kupoval řerpadlo HC73 pro domácí provoz a teď už je vydřený pouzdro pro šnek. Takže takové čerpadlo maximálně na zahradu. Dobré jsou čerpadla řady SKM, třeba SKM150,200,...

Pro předělání vodárny, budete pravděpodobně potřebovat větší nádrž, měla by mít alespoň nějakých 50L aby čerpadlo nespínalo často. Dále budete potřebovat pojistný ventil, namontovat nejlépe do studně na stávající potrubí. Pro výběr čerpadla je důležitý výtlak, u vás výška potrubí i s délkou dá pravděpodobně 1 atm, požadujete-li tlak 3 atmosféry, je nutný provozní výtlak alespoň 4. Ze zkušenosti ale vím, že je lepší silnější čerpadlo šolíchat, než trápit, takže volba nějakých 8 atmosfér = 80metrů by měla být v pohodě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.09.14 18:30

Váš výpočet saci výšky není správný, rozhodující je výška hladiny a hloubka ponoření sacího koše pod hladinu nemá na sací schopnost čerpadla vliv. Ta vaše studna má stejnou hladinu jako v době, kdy vodárna fungovala? Pokud ano, podíval bych se na sací koš, zda je čistý a zpětná klapka těsní a těsnost celého sacího potrubí.

doplněno 09.09.14 23:12:

Ta ruská čerpadla se jmenují malyš. Ale ta italská vodárna není špatná, podíval bych se po nějakém servisu, zkontrolovat ucpávky, oběžné kolo atd a bude dalších pár let sloužit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 08.09.14 20:35

Jen doplním o dotaz: při čerpání je v čerpadle voda, nebo si ji teprve vodárna musí nasát? Pokud by byl vadný sací koš, voda by z trubky stekla zpět do studny a při spuštění čerpadla by se musela nasát, což by odpovídalo těm vašim 10 až 15 minutám. Jak radil Hujer, zjistěte, jestli je v pořádku ssací potrubí a sací koš. Někdy je také netěsné sací potrubí, při nasávání do něj jde vzduch, má to podobně jako u kamen "falešný tah".

To, že čerpadlo jede naprázdno, než nasaje se pozná nejden podle zvuku, ale po delší době může být teplé a při nasátí vody se rukou položenou na čerpadlo pozná, že se znatelně ochladilo a změní se zvuk až do vypnutí čerpadla.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krt
Datum: 10.09.14 14:13

Měl jsem na zkoušku to čerpadlo u dvou "vodařů/čerpadlářů" a říkali, že výkon má cca. 80-90%, ale že je jinak OK. To by možná odpovídalo, že už má v těch hraničních hodnotách problém s vytáhutím vody... Ale fakt nevím - asi budu muset investovat do ponorného a příslušenství... A obávám se toho, že koupím něco přes inzerát, co nebude funkční nebo možná chvilku a pak budu řešit znovu co dál či poslouchat vodaře, že mi to říkali...

Asi budu muset pořešit nové... pokud něco neseženu v okolí Zlína, kde bych to mohl dotyčnému omlátit o hlavu (vlastně reklamovat), kdyby to nefungovalo

díky za názory všem

P.

Datum: 09.09.14 19:55
avatar

je podobná této?

http://www.signapumpy.cz/inde…_info&cPath=1&products_id=845

u této vodárny, pokud máte nějaký podobný předchozí typ, je doporučena sací výška 7m, jste tedy na maximu; pokud ale i v minulých letech byla hladina vody ve studni podobná a vše fungovalo, podíval bych se nejdřív na sací koš a zpětnou klapku, jak radí předchozí; a ještě jeden dotaz: kolik vody vyteče, než čerpadlo zapne znova? není příčinou nedostatek vzduchu v nádrži? kontroloval jste tlak vzduchu při vypnutém čerpadle a odebrané vodě? samotná kapalina se dost těžko stlačuje...

http://www.signapumpy.cz/images/pdf/Nocchi_MAX.pdf

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krt
Datum: 09.09.14 22:06

díky chlapi za informace. Zkusím doplnit:

Jestli a kolik mi klesla voda ve studni, nevím. Přiznám se, že jsem to nehlídal, kolik tam bylo dříve.

Co se týká koše, ten jsem měnil minulý rok - nedržela klapka. Nyní jsem jej vytahoval a žádné nečistoty nic, co by bylo podezřelé.

Voda v potrubí ze studny k čerpadlu drží -nepadá, alespoň ne viditelně - měl jsem odkrytou zátku u čerpadla, když jsem zavodňoval trubku ke studni cca. 2 minuty (vím, že je to málo) a nekleslo to.

Čerpadlo s vypětím všech sil nasaje, při 3 atmosférách se vypne a zapíná zase až po poklesu tlaku na cca. 1atmosféře - kolik vyteče litrů nevím, ale myslím, že cca. 20? Stihl jsem se rychle osprchovat ;).

Někdy ani nemá sílu nasát, tak to musím hlídat a příp. přerušit, protože se to začne zahřívat.

Chápu dobře z komentářů, že bude jistější pořídit ponorné čerpadlo? nebo stačí nějaká silnější vodárna? a co vše bude k tomu potřeba? Lze použít tu tlak. nádobu z původního?

díky za případné doplnění - přikládám fotku vodárny. je podobná, jak píše nonek, ale je plastová.

PG

Datum: 09.09.14 22:12
avatar

co je to za plastová krabice na motoru, ta svorkovnice, je nějaká velká, co v ní je? jenom svorky motoru a tepelná ochrana? jaké údaje na ní jsou - šlo by třeba foto?

doplněno 09.09.14 22:28:

takže toto?

http://www.allpumpsdirect.co.…priming-jet-pumps-60-42-pumps

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krt
Datum: 09.09.14 22:55

nevím, co přesně máte na mysli, ale asi toto...

Datum: 09.09.14 23:42
avatar

takže na štítku základní údaje o vodárně; pokud je vodárna jinak v pořádku (hlavně čerpadlo, možná by stálo za to ho zrevidovat v dobrém servisu, možná bude vadné, rok výroby 1999?), pak nezbývá, než použít nejlépe nerezové ponorné čerpadlo také na 230V, stávající tlaková nádoba s tlakovým spínačem může zůstat, natáhnout kabel od tlakového snímače k čerpadlu ve studni (jaká vzdálenost?) a doplnit ochranu čerpadla, může být poblíž stávající vodárny nebo u studně (někdy bývá ochrana součástí čerpadla a je v ceně); takže ponorné čerpadlo, výkop ke studni, kabel CYKY 3x? (nevím vzdálenost) a písek do výkopu, výstražná folie do výkopu nad kabel, ochrana motoru čerpadla a pak konečně dostatečný tlak vody-pokud bude stačit studně...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.