Oprava popraskaných betonových schodů

Od: Datum: 01.08.14 10:29 odpovědí: 11 změna: 01.08.14 18:45
avatar

Vážení rádci(kyně). Prosím o radu, jak a čím opravit popraskané betonové schody na zahradu. Co mám koupit, co smíchat a tak.

Děkuju.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 01.08.14 10:42
avatar

Dobrý den, obávám se (a mám i zkušenost), že takovéto úzké, ale hluboké praskliny v betonu ničím neopravíte, protože "to" tam ničím nedostanete. Navíc, vlivem počasí nebude oprava ani trvalá. Máte asi několik možností - neřešit to vůbec, "olepit" praskliny nějakým silikonem pro venkovní použití, zbourat schody a udělat nové nebo je obložit např. dlažbou. Zdravím!

doplněno 01.08.14 12:46:

Nechci se přít, ale opravit jenom trhliny a na delší dobu nejde - jde to pouze esteticky a na jednu sezónu. Praská to stářím, vlivem počasí a pohybem podloží. Snad jedině zakrýt dlažbou, ale u té zdi se to po čase zase o kousek utrhne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.08.14 13:40
avatar

Kvalitně provedené pružné zatmelení spár není jen na jednu sezonu. Je třeba si uvědomit, že ty trhliny tam vznikly jako přirozené dilatační spáry, když už je někdo neudělal (buď zapomněl nebo dilataci podcenil) při výrobě schodiště. Běžně se dilatační spáry tmelí pružnými tmely (paneláky a pod.) a vyhovujete to, samozřejmě pokud je v pořádku podklad. Což v případě na fotkách nejspíš je (podklad schodiště nijak zvlášť nepracuje), protože pokud by byl špatný podklad a pracoval, tak by trhliny byly daleko větší a výškově nestejnoměrné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: olaf71*
Datum: 01.08.14 10:49

to bude praskat pořád. zkusil bych nalepit mrazuvzdornou dlažbu na flexilepidlo a rohy tmelit silikonem,protože tam to bude pořád praskat

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.08.14 12:03

Kolik těch schodů je?

Pokud jen pár, tak bych to celé vysekal, udělal znova a pořádně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mil®
Datum: 01.08.14 14:42
avatar

Dík za odpověď. Je tam osm schodů, stáří čtyřiceti let. Bourat se mi to opravdu nechce, ánžto jsem to nestavěl, koupil jsem to už tak. Schody jsou betonové naskládány jako ne sebe. Zdejší odborníci asi vědí jak.

Od: asd*
Datum: 01.08.14 12:22

Jde to přespárovat lepidlem na zateplovák, pokud praskliny proříznete flexou tak to bude i celkem držet. Nejlepší řešení je ale asi vybourat, udělat znova a mít desítky let klid...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.08.14 12:27

Poměrně dobře drží, tedy alespoň kosmeticky by mohl, i když ne moc funkčně třeba polyuretanový tmel - je šedý, takže to nebude až tak jako pěst na oko, voděodolný, mrazuvzdorný a trvale pružný, teplotní rozdíly mu neuškodí. A nebude se Vám tam tolik dostávat voda, takže ani led by to případně nemusel víc potrhat.

doplněno 01.08.14 12:29:

