Čím natřít lepenkovou střechu

Od: Datum: 03.08.14 11:59 odpovědí: 11 změna: 03.08.14 20:41

Přátelé, nad verandou mám střechu, na které je asfaltová lepenka (viz obrázek). Jelikož už něco pamatuje, rád bych jí nějak ošetřil ještě před tím, než začne někde prosakovat. Moje představa je natřít jí nějakým gumoasfaltem a tak vytvořit vrstvu, která se vlije do prasklin v lepence. Jelikož s tím nemám zkušenosti - poraďte prosím, zda to má cenu takto řešit a zda víte o konkrétním výrobku, který na to použít. Na krajích se lepenka občas trochu odlepuje, čím opravit tohle? Nějaký tmel?

Předem díky za rady...Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.08.14 12:19
avatar

Odchlipující části nahřát hořákem a přilepit nebo případně přilepit bitumenovým tmelem od Den Bravenu. Poté celou střechu natřít gumoasfaltem výroce Paramo Pardubice a poté až uschne provést ochraný nátěr reflexolem taktéž Paramo je to po usnutí stříbrný povrch odrážející slunce.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 03.08.14 12:24
avatar

Víc než radí Luigi asi nemá cenu dělat.Jen bych poradil další alternativu.Celý povrch natřít řídkou směcí cementu s vinylovou disperzí Slovilax.Vznikne šedý lesklý tvrdý povrch,který slunce netaví.

JABRAKA

doplněno 03.08.14 12:34:

jediný problém je v tom,že Slováci tento produkt dodávají v balení 120 kg.Menší balení je třeba dotazovat ve stavebninách.Jiné disperze,zejména akryláty,cement rozkládá.

JB

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.08.14 12:26

Hezký den.Lepenku očištěte,kraje přilepte jak radí kolega.Na lepenku jsme používali hydroizolační hmotu HYDROCEL.

Je nehořlavá a odolná proti mrazu aj.Můžete radši dát dvě vrstvy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.08.14 14:45
avatar

Tak tady uz zadny nater nepomuze,nehlede k tomu ze nater se provadi ve dvou az trech vrstvach s pouzitim textilie,jeste predtim je treba vyspravit povrch, a natrit penetralem,kdyz to clovek secte vyjde ho levneji koupit nove asfaltove pasy ,nejlepe modifikovane s polyesterovou vlozkou a keramickym posypem a znovu to cele prelepit, natery jsou jen provizorni reseni a vetsinou nefunguji.

doplněno 03.08.14 14:50:

A jak tu spravne uz nekdo napsal, jeste je treba po tech naterech gumoasfaltem, to natrit reflexolem, nebo jinym reflexnim naterem, coz se prodrazi,kdezto asfaltovy pas s posypem uz neni treba dal natirat. Gumoasfalt SA12 neni moc dobry, sice se dobre roztira, ale malo kdy utesni, lepsi je Lutex.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.08.14 17:54
avatar

Zdravím,
budu se držet zadání otázky - ošetřit střechu tak, aby do ní nezatékalo. Nebyla řeč o výměně krytiny - řešení, které je nákladné a pracné, kromě toho, že ho považuju zatím (vzhledem ke stavu krytiny viz foto) za zbytečné.
Doporučím řešení renovace následujícm způsobem:
- očistit krytinu od volných částí a hlavně toho mechu a hlíny tlakovou vodou - wapkou, v nouzi stačí tlaková voda z hadice
- nechat střechu vyschnout
- opravit odchlipující se části lepenky přilepením asfaltovým tmelem - Soudal (optimální díky malému balení pro malé práce), případně Lutex ATN nebo Lutex ATV (nejmenší balení je po 10kg)
- u odchlipující se částí po přilepení pečlivě zatmelit všechny hrany lze použít některý z výše uvedených tmelů)
- pokud jsou odchlipující se části na návětrné straně střechy, doporučuji je po přilepení ještě zajistit přibitím hřebíkem lepenkáčem (délka hřebíku podle potřeby)
- provést nátěr přípravkem Tlumex plast plus v jedné silnější vrstvě, s důrazem na pečlivé zatření případných prasklin a míst, kde byly použity hřebíky (zalití průrazů způsobených hřebíky)

