Vyrvané panty od skříňky

Od: Datum: 06.08.14 02:43 odpovědí: 9 změna: 12.08.14 16:24
Dobrý večer. Právě se mi podařilo vyrvat panty od skříňky z dřevotřísky. Našel jsem, že by to šlo opravit epoxidovým lepidlem. Otázka je: Jak na to? Díra není moc hluboká.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.08.14 08:51

Předpokládám, že panty drží na vrutech, pokud ne, není dostatek informací

Máte v zásadě 3 možnosti:

1. Nelepit a zkusit dát větší vruty (větší na průměr, delší tam asi nedostanete)

2. Zalepit na stojato, tzn. namazat díru lepidlem a hned zašroubovat šrouby (metoda poněkud prasácká, ale záleží na stavu poškození, nesmí být příliš velké díry, musí se to v počátečním stavu udržet)

3. Zalepit díry - nejépe namíchat směs pilin a epoxidu, nechat lepidlo zatvrdnout a díry obnovit

Záleží na tom, jak vypadají panty, poškozené díry ap. Osobně bych volil třetí variantu, s tím, že opravovaný díl musí ležet, aby lepidlo nevytékalo.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.08.14 10:32
avatar
Záleží jak to je vyrvaný. Někdy stačí do vyrvanýho místa zavrtat a zalepit kus týblu, neboli kolíku a do něj to pak přišroubovat.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: motoŽ
Datum: 06.08.14 11:37
avatar

Já bych řešil závitovými vložkami do dřeva. Je to dlouhodobější a robustnější řešení než dolepovat.

Vložky se dají vygooglovat a měly by být i v lepším železářství nebo speciálce pro stolaře.

namátkou zde: http://www.briol.cz/zavitove-…lozky-k-zasroubovani-do-dreva

Ohodnoceno: 2x
 
Od: nesika
Datum: 06.08.14 15:53

Já se v tomto vůbec nevyznám. Šroubky, které drží panty byly zavrtány hned do desky. Omlouvám se za kvalitu fotky, ale snad by to mohlo pomoci. Děkuju všem za pomoc.

Datum: 06.08.14 16:36

Mohlo bejt i hůř. Ta deska, z který je to vytržený je vodorovně? Asi jo, podle těch ležících zbytků a dorazu. Podle toho, jak se ptáte, bych zvolil co nejjednodušší metodu opravy. Vysbírat všechny zbytky, očistit, zkusmo složit (bez lepidla) Spousta pilin zbyde, poněvadž už to nikdy úplně nesrovnáte, nesmí to přečnívat přes rovinu, pokud to bude propadlý, zas tolik to nevadí, doplníte to lepidlem. Až budete mít přehled, kolik toho kam přijde, vzít dvousložkovej epoxid, opatrně to namažete a poskládáte dohromady. Pokud to nějak výrazně upatláte, mělo by to jít dolů nějakým ředidlem (ve stavu tekutém, pak už ne).

Díry bych řešil až po vytvrzení první opravy. Máte vrtačku? Pokud ano, nejlépe smíchat epoxid se zbylými pilinami a díry s tím zalepit, Potom je znovu (po vytvrzení) dle pantů provrtat (vrták tak 2mm). A vše sešroubovat. Na původní šrouby bych se vyprd, vypadá to na šrouby do dřevotřísky, do lepidla nebudou úplně vhodné. Dal bych obyč vruty nějakých 3,5x12, 3,5x14. Záleží na tloušce desky.

Pokud jste bez vrtačky, bude to trochu horší práce, šrouby je třeba zašroubovat do lepidla před vytvrzením, ale je to konečná. Ven už je pak dostanete pouze za cenu kráteru. Tzn. všechno musí sedět na první pokus, panty už neposunete.

Hodně štěstí

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.08.14 16:43
avatar
Hezká práce, to se jen tak nevidí.
Spíš se to vždy vylomí z křídla, tady to je z korpusu.
Díry po šroubkách bych zalepit týblem, ten nechat malinko utopenej a pak to přetmelit. Hotovo, 20, víc není potřeba. Za hodinu není co dělat, i kafe bude dávno vypitý.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: nesika
Datum: 06.08.14 17:26

Vrtačku mám. Je to skříňka na košík na špinavé prádlo, která se otevírá směrem dolů no a mě se podařilo ji otevřít a pustit madlo, čímž udělala hezkou ránu, naštěstí madlo, ani kachlička není poškozená. Děkuju za všechny rady. V následujících dnech se do toho pustím.

Datum: 06.08.14 17:31

JJ, přeju hodně úspěchů. Jak vidíte, cest ke splnění úkolu vede několik. Záleží na Vás, kteru si vyberete a samozřejmě rovněž na tom, co máte k dispozici a na co se cítíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nesika
Datum: 12.08.14 16:24

Děkuju za pomoc. Už jsem to vyřešil. Provrtal jsem to skrz a přšrouboval. Teď to zase funguje jak má.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.