http://www.echemie.cz/polyuretanovy-tmel-pu-50-fc

něco takového třeba

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 01.08.14 12:34
avatar

Zdravím,
prasklinám v rozích zabránit normálně nelze, pokud nejsou schody vyrobeny jako kompletně proarmovaný (vyztužený provázanou ocelí) monolit.
V případě provázání ocelí se pak monolit pohybuje celý a nevznikají praskliny. Pokud se jedná o betonovu konstrukci, kde jednotlivé části jsou odlévané samostatně do bednění (šalunku), pak tam ty spáry logicky vznikají. Aby v nich zatékající (a případně mrznoucí v zimě) voda nedělala škodu, je třeba tyto spáry, které slouží zároveň jako dilatace, uzavřít. A to nejlépe pružnou hmotou, protože při uzavření čímkoli nepružným (zatmelení např. cementovou maltou a pod) stejně dojde k vytvoření prasklin vlivem hlavně tepelné roztažnosti, někdy také tzv. pracováním podkladu.
Zatmelení prasklin bych v ploše (tam se nebude jednat o dilatační praskliny, ale praskliny vzniklé nestejnoměrnou kvalitou betonu) doporučil provést třeba cementovou maltou, případně lze použít též chemickou kotvu, stěrkovou hmotu atd. Prostě hmotu, která ma jemné zrno, aby bylo možné ji do prasklin vtlačit a praskliny tím vytmelit.
Zatmelení prasklin v rozích bych doporučil řešit tak, že odstraníte volné části betonu + odstraníte takovéty kousky, které se při dotyku lámou - v podstatě očistit spáru tak, aby její hrany byly pevné a nebyly tam žádné volné nečistoty. Pak spáry pečlivě zatmelit pomocí stavebního (panelového) tmelu, lidově řečeno "medvědího hovna" ( říká se mu také "čertovo" atp.) Jde o toto nebo toto. Pokud jsou schody stále vlhké a nejste schopen zajistit vysušení (zakrytím na nějaký čas apod) , pak lze použít tento tmel (umožňuje tmelení i vlhkých podkladů), který je ale dražší.
K tmelení jen takovou poznámku. Nesnažte se spáru "zacpat" celou. Základem je spáru zatmelit tak, aby tmel přilnul na boky spáry, ale ne na její dno. Lidově řečeno - je třeba udělat "šlupičku" (cca 2-3mm silnou) která zabrání zatékání do spáry. Pokud spáru "zacpete" dojde k tomu, že tmel při pohybu někd povolí. V ploše nepovolí, povolí v místě, kde má nejmenší přilnavost. A protože v hloubce spáry to kromě jiného podle "zákona schválnosti" nebude, utrhne se vám od boční stěny spáry a do spáry opět bude zatékat voda. Platí prostě zásada, že tmel má spojovat 2 místa, ne 3 a víc. Pro představu - když budete tmelit obkladačky, tak tmel musí spojit obkladačky, ale neměl by už být přilepen k podkladu, na kterém jsou ty obkladačky nalepeny.
Při pečlivé práci lze opravit spáry tak, že nebudou skoro vidět.

doplněno 01.08.14 12:43:

Jen doplním - bourat celé schody bych ve všem případě (pokud to, co je na fotkách, je to nejhorší poškození) za zbytečné - nejen z hlediska nákladů, ale i pracnosti. Opravoval jsem i podstatně horší stav - zcela rozpadlý jeden ze stupňů venkovního schodiště. Opatrným vybouráním, vyarmováním, zakovením armatury do pevných částí, vytvořením "šalunku" a vylitím betonem se podařilo opravit schodiště tak, že kromě toho, že staré části mají trochu jinou "patinu" je schodiště opět kompletně funkční a bez "kosmetických" vad už přes 10let.
Vše je pouze o pečlivé práci a vhodně zvolených materiálech.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mil®
Datum: 01.08.14 14:45
avatar

Děkuji za vyčerpávající odpověď.Jsem v tomto laik. A co pužít CHEMOS OT 89?

Datum: 01.08.14 15:02
avatar

Přiznám, že toto neznám, ale pokud to chcete použít, tak na plochu schodů dejme tomu (na vyrovnání, srovnání), ale na ty spáry na hranách bych to nedával, protože to není pružný tmel a vlivem tepelné roztažnosti je třeba, aby beton mohl pracovat. Na to jsou dilatační spáry. Když nebyly vytvořené při stavbě, vytvořil si je beton sám (to jsou ty praskliny, co tam máte). Pokud je zatmelíte natvrdo, praskne vám to tam zase. To už do těch spár můžete nalít normální řídký beton a vyjde to na stejno. Takže nedoporučuji.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mil®
Datum: 01.08.14 18:45
avatar

Děkuji za odpověď. Zatím se přikláním ke stavbařskému tmelu na okraje a chemosu nebo stěrkové hmotě na plochu schodů.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.