Větve sousedova stromu, ořezání

Od: Datum: 27.07.14 11:00 odpovědí: 2 změna: 27.07.14 11:07
Mohu pokacet vetve sousedovych stromu, ktere mi stini a v 50% presahuji na muj pozemek. Nejsou nijak opecovany a s majitelem je tezka rec.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.07.14 11:06

Ano,můžete,a to za těchto podmínek:

§ 1016

[Spadlé plody]

(1) Plody spadlé ze stromů a keřů na sousední pozemek náleží vlastníkovi sousedního pozemku. To neplatí, je-li sousední pozemek veřejným statkem.

(2) Neučiní-li to vlastník v přiměřené době poté, co ho o to soused požádal, smí soused šetrným způsobem a ve vhodné roční době odstranit kořeny nebo větve stromu přesahující na jeho pozemek, působí-li mu to škodu nebo jiné obtíže převyšující zájem na nedotčeném zachování stromu. Jemu také náleží, co z odstraněných kořenů a větví získá.

(3) Části jiných rostlin přesahující na sousední pozemek může soused odstranit šetrným způsobem bez dalších omezení.

Co je podstatné? Mít důkaz o tom, že jste souseda požádal o odstranění větví (ideálně písemně na doručenku nebo v přítomnosti svědka - ne z rodiny), a poměřit zájem na nedotčeném zachování stromu s Vaším zájmem (míra Vašich obtíží nebo způsobené škody).

Na druhou stranu: pokud tak učiníte, aniž byste souseda požádal či nesplníte další podmínky v § 116 odst. 2 NOZ uvedené, soused by Vás mohl teoreticky zažalovat o náhradu škody, jen, pokud by mu škoda vznikla a jen, pokud by prokázal, že jste stromy ořezal Vy.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.07.14 11:07
avatar
Myslím že máte právo jen na plody, které k vám spadnou a ne ořezat větve. Obrátil bych se na souseda a pokud s nim nenajdete řešení, vložil bych do toho obecní úřad. Soused nesmí omezovat využití vašeho pozemku a uměl bych si představit nařízení odstranění přesahující větví ve vegetačním klidu.
doplněno 27.07.14 11:08: @aaella *palec*
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.