Světla v koupelně

Od: Datum: 30.07.14 07:24 odpovědí: 6 změna: 30.07.14 21:39
avatar

Dobrý den,

provádím rekonstrukci koupelny a co se týká elektroinstalace, tak než si pozvu elektrikáře a budu přesekávat rozvody, tak bych přeci jenom rád věděl názory tady na fóru na některé sporné otázky připojení především světelných spotřebičů v koupelně, respektivě koupelnové skříňky se světlema dvěma zásuvkami. Dle normy musí být spotřebiče v koupelně chráněny proudovým chráničem, to mi je jasné, ale musí tam být zapojeno na pr. chránič i centrální stropní světlo v koupelně, které je zapínáno vypínačem z chodby (mimo koupelnu) a je tedy napojeno z jiného okruhu (stávající instalace)? Lze to mít takto zapojené i "po novu"? A k druhému dotazu: koupelnová skříňka schváleného typu nad umyvadlem má dvě zásuvky a osvětlení, zezadu je vyveden kablík, který hodlám připojit tak, že za skříňkou bude (schovaná) ve zdi kulatá instalační krabička (podomítková) s víčkem, kam bych do věnečku připojil kablík od koupelnové skříňky (přes provrtané víčko) - jinak ostatní náležitosti normy budou splněné (vzdálenosti krabičky od umyvadla a zón), zásuvku tam dát nemohu, pod skříňkou není dostatečná hloubka na zapojení vidlice. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: fiser22*
Datum: 30.07.14 07:55

K otázce č.1 : nezáleží na tom kde je spínáno ale kde je umístěno, je v koupelně, tudíž by mělo být zapojeno přes proudový chránič.

K otázce č.2: Pokud jde o připojení zrcadla, je to možné

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.07.14 08:05
avatar

Děkuji, je to logické - je to taky spotřebič v koupelně, takže by stačilo vřadit proudový chránič (resp. kombinovaný s jističem vyměnit za současný jistič) na ten světelný okruh, ze kterého je světlo napojené?

Od: isteron
Datum: 30.07.14 11:03

Mám v kúpelni dvojitú zásuvku , stropné svetlo, nástenné svetlo. infračervený ohrievač na stene, 2 m od podlahy. Vaňa, plynový boiler a radiátor sú uzemnené. Vypínače sú vonku pred kúpelňovými dverami.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fiser22*
Datum: 30.07.14 12:00

No, tak uplně nestačilo, je třeba mít i třídrátově natažený okruh protože chránič pro svoji funkci potřebuje L a rozdělené PE a N, ne dvoudrátově L a PEN, tohle by na místě lépe posoudil přímo elektrikář, přecijen zásah do rozvaděče je bez vyhlášky 50/1978S. trestný čin, jedná se o VTZ. Navíc, instalace Jističochrániče na stávající okruk může mít i různá úskalí - spojené N s jiným okruhe - vypadávání chrániče, atd. Do výšky 225cm nad podlahou by navíc mělo mít svítidlo i krytí IP44.

Pro Isterona: To že je vypínač vně koupelny nic neznamená, světlo (spotřebič) je umístěné uvnitř vlhkého prostředí - koupelny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.07.14 12:46
avatar

děkuji a souhlasím s Vámi, jen uřesním: světelné okruhy mám třídrátové; do rozvaděče bude opravdu zasahovat elektrikář - já ne; to, že by se mohl chránič vybavovat i od jiného spotřebiče na tom okruhu mi je jasné; světlo mám IP 44 a je dokonce výš než 225 cm nad podlahou

Datum: 30.07.14 21:39
avatar

1. Podle nových norem na každý obvod je nutný chránič.

2. Připojení místo věnečku doporučuji páčkové Wago svorky.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.