Předem se omlouvám všem svým předřečníkům, ale většinu z navržených řešení výše uvedených (kromě výměny krytiny za novou, což ale tazatel nepoptával) nemohu po svých letitých zkušenostech právě s opravami starých a přestárlých lepenkových a ipových střech nemohu doporučit. Nemám s takovými opravami dobré zkušenosti. Přes 10let se starám o objekt, kde jsou střechy (lepenka, ipa, kombinace nepozinkovaného shnilého plechu a různých lepenek) atp.) v podstatně horším stavu (díry, trhliny, degradované krytiny) než ta na obrázku. Majitel do jakýhokoliv rekonstrukcí a oprav investovat nechce - můj úkol je udržet střechy ve stavu aby do objektu neteklo stylem poraď si jak můžeš a dělej to jen s tím, co máš. Takže hledám řešení, zkouším, experimentuju.
V některých místech kdysi majitel na krytinu nalepil textilní síťovinu jako výztuž. Komplikuje mi to už těch 10let život - krytina praská pod výztuží, praskliny jsou nedohledatelné, kdyžje něčím zaliju, praskne to po prvním silnějším slunci opět. Takže ten kuse natírám a tmelím furt dokola a bez valných výsledků. Takže tkaninu na střechu nedoporučuju - kvalitní oprava je pak téměř nemožná.
Z nátěrů jsem začínal gumoasfaltem. Nátěry se sice dělají dobře, ale v místech prasklin to opět praská. Takže nedoporučuju.
Dalším typem byl Lutex. Osvědčil se mi jako tmel - lepidlo pod lepenku (na opravy). Jako nátěr na lepenky se mi neosvědčil. Tam, kde je krytina nezdegradovaná, je perfektní. Lesklý, hladký. Spáry a praskliny zalije dobře. Bohužel ty praskliny vydrží zalité do prvního silnějšího posvícení slunce, případně do prvního silnějšího mrazu. Pak se ta prasklina opět nepatrně otevře a střechu teče. Takže na nátěry nedoporučuju, jako tmel - lepidlo doporučuju.
Soudal střešní tmel (viz výše) - mám s ním vynikající zkušenosti na tmelení a lepení spár a trhlin. Jako dočasná oprava trhlin stačí i jen samotný, pro dlouhodobější trvanlivost doporučuji ještě přetřít nátěrem (kvůli zalití všech spár).
Tlumex plast plus - (pozor na to "plus" - liší se výrazně od výrobku bez tohoto dodatku) použil jsem poprvé loni (tj. v roce 2013) jako nátěr. Přestože se podle výrobce jedná primárně o nátěr na spodky automobilů - výrobce ho doporučuje i na opravy a nátěry lepenkových střech. Zkoušel jsem proto, že se výrobkem předcházející řady (Tlumex plast) mám vynikající více jak 30let trvající zkušenosti na podvozcích aut. Nátěr TPP jsem pokusně provedl na kusu střechy, kde je kombinace lepenky, rezavého starého (doslova už shnilého) plechu, dřevěných latí (jako lišty). Střechou nektrolovatelně zatékalo, paskliny nebylo možné nalézt. Tmelení Lutexem ani Soudalem nepomáhalo (voda si vždycky někde nějakou dírku našla). Střechu jsem natřel TPP ve stavu tak, jak byla - tj. žádné opravy, tmelení atd. Prostě jen nátěr. Sklon střechy cca 15°. Po nátěru střechu přestalo zatékat a nezatéká dodnes. Otevřeně přiznám, že mé nadšení neznalo mezí. Takže výrobek jednoznačně doporučuju.
Sand mé zkušenosti někomu pomůžou a tazateli mnou navržený postup bude vyhovovat.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 03.08.14 19:32
avatar

ronyx ja mam taky letite zkusenosti, da se rict patnactilete, ale nebudeme se tu predhanet,obcas me to trochu nadzvedava ze zidle co ctu, ale kazdy mame jine zkusenosti, ja jen vim pokud tam nalepim novou ipu tak tam proste uz tect nebude, dejme tomu tricet let, kdezto nater je vec nejista,o nejakem tmeleni bych se vubec nebavil,natrit to jen gumoasfaltem bez textilie , nevim jak bych to slusne napsal, proste neprijatelne,jsou nejake postupy, ktere by se meli dodrzovat a jestli chcete pouzivat Lutex jako lůepidlo, proc rovnou nekoupit lepidlo na asfaltove pasy za studena a neplytvat tim , co neni urcene na lepeni.

