Obrácená fáze na zástrčce prodlužky

Od: Datum: 06.08.14 22:20 odpovědí: 10 změna: 07.08.14 14:44

Rozebral jsem starej prodlužovák a zjistil jsem že na zástrčce je obráceně fáze a nula - modrej je v levo a hnědej v pravo (myšleno při pohledu zapojené zástrčky do zásuvky). Na druhém konci je to správně - modrej v pravo, hnědej v levo. Nemá to na zástrčce být obráceně? Díky.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.08.14 22:26

ano mělo by to být jak říkáte ale dnešním spotřebičům je to jedno ale pro klid duše si to přehoďte

Ohodnoceno: 4x

Od: hop®
Datum: 06.08.14 22:28

Zástrčka je špatně zapojená, máte pravdu. Z principu bych to přehodil, aby byl hnědý vlevo. Ale podle dnešních norem ani z hlediska bezpečnosti to není zas tak velký problém...

Ohodnoceno: 6x

Od: hlucha*
Datum: 06.08.14 22:33

Tak jsem to radši přehodil, díky!

Od: paw®
Datum: 06.08.14 22:51
Dnesni norma rika, ze je jedno, kde je faze. Nesmi byt teda na koliku. Jinak mnemotechnicka pomucka rika, ze faze byva vlevo, aby to mel.proud blize k srdci.
Ohodnoceno: 3x

Od: buss®
Datum: 06.08.14 22:52

Toť problém, ČSN 33 2130, pak €U, ale normy nejsou závazné, tak čerte raď. Ostatně jsou v prodeji prodlužky dvouvodičové.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 06.08.14 23:25

Ničemu to nevadí... nejdůležitější ze všech tří vodičů je na kolíku - a na obou stranách. Avšak ochraný vodič by měl být delší než ostatní - z důvodu vytržení. Avšak málo kdy to v "prodlužovačce" vidím.

Ohodnoceno: 0x

Od: hlucha*
Datum: 06.08.14 23:27

Volal jsem ještě dědovi, bývalému eletrikáři, říkal že na to mají eletrikáři takovou hantýrku, cituji - vlevo fáze, vpravo nulák, kdo otočí ten je č***k. To mě dostalo *haha* .

Od: buss®
Datum: 06.08.14 23:30

A zemnící kolík gde?

Datum: 07.08.14 14:44

Datum: 06.08.14 23:32

Znám to jinak. Vlevo fáze, vpravo nulák, kdo to neví to je ču... :)

Jinak dle tohoto pořekadla se snad řídí většina elektrikářů - zažité z minulosti, a taky fakt, proč to dělat jinak... I ve škole to tak učí... (ikdyž fáze může být i v pravo, za předpokladu že je vpravo v celém objektu) Ale nač? xDD

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.