Osvětlení do garáže

Od: Datum: 02.08.14 20:17 odpovědí: 12 změna: 03.08.14 22:13

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda byste mi neporadili, jak vhodně vyřešit osvětlení v garáži. Situace je taková, že se jedná o garáž v RD ve spodním patře, stropy jsou betonové armované panely, plocha garáže je dle stavebního plánu 17 metrů čtverečních.

Současná elektroinstalace v garáži je jedno zářivkové svítidlo (2 trubice) nad pracovním stolem v zadní části a pak jedno klasické žárovkové svítidlo hned za vraty.

Potřeboval bych garáž nasvítit po celé ploše, protože pokud chce člověk něco udělat na autě u motoru, tak musí do garáže zajet předkem, ale ani tak to není ono. Do garáže nejčastěji couvám z důvodu snažšího vyjetí. Co se týče připojení, tak v garáži je natažená podružná instalace do rozvodného panelu s dvěma jističi na 400V(dvě zásuvky na 400V) a jeden jistič na 230V 10A (zásuvka 230V), samotná světla mají jističe v hlavní rozvodně.

Nástěnná svítidla použít nemohu, protože po obou stranách garáže mám regály až ke stropu.

Napadlo mě, že bych pořídil dvě stropní zářivková svítidla (mám doma plnou krabici trubic 120-150 cm) a jedno připojit místo stávající žárovky na stěně (natáhl bych elektroinstalaci v liště) a druhé bych dal doprostřed garáže a připojil buď zvlášť (asi lepší), nebo světla propojil (buď zadní nad stolem a střední, nebo přední a střední). Myslíte, že to to tak bylo dobré? Co se týče elektrikářských prací, tak nějaké základní znalosti mám, ale nechám to udělat či alespoň zkontrolovat známému, co dělá elektrikáře. ;), ;) Díky.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: olaf71*
Datum: 02.08.14 20:21

stejně nakonec použiješ přenosnou lampu,protože si budeš stínit. já jsem si raději otevřel dveře garáže a najel předkem na světlo

Ohodnoceno: 0x

Datum: 02.08.14 20:34

Zdar.Nejlepší bude použít LED stavební reflektor nebo pojízdnou LED lampu.

Ohodnoceno: 1x

Od: trtr
Datum: 02.08.14 20:50

Zdravím, taky nápad. Uvidím, počkám na další reakce. Děkuji.

Datum: 02.08.14 21:00
do motoru je super prenosna lampa, nasvetlite presne tam kde potrebujete.

Datum: 02.08.14 21:26

Mám z OBI malý halogenový reflektorek na 120W lineární halogenové trubice/žárovky zakončený 2m přívodem s vidlicí. Dle potřeby si dám prodlužku a světla mám pod autem i kolem motoru dost.

Halogen mám položený na zemi nebo zavěšený o zámek zvednuté kapoty a případně si s ním v ruce svítím.

Pravda trochu pálí, ale když se drží za ouško nebo tu zadní plastovou krabičku (uvnitř má svorkovnici), tak je to ten nejlepší zdroj světla na opravu aut. Bez světla se akorát něco na autě zkazí z toho, jak je šero.

Doporučuji.

Datum: 02.08.14 23:28

Pro osvětlení garáže používám halogenový reflektro pevně instalovaný. V současné době je už výhodnější LED a pro obravy je lepší přenosná montážní LED svítilna.

Datum: 02.08.14 23:56

Kdysi dávno (v 80.letech), když sem dělal rekonstrukci garáže, tak mi známý poradil dát si zářivky cca 30cm nad zem na zeď - některé servisy to tak mají. Ale než došlo k realizaci, potřeboval jsem světlo. Během jednoho odpoledne tak z toho, co jsem doma měl, vznikl osvětlovací stojan, který mám dodnes ( i když teď momentálně nefunkční). a nedám na něj dopustit. Sice by chtělo některé věci (konkrétně základnu) předělat, ale nejsou lidi.
Popis stojanu. Těžká základna (u mě nějaké těžké ocelové kolo, škoda že nejde dát na kolečka), uprostřed čep a v něm zasazená 3/4" vodovodní trubka dlouhá cca 180cm. Na tu trubku 2 objímky (mohli by to být i staré T fitinky - já si je vysoustružil) se stavěcím šroubem pro možnost výškového nastavení a zasjištění. Do těch objímek jsou kolmo na osu svislé trubky navařena ramena z 100cm dlouhých 1/2" vodovodních trubek. Na těch opět navlečeny objímky se stavěcími šrouby a otvory pro našroubování takových těch 12V reflektorů, co se používaly na stavebních strojích. Dole na základně malé trafo, od něj pomocí úchytek na trubkách až k reflektorkům uchycené staré autokabely (dráty). A to je vše.
Ramena na stojanu tedy výškově nastavitelná (ideálně jedno rameno pod auto, druhé třeba nad motor). Světla dost. Osvědčilo se. dělal jsem pomocí tohoto stojanu celou rekonstrukci starého auta a byl to nenahraditelná pomocník. S nějakými zavěšovacími lampami, přenoskami a pod se to vůbec nedá srovnat, protože s to dá nastavit přesně kam člověk potřebuje bez ohledu na to, kam se co dá pověsit.
Odešlo mi to trafo, takže stojan je teď nefunkční. Ale počítám s tím, že jen co ho zas budu potřebovat udělám jeho rekonstrukci - koupím 2 malé 10W LED reflektorky na 230V (LED protože netopí tak jako halogeny), eelektrorozvod svedu dolů na základnu, kde dám rozbočnou krabici a to celé napojím na flexošnůru. Jo a základnu si svařím novou a udělám ji na kolečkách.
Třeba se to někomu hodí jako inspirace.

Datum: 03.08.14 01:11

Kolegové jistě dobře radí, přesto jejich rady se týkají jen doplňkového osvětlení, které je taky nutné. Ale základem každé práce práce nejen v gáráži je dobré centrální osvětlení. Jako minimum se mi zdájí čtyři zářivková svítidla umístěná spíš v rozích garáže -střechu vozu netřeba nasvicovat a zářivky dělají mnohem menší stíny. Led svitidla jsou fajn, ale je dodré zvážit i četnost používání, kvalitní led reflektory na jen občasné "vrtání" se ve voze stále vychází dost draho.

Datum: 03.08.14 18:28

Co třeba hodit na strop 4 metalhalogeny? (reflektory)... účnost mají super, svítivost taky. Avšak se dlouho rozsvěcují...

Datum: 03.08.14 21:49

Ty sviti pekne :)

Datum: 03.08.14 21:11

Jednoznačně zářivky, čím víc tím líp, alespoň 3x po 2 trubicích 120cm, nebo 2x 2 trubice 150cm na strop, píšete že máte plnou krabici trubic, tak co řešit? Jen bych je zapojil zvlášť a nechal bych tam i to žárovkové světlo za vraty pro případ, že si po příjezdu potřebujete jen krátce posvítit, protože zářivkám nesvědčí časté rozsvěcení a zhasínání. Ale jako trvalý zdroj světla v garáži bez oken jsou skvělé, prosvětlí celý prostor bez stínů a mají malou spotřebu. V bazarech se dají sehnat starší zářivková tělesa za "hubičku"

Od: trtr
Datum: 03.08.14 22:13

Díky za rady, asi využiji zásob a dám tam nějakou zářivku tedy navíc. Co se montážní lampy týče, tak tu také musím pořídit, neboť stará už dosloužila.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.