doplněno 03.08.14 19:46:

Ja jsem taky vyzkousel kdeco,nez jsem pochopil ze setrit materialem se proste nevyplaci,sam si reknete kolikrat tam musite s tim tmelem za rok vylezt a doufat ze se trefite a odstranite zavadu,taky jsem m el minimum materialu na opravu, ale vysvetlil jsem jim ze to tak delat nebudu,opravy ktere nemaji smysl me nebavi, jen se to neustale prodrazuje a plytva to mou energii.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.08.14 20:23
avatar

Já se s váma nepřu, že v některých případech (střechu z fotky za něj ale ještě nepovažuju) je výhodnější dát novou krytinu než to pořád dokola složitě a pracně opravovat.
Ale otázka tazatele nezněla " co se střechou - opravit nebo vyměnit", ale " jak opravit", takže sem se pouze držel zadání.
Další věc je, jestli si vás na zakázku typu "střecha" někdo pozve jako pokrývače(řemeslníka) nebo jestli vás někdo požádá o vyřešení problému jako údržbáře. Jako pokrývač opravu třeba můžete odmítnout, protože se vám do toho nechce, bylo by to moc práce, plýtvalo by to vaší energií, není to pro vás dost výdělečné... Jako údržbář jste od toho, abyste provedl údržbu, případně opravu dle přání a požadavků zákazníka a svého nejlepšího vědomí a svědomí. Pokud zákazník řekne, že něco chce opravit, jako údržbář mu sdělím svůj názor na možnosti, rentabilitu a další související a když si vybere nějaké navržené řešení, tak mu ho udělám tak, jak to chce on, a přitom tak, jak nejlépe umím. On si to platí. Což je případ tazatele - chtěl opravu, tak jsem mu ji navrhl.
Jen příklad - k objektu, o který se starám a o kterém píšu výše v souvislosti s "flikovanou střechou". Jedná se o celkem výhodný (pro mne) pronájem. majiteli jsme už několkrát navrhoval, ať koupí novou krytinu (afaltové pásy), že v rámci dohody o pronájmu zdarma celou střechu dělám novou. Jeho odpověď byl, že to nekoupí a ať si poradím. No vy byste se na mém místě místo nekonečných oprav (sice zdarma, ale odečítají se mi z nájmu) sebral, šel a koupil za 50.000 ze svého novou krytinu? Takže se opravuje, já na tom nijak zvlášť (viz výše o podmínkách nájmu) škodný nejsem (materiál mi sice neplatí, ale to jsou "haléřové" položky oproti nákupu nové krytiny. A ještě se ledasco naučím, co pak můžu uplatnit jinde.
A zcela upřímně - já jsem za pohodlné a zakázky odmítající řemeslníky docela rád. Čím víc toho bude, tím lépe. Ale to už je jiné téma.
Takže nic ve zlém - berte to jen jako vysvětlení. Co člověk, to názor.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.08.14 20:41
avatar

ronyx chapu vas,ja kdyz uz jdu opravovat,tak majitel co mi plati nechce aby mu tam uz dale zatekalo a me se zase nechce neustale chodit a opravovat praci ,kterou uz jsem mel zaplacenou, ale chapu zalezi na okolnostech ale ja bych si pripadal hloupe kdybych musel nekolikrat na tu samou strechu, sam vite ze ta zavada ve vestsine pripadu nejde videt a muze byt i uplne jinde nez zateka, jinak zdravim kolegu a rad se podelim nebo ziskam nove skusenosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 03.08.14 18:23

Já jsem se před pár lety taky o toto zajímal a na nějakém odborném portálu mě doporučily renolak aln

http://www.colemansi.cz/strnatery.php

a na to ten stříbrný natěr reflexol . Od té doby žádný probléma

Doporučuji přidělat štětku na dlouhou násadu , at se u toho nehrbíte. Já jsem měl z kusu hokejky.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.08.14 19:37
avatar

jendad renolak neni spatny, zaceli drobne prasklinky, dokonce je vyborny v mistech kde stoji voda

Ohodnoceno: 0x
 
Od: h75®
Datum: 03.08.14 18:57

Chlapi, díky moc všem za odpověď a za cenné rady.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.