Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, s manželkou vlastníme jednogenerační dům, v němž bydlí náš syn s rodinou (my bydlíme jinde); polovinu domu chceme darovat synovi, polovinu snaše. Chceme se nějak pojistit proti problémům, které by v případě rozvodu synova manželství mohly vzniknout tím, že by snacha svoji polovinu domu či její část prodala, pronajala nebo bydlela v domě např. se svým novým partnerem. Jakým způsobem je možno tak učinit? Za odpověď předem děkuji. Petr
Pokud chcete dělení nemovitosti provést jenom "papírově" s tím, že i nadále budete nemovitost fakticky užívat, doporučuji zřídit pro Vás a manželku služebnost doživotního užívání celé nemovitosti v plném rozsahu, tedy, jako dosud. V praxi to znamená, že nikdo, kromě Vás, v domě bydlet nemůže, a to až do Vaší smrti. Právo na návštěvy je samozřejmé.
Jinak, z hlediska právního, je velmi špatné dělit nemovitost mezi syna a snachu, takové dělení může v budoucnu vyvolat řadu obtížně řešitelných problémů. Žádný rozumný právník Vám to nedoporučí. Navíc, od 1.1.2015 podílový spoluvlastník může svůj podíl podat komukoliv bez toho, aby jej nejprve nabídl druhému spoluvlastníkovi. Je tam sice určité omezení, ale to převodu důsledně nezabrání.
V situaci, kdy jsou vztahy v rodině dobré, není problém rozdělit nemovitost třeba na 10 podílů, ale jak říká prof.Fiala, podílové spoluvlastnictví je ďáblovo osidlo a má naprostou pravdu.
No já nevím, ale když půlku domu darujete i snaše, tak to bude jen její a do společného jmění manželů to vůbec nepůjde. Tudíž si s tím bude moci dělat, co bude chtít i během manželství. Jestli se obáváte rozvodu, darujte nemovitost jen synovi. Podle mě je to jediné řešení. Anebo si tam nechte věcné břemeno užívání pro sebe, s tím je většinou dům dost neprodejný. Anebo se možná poraďte s právníkem, který vám darovací smlouvu bude dělat.
Dělení majetku, je VŽDY problém. Zrovna těď to sice vypadá "růžově" ovšem časem se to může strašlivě zhatit.!
Nechci Vás strašit. Nejlepší varianta je, když se vlastníkem nemovitosti stane ten nejrozumnější potomek. A to, vždy jen JEDEN.!
Vím, že to bývá občas problém. Moje ségra měla (ZaplaťPánbůh) tolik rozumu, že nechtěla "Výpalné" z baráku.
Jinak bych byl dnes pod mostem.
Podle dědického řízení jsem ji měl vyplatit 1,5 Milionu. ... Vyřešili jsme to prodejem za 1.Kč.!
To, co se chystáte udělat, je asi jedno z nejhorších rozhodnutí vašeho života. Zničíte tak nemovitost dělením na ideální podíly. Žádné "pojistky" neexistují, resp. v praxi nefungují. To jou jen cáry papíru. Prosím Vás, neničte majetek, který máte a 100% podílu darujte jedné osobě. Dům darujte jen svému synovi! Prosím, mám s tím 25 let zkušenosti a z toho 20 let soudů.
Potvrzuji názor předchozích rádců.Moji rodiče darovali dům také půl na půl mně a bratrovi.Bratr pak zemřel,před smrtí nadělal dluhy, dědily jeho dcery a dům jsme chtě nechtě ( i když jsem toužila si ho nechat) , museli prodat,protože to jinak udělat nešlo.Dům nedávejte buď nikomu, a nebo jen jednomu.
Určitě jen jednomu,pokud chcete aby snacha nepřišla skrátka tak na ni třeba napište auto,pozemek...nevím co máte.Dá se to jak už psali,zatížit jako věcné břemeno,ale jen jim to vše uděláte složité.Zůstala bych majitelem a jednoho dne se to vyřeší jako dědictví.Zas bych to brala i pohledu snachy,žijí spolu,peníze jsou společné,stará se o domácnost,o děti...a třeba po letech manželství kdyby došlo na rozvod tak by odešla bez všeho?není to nefér?
Nedělte majetek ! Moje sestra takto rozdělila RD po prarodičích. Půlku darovala dceři a půlku dostal zet. Když jsme ji varovali před takovým jednáním, tak se rozčílila, že za zetě může dát ruku do ohně. At se do toho nepleteme. Že závidíme štastné manželství její dcery.
Loni si zet po 20 letém manželství, našel přítelkyni a zažádal o rozvod. Jeho nová přítelkyně vlastnila dům po rodičích, měli kde tedy bydlet. Ale chtěli peníze, tak se nastěhovala jeho přítelkyně k němu a bývalé manželce dělali takové naschváli, že byla nucena dům prodat. Zet nebral ani ohled na své děti.
Sestra se pak styděla k nám jezdit. Nebot věděla, že jsme jí tenkrát varovali.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.