Strana plotu

Od: Datum: 27.07.14 22:12 odpovědí: 8 změna: 29.07.14 07:29

Dobrý den, chtěl bych se zeptat která strana plotu je naše.děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: lego®
Datum: 27.07.14 22:18
avatar

Jestli jsi plot nestavel, tak zadna. Plot je toho kdo ho platil (stavel).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.07.14 22:27

Lego. Dovolím si Tě doplnit. A jestli tazatel plot z nějakého důvodu potřebuje vybudovat, tak bude jeho ze všech stran

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.07.14 22:35
avatar
Trochu to komplikuje znění nového Obč. zákoníku:
http://www.podnikatel.cz/zako…ansky-zakonik/f4582199/#p1024
Rozhrady
§ 1024
(1) Má se za to, že ploty, zdi, meze, strouhy a jiné podobné přirozené nebo umělé rozhrady mezi sousedními pozemky jsou společné.
Ovšem většinou se ví, komu plot patří, kdo ho zřídil.
A logicky vyplývá, že Vaše strana plotu je z Vaší strany a sousedova ze strany souseda. I když je třeba plot celý jeho! Bavíme se o stranách...
doplněno 27.07.14 23:05: Otázka je jasná: která STRANA plotu...
Moje strana, sousedova strana. Plot celý sousedův (eventuelně můj, nebo společný)
Otázka je špatně definována...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.07.14 22:35

Ahoj. Ano, to byla velmi vtipná odpověď. Pokud jsi ten plot koupil už s domem, tak se to, komu patří , dá poznat i podle toho, na které straně je zavěšené pletivo, plaňky, rámy a podobně. Například, pletivo bývá normálně z venčí a sloupky zevnitř. Z venku, jsou sousedi. Když je nějaká řada pozemků vedle sebe s ploty, bývá nějaké pravidlo, že ho staví vždy jeden soused z jedné strany a přední a zadní stranu pozemku vlastník pozemku sám. Ale, může to být různé.

doplněno 27.07.14 22:47:

Hejkale, ploty mají dvě strany, ale vlastníka většinou jen jednoho. Může být vyjímka, že se na té stavbě podíleli náklady a prací oba sousedi. Pak je to logicky půl na půl. Jak by jsi třeba obarvil svou stranu plotu? Např. svou modře a soused červeně? Každý ze své strany. To nic, to je humor. Ahoj.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.07.14 22:41
avatar

Dříve platilo pravidlo, že pokud se na plot podívám z mého pozemku, tak jeho pravá strana patřila mně a soused, který se dívá z jeho pozemku má svou pravou (z mého pohledu levou) stranu. Toto pravidlo už ale dávno neplatí. Sama jsem se o to zajímala, protože plot mezi naším a sousedovým pozemkem je ve špatném stavu a jeho pes (pitbul) několikrát napadl našeho pudla na naší zahradě. Zatím je plot zalátaný a nějak se nemůžeme shodnout na jeho opravě. Žádná dokumentace k němu neexistuje, i když se náš nebožtík dědeček dušoval, že to takhle bylo, že se s tehdejším sousedem tenkrát před padesáti lety o stavbu dělili. Dnes platí opravdu to, že kdo ho stavěl, toho je, i když si myslím, že tehdejší pravidlo bylo moudřejší a spravedlivé.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.07.14 23:34
avatar
Zmatenka
Bylo by vhodné připomenout § 1026
Vlastník není povinen znovu postavit rozpadlou zeď, plot nebo obnovit jinou rozhradu, musí ji však udržovat v dobrém stavu, hrozí-li následkem jejího poškození sousedovi škoda. Dojde-li však k takovému narušení rozhrady, že hrozí, že se hranice mezi pozemky stane neznatelná, má každý soused právo požadovat opravu nebo obnovení rozhrady.
Protože není jasné, kdo je majitel plotu, máte možnost souseda písemně upozornit na nebezpečí napadení psem a vyzvat ho na vykonání takových opatření, aby jeho pes nemohl způsobit škodu nebo zranění pudla nebo lidí.
§ 1012
Vlastník má právo se svým vlastnictvím v mezích právního řádu libovolně nakládat a jiné osoby z toho vyloučit. Vlastníku se zakazuje nad míru přiměřenou poměrům závažně rušit práva jiných osob, jakož i vykonávat takové činy, jejichž hlavním účelem je jiné osoby obtěžovat nebo poškodit.
Majitel zodpovídá za škodu způsobenou jeho zvířetem.
Do pozornosti dávám i §§ 1 až 4 tamtéž.
Nejvhodnější by ovšem bylo plot obnovit společně. Vztahy třeba utužovat... Ne napínat.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.07.14 22:50

Jo, a ploty si staví ten, kdo ho chce mít, kdo ho nějak více potřebuje. Ať je to vlevo, nebo napravo.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ami*
Datum: 29.07.14 07:29

Dříve se stavěly ploty tak, aspoń my to tak máme a sousedi taky, že ten, koho je plot má sloupky uvnitř zahrady. To znamená, že lícová strana je ze strany souseda. Takže plot je bud´ váš nebo jeho. Jestli vám to pomůže.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.