Jaký proudový chránič?

Od: Datum: 28.07.14 15:31 odpovědí: 5 změna: 28.07.14 21:11

Zdravím, mám dotaz, zda je lepší nebo jestli můžu dát do rozvaděče v bytě (kde jsou jenom zásuvkové a světelené obvody) obyčejný proudový chránič, nebo proudový chránič s nadproudovou ochranou. Děkuji moc

PS: poraďte mi prosím jaký chránič je lepší


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.07.14 16:19
avatar

Ono je to celkem fuk. Avšak u klastického proudového chrániče musíte mít předřazen jistící prvek nepřevyšující maximální jmenovitý proud chrániče. Druhé řešení se mi zdá elegantnější.

V bytě máte elektroinstalaci již třížilově? (TN-S) Nebo provádíte rekonstrukci a vše taháte nově? ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: elektrolik
Datum: 28.07.14 16:58

V bytě máme starou elektroinstalaci, tak budeme dělat všude novou elektriku

Datum: 28.07.14 17:16
Kombinované chrániče se spíš osazují před každý okruh zvlášť, je to komfortnější, přehlednější a líp se hledají závady. Zato často vyžadují větší rozvaděč a jsou mnohem dražší. Dost se používá a stačí na celou domácnost jen jeden předřazený (obyčejný proudový chránič), občas vídám dva či tři rovnoměrně rozdělené před okruhy.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.07.14 18:14

Není lepší ani horší, jsou to dva odlišné přístroje.

Proudový chránič jako takový je doplňková ochrana, před úrazem el. proudem, ale vždy mu musí být v obvodu předřazena ochrana proti nadproudu, zajištující automatické vypnutí obvodu, v případě jeho poruchy (jistič, pojistka).

Chránič s nadproudovou ochranou (někdy také nazýván jističochránič) tyto dvě funkce kombinuje v jeden přístroj. Je to možná elegantní, ale pro domácnost naprosto zbytečné a velice neekonomické řešení. Doporučuji použít první variantu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.07.14 21:11
avatar

Opravdu není jeden lepší než druhý. Spíše je to pohled finanční a vlastní topologie obvodů. Za jeden chránič můžete dát několik obvodů a to i různých světelné, zásuvkové atd. Tím můžete přiřasit chránič k jedné místnosti a na něj pověsit několik jističů. Pro panelový byt postačuje jeden chránič na všechny jističe. Pokud by jste použil chránič s nadproudovou ochranou - jističochránič, pak dáváte chránič na každý okruh a tím pádem platíte chránič v každém obvodu. Rozhodnutí je opravdu na vás.

Spíše je otázka který výrobce je lepší.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.